Ešte v roku 2018 boli v Španielsku na Veľkú noc – na pamiatku Kristovho umučenia – štátne vlajky stiahnuté na pol žrde… -

Ešte v roku 2018 boli v Španielsku na Veľkú noc – na pamiatku Kristovho umučenia – štátne vlajky stiahnuté na pol žrde…


15. apríla 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Nie sme si úplne istí, ako je to dnes – predpokladáme však, že vysoko pokroková vláda Pedra Sáncheza podobným „výstrednostiam“ zabránila hneď, ako sa dostala k moci –, ale ešte v roku 2018, keď boli v Španielsku pri moci konzervatívci, boli na pokyn ministra obrany Španielskeho kráľovstva všetky štátne vlajky, nachádzajúce sa na vojenských objektoch, zvesené na Veľkú noc na pol žrde. Nariadenie sa týkalo aj samotného ministerstva obrany v Madride. Britské ľavicové noviny The Guardian vtedy polo-pobúrene uviedli:

Po tom, čo španielske ministerstvo obrany nariadilo všetkým vojenským zariadeniam zvesiť cez Veľkú noc vlajku na pol žrde na pamiatku smrti Ježiša Krista, vypukol ústavný spor.“

Samozrejme, mnohých pokrokových poslancov niečo tak „poburujúce“ nenechalo chladnými a argumentovali „sekulárnym charakterom štátu“, čo je čarovná formulka, vďaka ktorej sa dnes už priamo odstraňuje akákoľvek socha spojená s kresťanstvom. V každom prípade, samotné ministerstvo obrany na mohutné náreky odpovedalo jasne:

Táto prax sa datuje niekoľko desaťročí do minulosti a tvorí súčasť sekulárnej tradície ozbrojených síl.

Vlajky boli na vojenských budovách zvesené na pol žrde na Zelený štvrtok o 14:00 hod. a zostali tak až do 00:01 hod. Veľkonočnej nedele. Oficiálne zdôvodnenie znelo, že sa tak deje „na pamiatku smrti Ježiša Krista“. Jednu minútu po polnoci na Veľkonočnú nedeľu boli vlajky Španielskeho kráľovstva opäť vrátené do pôvodných pozícií. Oficiálny rozkaz znel:

Od 14:00 na Zelený štvrtok do 00:01 v nedeľu vzkriesenia musí byť štátna vlajka spustená na pol žrde vo všetkých vojenských jednotkách, na základniach, v centrách a kasárňach, ako aj na ministerstve obrany a jeho regionálnych oddeleniach.

Počas Veľkého týždňa mávala armáda – a azda stále máva – rôzne pochody a oslavy v desiatkach miest po celom Španielsku, aby tak pripomínala Kristovo umučenie a zmŕtvychvstanie.

Socialisti v krajine nahradili konzervatívcov po voľbách v roku 2019 a od tej doby robia všetko preto, aby kresťanstvo zatlačili do kúta čo najviac, ako len budú môcť.

MG

Zdroj: The Guardian, Catholic Herald, titulný obrázok – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Z Kázní sv. farára z Arsu: O nehodnom svätom prijímaní

Verejný činiteľ – hulvát alebo vzor správania?

Spor ohľadom uctievania svätých obrazov a II. nicejský koncil

Rod Dreher by považoval prípadnú Ficom vedenú vládu za konzervatívnu