Emmanuel Macron mení názov svojej strany, pretože si vyberá „osvietenie nad tmárstvom“ -

Emmanuel Macron mení názov svojej strany, pretože si vyberá „osvietenie nad tmárstvom“


6. mája 2022
  Aktuality


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Znovuzvolený francúzsky prezident Emmanuel Macron prekvapil verejnosť aj novinárov ohlásením, že jeho strana „La République en March!“ (Republika vpred!, LREM) mení svoj názov na „Renaissance“, čo znamená „znovuzrodenie“. Francúzsko sa nachádza pred tretím kolom volieb, ktoré budú tentokrát parlamentné a podľa pozorovateľov sa takto Macronova strana snaží „pretvoriť“, aby do Národného zhromaždenia poslali ľudia čo najviac práve jej poslancov.

Zdá sa však, že za zmenou názvu je hlbší filozoficko-duchovný podtón. Už jednoslovný názov „renesancia“ je pre politickú stranu značne netypický. Je toho však ešte viac. Generálny tajomník strany, Stanislas Guérini, na tlačovej konferencii povedal, že cieľom projektu je „vždy si vyberať osvietenie nad tmárstvom“, čo je termín ako zo slobodomurárskeho lexikóna. Guérini pokračoval: „Politické strany sa musia pretvárať, aby mohli pokračovať vo svojej existencii.

Táto nová iniciatíva ide zjavne ruka v ruke s vyhláseniami, ktoré E. Macron urobil už počas víťaznej volebnej noci. Vtedy ohlásil „novú éru“, ktorá nebude nadväzovať na „posledné volebné obdobie, ktoré teraz končí“. Francúzov podľa jeho slov čaká nový štýl vládnutia – aký, to nespresnil. Povedal len, že ďalších päť rokov bude „spoločným výtvorom novej metódy“ spravovania štátu.

Macron vie prekvapovať zaujímavou symbolikou a premenovanie jeho strany nie je prvým dôkazom. Takto si novinári na jeseň 2021 všimli – až po roku (!) –, že vláda používa zmenenú francúzsku vlajku. Modrý pruh na vlajke sa znenazdania zmenil na tmavomodrý, kým predtým býval belasý. Tento nenápadný akt mal však hlbokú symboliku. Portál Idnes.cz vtedy napísal:

Prezident a jeho okolie sa rozhodli obnoviť francúzsku vlajku z roku 1793 z obdobia Národného konventu. „Ide o veľmi politickú vec, o obnovu symbolu Francúzskej revolúcie,“ uvádza Europe 1.

Ide teda de facto o vlajku krvavej a protikresťanskej Veľkej francúzskej revolúcie, aj keď sa Elyzejský palác ku zmene nikdy oficiálne nevyjadril.

MG

Zdroj: Guardian, Times of Israel, idnes.cz, titulný obrázok – fr.anygator.com

***

Portál Christianitas.sk odporúča:

Kniha Plinia Corrêu de Oliveiru Revolúcia a Kontrarevolúcia bola po prvýkrát publikovaná ešte v apríli 1959, a po vyše šesťdesiatich rokoch a mnohých prekladoch do svetových jazykov ju má napokon k dispozícii aj slovenský čitateľ. Uvedená práca vychádza z pevného historického a filozofického predpokladu: z nevyhnutnosti dodržiavať Kristov zákon nielen jednotlivcami, ale aj štátmi a všetkými spoločenskými vrstvami.

V roku 1960 Plinio Corrêa de Oliveira založil Sociedade Brasileira de Defesa de Tradição, Familia e Propriedade (Brazílska spoločnosť pre ochranu tradície, rodiny a vlastníctva) – organizáciu, ktorá sa neskôr rozšírila do mnohých krajín celého sveta pod názvom TFP (Tradition, Family, Property – Tradícia, rodina, vlastníctvo) a inšpirovala v mnohom aj katolíckych aktivistov na Slovensku, ktorí už od roku 2016 obhajujú kresťanské hodnoty.

Publikáciu si možno objednať na adrese: https://www.christianashop.sk/prof–plinio-oliveira-revolucia-a-kontrarevolucia/

***


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)





Zdieľať