Čínske provládne noviny vyzývajú obyvateľstvo, aby sa pripravilo na možnú vojnu o Taiwan -

Čínske provládne noviny vyzývajú obyvateľstvo, aby sa pripravilo na možnú vojnu o Taiwan


21. apríla 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Hrozí s vojnou na Ukrajine súbežne aj vojna na opačnej strane zemegule, ako sme už pred časom varovali?

V komentári zverejnenom v sobotu Chu S´-ťin (Hu Xijin), bývalý šéfredaktor a dnes stĺpčekár čínskeho nacionalistického denníka Global Times, opisuje „skutočný pocit krízy na Taiwane“, kde je podľa neho verejnosť psychologicky ďaleko lepšie pripravená na vojnu, ako je tomu u čínskeho obyvateľstva.

Keďže sa situácia v Taiwanskom prielive zhoršuje, musíme sa pripraviť na vojenský stret,“ napísal Chu a vyzval čínskych občanov, aby boli „pripravení čeliť veľkým výzvam a ťažkostiam“ v dôsledku možného konfliktu medzi USA a Čínou o Taiwan, nezávislý štát s obmedzeným medzinárodným uznaním, o ktorom Peking tvrdí, že je súčasťou jeho územia.

Chuove komentáre prišli po tom, čo ostrovný štát navštívilo niekoľko prominentných amerických politikov vrátane Nancy Pelosiovej, predsedkyne dolnej komory Kongresu. Samotná čínska vláda pre tieto návštevy oznámila započatie sérií vojenských cvičení, zrejme simulujúcich prípadný útok na ostrov.

Niektorí ľudia sa sťažovali, že reakcia našej krajiny bola mierna,“ píše Chu a pokračuje: „Podľa môjho názoru je situácia nad Taiwanským prielivom ako pokoj pred búrkou; skutočný bod zlomu nemusí byť ďaleko…, keď sa krajina rozhodne podniknúť rozhodné kroky, musíme byť duševne pripravení čeliť výzvam a neistotám, ktoré pred nami stoja, jednotným spôsobom spolu s vlasťou.“

Podľa Chua už žiadna vzájomná dôvera medzi Čínou a USA neexistuje. Redaktor sa v sobotnom vydaní provládnych novín Global Times dotkol aj témy vojny na Ukrajine:

Ruský boj nie je jednoduchý. Amerika úspešne zmobilizovala Západ, aby zaviedol komplexné sankcie proti Rusku.“

Sankcie majú podľa komentára sekundárne zasiahnuť aj Čínu. Autor preto otvorene hovorí o kolíznom kurze medzi USA a Čínou kvôli Taiwanu:

Je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že táto trojstranná hra nakoniec vyústi do priamej vojenskej konfrontácie. Môže to byť vojna alebo vojenská kríza vysokej intenzity, ktorej dosah by bol zásadný.“

Keďže riziko konfliktu v Taiwanskom prielive je reálne a narastá, mala by byť pevninská verejnosť (o ňom) dostatočne informovaná. To je kľúčové, aby sa celá spoločnosť rýchlo prispôsobila zmenám, keď príde kríza.“

Komentátor Global Times svoj príspevok uzatvára tvrdením, že dúfa, že k vojne nedôjde, ale že sa treba pripraviť aj na „najhorší možný scenár“. Čínske komunistické noviny vo všeobecnosti predstavujú USA ako najväčšieho vinníka za vojnu na Ukrajine a na provládne noviny je ich rétorika voči Amerike už skutočne veľmi ostrá, nediplomatická a konfrontačná. Noviny napríklad nedávno vydali sériu článkov s karikatúrami s názvom „Demaskovanie superveľmoci“, kde USA nazývajú „ničiteľom ľudských práv“, „upírom“, „Voldemortom“, či „temným pánom svetového poriadku“.

Inými slovami: zdá sa, že už aj nad Taiwanom sa zbiehajú temné mraky…

MG

Zdroj: Newsweek, Global Times, titulný obrázok – mintpressnews.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista

Nadužívanie a zneužívanie slova „láska“ v Cirkvi ako duchovný kastračný nástroj proti katolíckej bojovnosti

Kresťanská tradícia Európy: Procesie a vlečky v akte kajúcnosti a smútku