Egyptské múzeum obvinilo múzeum v Leidene z afrocentrizmu. Faraóni ako popové černošské hviezdy skrátka neuspeli… -

Egyptské múzeum obvinilo múzeum v Leidene z afrocentrizmu. Faraóni ako popové černošské hviezdy skrátka neuspeli…


8. júna 2023
  Krátke správy

Archeológovia z múzea v holandskom Leidene to už zrejme s politickou korektnosťou trochu prehnali. Aspoň v očiach Egypťanov. Zobrazili totiž väčšinu významných postáv egyptskej histórie ako černošské pop hviezdy a tým popudili egyptské úrady.

Busta egyptskej kráľovnej Nefertiti, objavená v Amarne (Egypt) 6. decembra 1912, v súčasnosti je vystavená v Berlíne.
zdroj: wikimedia commons

Národné múzeum starožitností (RMO) v Leidene sa pritom určite chcelo len zavďačiť ľavicovo liberálnemu režimu a rozhodne nechcelo nikoho uraziť, tobôž Egypťanov. Nato môžeme vziať jed. Lenže ako hovorí príslovie: „Niet na svete človeka takého, ktorý by uspokojil každého.“ Tolerantný ideologický tanec medzi vajcami je náročný a prináša, žiaľ, aj straty a obete.

Výstava, ktorú múzeum v Leidiene otvorilo, dostala skvelý názov, svedčiaci o vysokej politicko-ideovej uvedomelosti a vyspelosti pracovníkov múzea: „Kemet – Egypt v hip-hope, jazze, soule a funku“, čo sú všetko štýly černošskej (belochmi vyrábanej a platenej) pop kultúry. Viac lásky a tolerancie sa už prejaviť nedalo.

Cieľom výstavy bolo, ako uviedol riaditeľ Wim Weljland: „Ukázať a pochopiť zobrazenie starého Egypta, spolu s posolstvami v hudbe čiernych umelcov“, ako aj „ukázať, čo nám môže povedať vedecký, egyptologický výskum starovekého Egypta a Núbie.

A práve uvedený, údajne „vedecký“ prvok výstavy sa stal kameňom úrazu. Po otvorení výstavy dostalo múzeum v Leidene list od Egyptského úradu pre starožitnosti, v ktorom sa uvádzalo, že „falšuje históriu“ a presadzuje „afrocentrický prístup“.

Výsledkom snahy holandských, do slniečkova opálených, archeológov bolo, že im egyptské úrady odňali koncesiu na archeologické výskumy v Egypte. Informovali o tom v pondelok holandské noviny NRC. Zákaz sa týka konkrétne vykopávok v Sakkare.

Teraz holandskí archeológovia nariekajú, pretože vykopávky tam robia už 40 rokov. Ale ako sa hovorí: „Nedá sa slúžiť dvom pánom“ a „Dovtedy sa chodí s krčahom po vodu…

O čo konkrétne na výstave išlo? Egyptské historické postavy boli všetky zobrazené ako černošské popové hviezdy. Spomeňme len niektoré: Miles Davis ako boh slnka Ra, Rihanna ako kráľovná Nefertiti, Eddy Murphy ako Ramzes, raper Nas ako faraón Tutanchamón, nechýbala ani Beyoncé, atď.

Vzápätí po otvorení výstavy zaplavili stránku múzea znechutené komentáre, tak z európskych ako aj z egyptských adries. Múzeum sa zaviazalo odstrániť „rasistické“ komentáre, ale zároveň tancujúc medzi vajciami, nadviazalo „dialóg“ s egyptskými úradmi. Lenže tie zatiaľ nereagujú. Ťažké je veru byť archeológom v pokrokovom 21. storočí.

Podobný rozruch vzbudil prednedávnom film spoločnosti Netflix o egyptskej kráľovnej Kleopatre, ktorú hrala čierna herečka. Egyptológ Zahl Hawass a bývalý egyptský minister pre starožitnosti sa na adresu filmu vyjadril, že nasledujúcimi slovami: „Nikto s minimálnym vzdelaním by nedokázal nakrútiť film zobrazujúci Kleopatru ako čiernu.“

Kurátor výstavy Daniel Soliman nazval reakciu Egypťanov s pravou bravúrnou originálnosťou ako „rasistickú“. Ako inak…

BM

Zdroj: CNN, NL Times, PCH 24, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Začína nám LGBT akcia – konferencia Iniciatívy Inakosť, záštitu nad ktorou prevzalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití