Blahorečenie belgického kráľa Baudouina, ktoré sľúbil pápež František, narazilo na afrických biskupov. V hre je kolonializmus
6. novembra 2024
Krátke správy
Keď pápež František pred nedávnom navštívil Belgicko, vzbudil u niektorých jeho obyvateľov nadšenie vyhlásením, že po svojom návrate do Ríma otvorí proces blahorečenia belgického kráľa Baudouina, ktorý vládol v rokoch 1951 až 1993.
Teraz však možno zistí, že sa trochu unáhlil. Nad postavou belgického kráľa sa totiž podľa afrických biskupov vznáša (podobne ako nad Izabelou I. Kastílskou, Piom XII. či G. K. Chestertonom, alebo Jánom Vojtaššákom) temný politický mrak. Pápež František v snahe urobiť radosť belgickému ľudu si zrejme nevšimol, že roky vládnutia kráľa Baudouina podozrivo kolidujú s tzv. oslobodzovaním sa afrických národov spod jarma kolonializmu.
No a keďže bol kolonializmus zahrnutý medzi novohriechy vymenované počas synodálnej vigílie v Ríme počas Svetovej synody, tak je osud blahorečenia kráľa Baudouina odrazu krajne neistý.
Za bývalé belgické kolónie, ale aj za celú Afriku v tomto smere prehovoril kardinál Fridolin Ambongo OFM Cap, arcibiskup z Kinshasy v Konžskej demokratickej republike, ktorý je však zároveň aj predsedom Zhromaždenia biskupských konferencií Afriky a Madagaskaru (SECAM). Ten otvorene označil snahy o Baudouinovu beatifikáciu za „unáhlené“.
Urobil tak na mediálnom brífingu v Ríme a dodal, že zatiaľ čo vyhlásenia pápeža zodpovedajú „želaniu belgickej cirkvi“, tak v Afrike je belgický kráľ spájaný s bojom proti dekolonizácii a s atentátom na konžského osloboditeľského premiéra Patrica Lumumbu v roku 1961.
„Stále existuje táto kauza, ktorú môžeme nazvať temnou škvrnou,“ uviedol kardinál.
Napriek tomu však kardinál Ambongo vyjadril „otvorenosť“ beatifikácii kráľa Baudouina, „ak sa jeho kauza bude dobre vyvíjať“.
Je však možné, že podobne ako kauzy vyššie uvedených kandidátov na beatifikáciu, aj táto takpovediac „zamrzne“ a bude sa na rozdiel od iných, expresne rýchlych, ťahať celé desaťročia bez reálnej vyhliadky na pozitívne ukončenie.
BM
Zdroj: CNA, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!