Britský katolícky profesor: „Dnešná kríza v Cirkvi je horšia ako protestantská revolta a zrejme aj ako arianizmus“ -

Britský katolícky profesor: „Dnešná kríza v Cirkvi je horšia ako protestantská revolta a zrejme aj ako arianizmus“


25. septembra 2023
  Krátke správy

Známy vatikanista Edward Pentin urobil pozoruhodný rozhovor s britským katolíckym intelektuálom a profesorom antiky a ranokresťanskej filozofie, Johnom Ristom. Profesor Rist je toho názoru, že súčasná kríza v Cirkvi je zrejme najhoršia od jej vzniku pred 2000 rokmi.

Spočiatku sa profesor Rist rozhovoril o tom, ako nespravodlivo bol svojím biskupom suspendovaný kňaz, otec Tullio Rotondo za knihu, ktorú napísal a pre ktorú britský katolícky intelektuál napísal predhovor. Kniha otca Rotonda sa venuje tomu, ako Františkova exhortácia Amoris Laetitia zasieva zmätok v cirkevnom morálnom učení.

Zdroj: youtube.com

Ďalej už profesor Rist v rozhovore spomína iného bývalého profesora, ktorý svojho času pôsobil na Oxforde, Johna Finnisa a ktorý bol toho názoru, že súčasná kríza je pravdepodobne jedna z najhorších za celé storočia, možno už od samého počiatku. Rist s týmto názorom plne súhlasí a dopĺňa ho:

„(Súčasnú krízu) možno porovnať s reformáciou, ale myslím si, že je ešte vážnejšia. Možno sa potom ešte vrátiť späť až k ariánskej kontroverzii, aby sme našli niečo porovnateľné. Avšak, čo sa týka škôd, ktoré môže napáchať, ktoré môžu v budúcnosti Cirkev zasiahnuť, toto spôsobí viac problémov, viac ako čokoľvek, čo sme kedy videli.

Profesor ďalej ozrejmuje, že sme dnes svedkami fenoménu, ktorý tu azda naozaj nikdy predtým nebol – katolícka Cirkev sa snaží „oslovovať“ protestantov a agnostikov spôsobom „ak ich nemôžete poraziť, pridajte sa k nim“. Podľa jeho názoru je to „samovražedná myšlienka“, z ktorej môže vzísť len zlé ovocie. Pokračuje:

Ide to tiež proti tradícii. Pozrite, dnes máme napríklad istý problém s úlohou pápežov, aký v stredoveku neexistoval. Ešte aj počas veľkých búrok v 13. a 14. storočí sa takéto veci riešili na lokálnej úrovni. Ale dnes máme centralizovanú Cirkev, až príliš centralizovanú. „Dobrý pápež“ dokáže potláčať nežiadúce veci v zmysle svojej tradície, ale zlý pápež môže robiť čokoľvek sa mu zapáči a potláčať aj dobré veci, pretože Cirkev sama sa stala „pápežom“, čo je absolútne nežiadúca situácia.“

Podľa slov profesora Rista je toto stále pomerne nový fenomén, nie starší ako 200 rokov. Vníma to ako „katastrofický mix“, ktorý „podporuje servilnosť zvlášť medzi biskupmi“. A každý, kto je servilný, stráca vlastnú integritu, čo má v konečnom dôsledku vplyv nielen na Cirkev, ale i na svet. „V takejto situácii majú vždy navrch a víťazia tie najextrémnejšie pozície. V podstate hovoríme o revolucionárskej dynamike,“ ozrejmuje ďalej profesor. Rovnako tak lamentuje nad tým, že sa dnes pápež stal hovorcom duchovnej vetvy Organizácie spojených národov – „to však nie je úloha, ktorú by mal mať. Nie.

Profesor ranokresťanskej histórie tiež dáva vatikanistovi Pentinovi príklad toho, ako bol riadne zvolený pápež Honorius v 6. storočí zbavený svojho úradu vysokými prelátmi, ktorí ho do neho zvolili – kvôli šíreniu heréz. Toto rozhodnutie bolo neskôr potvrdené koncilom. „Kto je teda nasledovníkom rímskeho duchovenstva, ktoré sa postavilo proti pápežovi Honoriovi?“, pýta sa ďalej Rist. „Odpoveďou je kolégium kardinálov. To je moderný ekvivalent. Takže to je na ich zodpovednosti.

Brit lamentuje nad tým, že v cirkevnom práve neexistuje žiadna stať, ktorá by ozrejmovala, ako zosadiť heretického pápeža. „To je skutočná diera v zákone, povedal by som. V podstate to znamená, že sa ho nemožno zbaviť.

Profesor John Rist napísal asi dve desiatky kníh, ktoré sa venujú predovšetkým starogréckym filozofom a filozofiám, či učeniu sv. Augustína.

MG

Zdroj: edwardpentin.co.uk, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Vernosť k EÚ „bis zum bitteren Ende…“? Čo bude robiť Cirkev, ak sa Európska únia rozpadne?

Biskup Strickland: „Tichí a poslušní pastieri“ zrádzajú Krista svojím tichom a apatiou

Nemecko: Progresívno-liberálne lynčovanie katolíckeho lekárnika, ktorý odmieta predať núdzovú antikoncepciu

Známy marketingový expert: Veriaci húfne utekajú z kostolov, pretože sú príliš súčasné. Cirkev robí jednu marketingovú chybu za druhou