Ďalšia tradičná svätá omša zakázaná – tentokrát vo Westminsterskej katedrále -

Ďalšia tradičná svätá omša zakázaná – tentokrát vo Westminsterskej katedrále


3. októbra 2023
  Krátke správy

Britská Spoločnosť latinskej omše bola informovaná, že na hlavnom oltári katolíckej Westminsterskej katedrály už nebude možné slúžiť tradičnú svätú omšu. Tá sa tam pritom neprestala slúžievať ani po II. vatikánskom koncile.

Medzi rokmi 1971 až 1984 bola Westminsterská katedrála jednou z mála kostolov, kde sa latinská svätá omša mohla slúžievať. Táto zvláštna výnimka bola katedrále udelená, pretože sa o ňu zasadil vtedajší kardinál John Heenan, ktorý patril už na II. vatikánskom koncile k najkonzervatívnejším prelátom a staval sa proti návrhom viacerých dokumentov. V roku 1984 potom pápež sv. Ján Pavol II. rozšíril túto výnimku na celý svet. A v roku 2007 pápež Benedikt XVI. ozrejmil, že nikdy žiadnu výnimku na slávenie tradičnej svätej omše vlastne ani nebolo treba.

Westminsterská katedrála
zdroj: flickr.com / Gary Campbell-Hall

Bohužiaľ, situácia sa radikálne zmenila pred dvoma rokmi s neslávnym motu proprio pápeža Františka Traditiones Custodes. Portál Catholic Herald uvádza:

V roku 2021 vietor opäť zmenil smer a slávenie tradičnej latinskej omše vo farských kostoloch – medzi ktoré patrí aj Westminsterská katedrála – teraz potrebuje povolenie nielen od miestneho biskupa, ale aj od Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí v Ríme na čele s kardinálom Arthurom Rochom.“

Kardinál Roche je považovaný za člena liberálneho krídla katolíckej Cirkvi a je vnímaný ako pomerne zarytý odporca tradičných svätých omší.

Kardinál Heenan verejne deklaroval dôležitosť tradičných latinských svätých omší a to v časoch, keď takéto názory boli „krajne nepopulárne“. Argumentoval, že Westminsterská katedrála bola „postavená na latinskej omši“, za ktorú „dali anglickí mučeníci svoje životy“. Štyridsať anglických mučeníkov bolo kanonizovaných práve v roku 1971. Kardinál starú omšu vnímal ako príliš veľký poklad na to, aby sa jej vzdal len tak na povel. Catholic Herald pokračuje:

Je to znepokojujúce pre tých katolíkov, ktorí sú naviazaní na tradičnú latinskú omšu, ale má to význam aj pre celú katolícku komunitu (V. Británie). Iste, táto úctyhodná omša sa bude aj naďalej sláviť v Londýne, no ukončením tohto zvyku v materskom kostole Anglicka a Walesu sa stratilo niečo, čo sa nedá tak ľahko nahradiť.“

Posledná tradičná svätá omša sa v katedrále bude slúžiť, akoby symbolicky, 4. novembra – pár dní po skončení Synody o synodalite a presne mesiac po jej otvorení.

MG

Zdroj: Catholic Herald, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com / Gary Campbell-Hall


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života