Biskup Strickland: „Nemôžem odstúpiť!“ -

Biskup Strickland: „Nemôžem odstúpiť!“


14. septembra 2023
  Krátke správy

Biskup Joseph Strickland v krátkom liste oznámil, že zo svojho postu dobrovoľne neodstúpi, keďže svoje pastierstvo vníma ako službu uloženú pápežom Benediktom XVI.

Biskup Joseph Strickland z diecézy Tyler v Texase, USA
zdroj: fb Veritatis Splendor HQ

Po tom, čo sa začali šíriť informácie o tom, že Vatikán možno požiada Mons. Stricklanda o odstúpenie, kontaktoval biskupa portál Religion News Service s otázkou, ako by na takúto požiadavku zareagoval. A biskup – azda trochu prekvapivo – odpovedal priamo, krátkym listom, v ktorom uvádza:

V rámci základného princípu nemôžem rezignovať na mandát, ktorý mi udelil pápež Benedikt XVI. Samozrejme, že tento mandát môže pápež František zrušiť, ale nemôžem dobrovoľne opustiť stádo, ktoré mi bolo zverené ako nástupcovi apoštolov.

Biskup ďalej v liste podľa portálu „vyjadril frustráciu nad klebetami“ a dodal, že ktokoľvek túto správu vypustil – či už je pravdivá, alebo falošná – „poškodzuje Kristovu nevestu, ktorú sme povolaní milovať a slúžiť jej“. Podľa portálu Church Militant to vyzerá tak, že Mons. Strickland nedisponuje žiadnymi oficiálnymi informáciami z Vatikánu ohľadom svojho súčasného postavenia a o všetkom sa taktiež dozvedel len z médií.

O liste informoval aj liberálny časopis America: Jesuit Review. Ten vo svojom článku označil biskupa Stricklanda za „ohnivého konzervatívca, ktorý dohliada na diecézu Tyler v Texase“ a dodal, že biskup vyvolal „kontroverziu“ vo všetkom, „od odporu voči vakcínam Covid-19 až po kritiku pápeža“.

Pre médiá sa vyjadrili aj odborníci na cirkevné právo. Tí uviedli, že pápež môže skutočne biskupa aj odvolať, no má to háčik – neexistuje žiaden presný postup ako to urobiť a akákoľvek snaha o zosadenie biskupa je vždy kontroverzná a mimoriadne nepríjemná. Koniec-koncov, my na Slovensku máme skúsenosť zo zosadením istého emeritného arcibiskupa menom Róbert Bezák.

Odborníci navyše vyjadrili pochybnosti, žeby sa práve Mons. Strickland dopustil niečoho, čo by ospravedlnilo jeho zosadenie. Rovnako tak by mohol byť pre Vatikán ďaleko nepríjemnejší ako emeritný biskup – nikým nekontrolovateľný.

K rečiam o možnom odvolaní biskupa Stricklanda sa, mimochodom, vyjadril aj známy konzervatívny novinár Rod Dreher. Ten na svojej stránke uviedol:

Tento týždeň bolo oznámené, že Vatikán zvažuje, že požiada biskupa Stricklanda z Tyleru v Texase, aby odstúpil. Kontroverzný konzervatívny biskup verejne spochybnil ortodoxnosť učenia pápeža Františka. Všimnite si dobre, že mnohí biskupi z nemecky hovoriaceho sveta otvorene zavrhli základné katolícke učenie o manželstve a sexualite, ale nečelia žiadnym sankciám zo strany Ríma.

Kardinál Jean-Claude Hollerich, vedúci predstaviteľ Európskej biskupskej konferencie a vedúci predstaviteľ nadchádzajúcej Synody v Ríme, rozhodne poprel učenie o homosexualite a tým aj chápanie významu sexuality zo strany Cirkvi. Ak ste čítali Rieffa, viete, že toto je jedovatá pilulka, ktorú teraz prehltli najvyšší cirkevní predstavitelia, a zdá sa, že sa pápež pokúša prinútiť celú Cirkev, aby ju prehltla.“

MG

Zdroj: Church Militant, America: Jesuit Review, roddreher.substack.com, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb Veritatis Splendor HQ


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života