Chaldejský arcibiskup: „Celý Blízky východ je v plameňoch“
4. novembra 2024
Krátke správy
Podľa arcibiskupa mesta Erbil na severe Iraku, Bashara Batti Wardu, klesol počet kresťanov na Blízkom východe z 20 percent na 4 percentá.
Na začiatku rozhovoru položil reportér portálu Pillar Catholic arcibiskupovi otázku, či sever Iraku ešte stále ohrozuje brutálna teroristická organizácia zvaná Islamský štát. „ISIS bol porazený a Kristus je víťazný! Toto je niečo, čo nám robí veľkú radosť,“ odvetil Mons. Warda. Podľa jeho slov bolo obdobie existencie ISISu „desivým momentom, plným zmätku“ a to zvlášť vtedy, keď do kostolov, katolíckych škôl a inštitúcií začali prúdiť davy utečencov „naplnených strachom, hnevom a slzami“.
Katolícka Cirkev v Iraku napokon pomohla via ako 13-tisíc rodinám, no aj pre kňazov a mníšky to boli stresujúce dni. Teraz sa už všetci venujú obnove miest a dedín, no rovnako tak so zármutkom sledujú odchody mnohých mladých kresťanských rodín do zahraničia. V skutočnosti je situácia na Blízkom východe stále veľmi kolísavá. Warda:
„Vo všeobecnosti Blízky východ horí s viac krízami, viac nezhodami: vojna v Gaze, teraz v južnom Libanone, viac ťažkostí a výziev… Tento pocit nedostatku bezpečia, že vojna môže eskalovať a rozšíriť sa až k nám, ako aj pocit politickej nestability, to všetko stále visí nad celým regiónom. Tam, kde niet bezpečnosti, niet ani investícií, súkromný sektor sa nerozvíja a to vedie k nezamestnanosti, ktorá zasahuje každého, avšak tým, že sme menšinou, pociťujeme, že tieto ťažkosti na nás vplývajú ešte väčšmi. Kvôli týmto sporom sme prišli o dve tretiny kresťanov.“
Arcibiskup Erbilu ďalej vysvetľuje, že pred 50 rokmi bolo na Blízkom východe 20 percent kresťanov, kým dnes sú tam len tragické 4 percentá. „Čo sa týka Iraku, v roku 2003 nás bolo viac ako 1 milión, dnes je nás 250-tisíc, možno menej.“ Možno pripomenúť, že práve v roku 2003 došlo k nešťastnej americkej invázii do Iraku.
Celkovo je však podľa preláta situácia kresťanov v Erbile a okolí dnes pomerne dobrá – katolícka Cirkev tu spravuje štyri školy, všetky založené po roku 2010; nemocnicu, jednu z najlepších v krajine; a dokonca katolícku univerzitu, kde študujú tak kresťania, ako aj moslimovia. „Toto svedčí o tom, že život sa zmenil a že ťažké strany našej histórie sú za nami.“
Veľkým problémom je však práve odchod mnohých ľudí do zahraničia. Sever Iraku najviac opustili tí „kvalifikovanejší a to pastoračne aj edukačne“. To je pre tamojšiu kresťanskú komunitu veľká rana, keďže zostávajú len ľudia, ktorí sa venujú každodenným problémom, no bez duchovného pokrmu je národ otupený. Cirkev sa preto v regióne zameriava na katechézu a sám arcibiskup Warda dáva ročne 40 až 50 prednášok „zameraných hlavne na Sväté písmo“.
„Stále tiež vydávame knihy a používame médiá, aby sme sa pokúsili evanjelizovať…, aby si každý kresťan uvedomil svoje povolanie, aby bol mužom a ženou viery, a nielen etnickej príslušnosti.“
V nasledujúcich častiach rozhovoru sa na pretras dostala otázka života v štáte, ktorý sa hlási k islamskému náboženstvu. „V islamskej krajine nič také ako sloboda vierovyznania neexistuje,“ hovorí arcibiskup Warda. „Iracká ústava je napísaná podľa zákon šaría, čo znamená, že evanjelizácia mimo kresťanskej komunity je zakázaná… Nemôžeme (konvertovať moslimov), pretože by sme tým ohrozili životy moslimov, ktorí chcú byť pokrstení, alebo by sme ohrozili kresťanskú komunitu.“
Ak niekto príde a chce sa dozvedieť niečo viac o Svätom písme, môže, avšak pokrstiť takéhoto človeka je v islamskej krajine skrátka zakázané, dozvedáme sa v rozhovore. Pre moslimov je judaizmus a kresťanstvo len cesta k islamu. „Preto nás považujú za „ľud knihy“, s určitou toleranciou, ale evanjelizácia znamená, že vediete vojnu proti islamu.“
Arcibiskup Erbilu Bashar Batti Warda na záver rozhovoru vyjadril nádej, že vojna na Blízkom východe skončí a že malá kresťanská komunita bude naďalej prosperovať.
MG
Zdroj: Pillar Catholic, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com, Mazur/catholicchurch.org.uk
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!