Ďalší krok k Revolúcii? Kardinál Zuppi by cirkevne pochoval osobu, ktorá zomrela asistovanou samovraždou -

Ďalší krok k Revolúcii? Kardinál Zuppi by cirkevne pochoval osobu, ktorá zomrela asistovanou samovraždou


5. augusta 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Cirkev je proti eutanázii, ale ten, kto sa rozhodol pre asistovanú samovraždu, bude môcť mať cirkevný pohreb. Ubezpečil o tom nový predseda Talianskej biskupskej konferencie kardinál Matteo Zuppi v rozhovore pre Vanity Fair.

Novinár, ktorý viedol rozhovor, spomenul prípad muža, ktorý roky bojoval so svalovou dystrofiou a bol mechanicky ventilovaný. Keď v roku 2006 zomrel, vikariát Rímskej diecézy odmietol katolícky pohreb s vysvetlením, že „opakovane a verejne vyjadrená vôľa Piergiorgia Welbyho ukončiť svoj život je v rozpore s katolíckym učením“. V komuniké vikariátu sa zároveň oznamovalo, že Cirkev sa bude modliť za večnú spásu zosnulých.

Novinár sa kardinála Zuppiho opýtal, či by slávil cirkevný pohreb osoby, ktorá zomrela asistovanou samovraždou. Bolonský arcibiskup odpovedal: „Áno.“ Dodal pritom, že „Cirkev neuznáva eutanáziu, ale žiada, aby sa využívala paliatívna starostlivosť.

Zostávame s milovanou osobou až do konca, robíme všetko pre odstránenie telesného a duševného utrpenia, nie vytrvalo, ale vždy bránime dôstojnosť osoby,“ zdôraznil taliansky hierarcha. Zdôraznil, že zložitosť tejto problematiky si vyžaduje „inteligenciu, milosrdenstvo a lásku“.

Kardinál Zuppi sa v posledných mesiacoch vo svete „preslávil“ homosexuálnym škandálom, ktorý sa odohral v jeho arcidiecéze. V kostole sa konala ďakovná svätá omša za dvoch mužov, ktorí krátko predtým uzavreli civilný zväzok osôb rovnakého pohlavia. Kardinál Zuppi bol o tejto záležitosti vopred informovaný a nemal námietky.

MH

Zdroj: vanityfair.it, pch24.pl, titulný obrázok – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Z Kázní sv. farára z Arsu: O nehodnom svätom prijímaní

Verejný činiteľ – hulvát alebo vzor správania?

Spor ohľadom uctievania svätých obrazov a II. nicejský koncil

Rod Dreher by považoval prípadnú Ficom vedenú vládu za konzervatívnu