Benedikt XVI. napísal list Malému semináru v pútnickom meste Poľska Częstochowej -

Benedikt XVI. napísal list Malému semináru v pútnickom meste Poľska Częstochowej


21. mája 2021
  Aktuality

Spoločenstvo Malého seminára Częstochowskej arcidiecézy prijalo, pri príležitosti 70. výročia vzniku školy, list s požehnaním Benedikta XVI. Tento list emeritného pápeža zo dňa 7. mája 2021 je odpoveďou na list školy, ktorý mu bol poslaný 1. marca.

Rektor Malého seminára Częstochowskej arcidiecézy kňaz Dr. Jerzy Bielecki vysvetlil, že list bol poslaný emeritnému pápežovi z príležitosti jeho menín, 70. výročia jeho kňazskej vysviacky, ktoré pripadlo na 29. jún tohto roku a tiež z príležitosti 70. výročia založenia Malého seminára Częstochowskej arcidiecézy, ktorého patrónom je sv. Jozef.

K listu zaslanému emeritnému pápežovi bola pripojená aj pamätná grafika, ktorá pripomína, že mladý Joseph Ratzinger a jeho brat Georg boli taktiež študentami malého seminára v meste Traunstein v Nemecku.

Ste nám veľmi drahý – spoločenstvu Malého seminára Częstochowskej arcidiecézy. Pozeráme na Vás, ako na model zasvätenia svojho života Pánovi od mladosti a tešíme sa, že aj Vy ste navštevovali malý seminár v Traunsteine, školu, ktorá bola podobná tej našej. Na zdôraznenie našej hrdosti, navrhol jeden z absolventov grafiku, ktorá Vám má pripomenúť pekné chvíle z minulosti v malom seminári. Posielame Vám ho spolu s listom a dúfame, že Vám prinesie trocha radosti a podnieti radostné spomienky.“

Benedikt XVI. vyjadruje vďačnosť za list, ktorý dostal. „List z vášho seminára, ktorý podpísal rektor, spolu s dvoma prefektmi a dekanom, priniesol do môjho domu veľkú radosť. Aké úžasné je vidieť, že v Poľsku kvitne to, čo v Nemecku chradne. Obzvlášť ma potešila pekná a milá grafika, na ktorej ste ma s bratom zobrazili v rozhovore o seminári a v ktorom ma pozývate na návštevu do Malého seminára v Częstochowskej arcidiecéze. Aj keď vzhľadom na môj vek a zdravie už návšteva nie je možná, som u vás v seminári na návšteve celým svojím srdcom. Srdečne vás pozdravujem a žehnám vás“, napísal emeritný pápež, ktorý sa podpísal „Váš Benedikt “.

V roku 1939 sa 12-ročný Joseph Ratzinger rozhodol stať kňazom. Jeho farár navrhol, aby vstúpil do arcibiskupského seminára pre chlapcov v meste Traunstein. Ako stredoškolák kráčal Joseph Ratzinger v stopách svojho staršieho brata Georga do seminára. „Na Veľkú noc“ – napísal do svojej autobiografie s názvom Môj život – „plný radosti a nových očakávaní som vstúpil do seminára.“

List Benedikta XVI. bol uverejnený na webových stránkach Malého seminára. Jeho plné znenie nájdete tu: http://www.nsd.niedziela.pl/aktualnosci.php

RR

Zdroj: ekai.pl, titulný obrázok


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)





Zdieľať