Beatifikačný proces arcibiskupa Fultona Sheena sa má znovu obnoviť. Komu prekáža? -

Beatifikačný proces arcibiskupa Fultona Sheena sa má znovu obnoviť. Komu prekáža?


8. septembra 2023
  Krátke správy

V čase, keď sa niektoré beatifikačné procesy odohrávajú s kozmickou rýchlosťou, vzbudzuje údiv fakt, že beatifikačný proces arcibiskupa Fultona Sheena bol zastavený, dokonca tesne pred svojím uzavretím. Mons. Jason Gray, predseda Nadácie Fultona Sheena však vyjadril 3. augusta presvedčenie, že tentokrát by to snáď mohlo vyjsť. Čo bolo príčinou zastavenia beatifikácie?

Ctihodný Fulton J. arcibiskup Sheen
zdroj: flickr.com

Oficiálnym dôvodom zastavenia beatifikácie bol nový zákon štátu New York, ktorý práve v roku 2019 vstúpil do platnosti. Ten zrušil lehoty v prípadoch sexuálnych trestných činov.

Vo svetle týchto nových predpisov nebolo isté, či sa vyskytnú nejaké obvinenia, o ktorých dovtedy nič nebolo známe. V tejto situácii sa Svätá stolica rozhodla neunáhliť konečné rozhodnutie o dátume tohto blahorečenia,“ hovorí otec Gray.

A ako je to teraz?

Rím dal jasne najavo, že v tejto veci nevidí žiadny problém. Výhrady však prichádzajú z amerického episkopátu. Čakáme aj na záverečnú správu prokuratúry v New Yorku, ktorá ešte nebola zverejnená. Kým tieto rôzne pochybnosti nezmiznú a prokuratúra nepotvrdí to, čo už dobre vieme a medzi biskupmi bude jednota, musíme počkať. Som si však istý, že náš cieľ dosiahneme.“

Otec Gray ďalej pripomenul, že jeho nadácia síce pred ukončením procesu beatifikácie dostala určité dokumenty, ktoré by mohli vyvolať pochybnosti o tom, či biskup Fulton Sheen primerane reagoval na takéto záležitosti v diecéze Rochester, ktorú viedol v rokoch 1966–69, no po dôkladnom preskúmaní týchto materiálov a ich predložení Kongregácii pre kauzy svätých sa však ukázalo, že konal zákonne. Preto bol termín jeho blahorečenia stanovený na 21. december 2019. Potom však nastali nové „akcie“ zo strany prokuratúry v New Yorku. „V dôsledku toho sme sa rozhodli, že bude rozumnejšie túto záležitosť pozastaviť,“ tvrdí otec Gray.

Takže, kto vlastne celú akciu stopol? Svätá stolica, ktorá sa „rozhodla neunáhliť“, americký episkopát, ktorý má „výhrady“ alebo samotná nadácia?

Arcibiskupovo blahorečenie bolo odložené na neurčito. Aby však neupadlo do zabudnutia, nadácia si najala právnickú kanceláriu v New Yorku, ktorá spolupracuje aj s inými diecézami v tomto štáte. „A teraz, po dôkladnom preskúmaní všetkých záležitostí súvisiacich s touto témou, môžeme dokázať, že žiadna z nich by nemohla arcibiskupovi „ublížiť“,“ ubezpečil šéf nadácie.

Dodal tiež, že v septembri 2022 odišla skupina veriacich z Peorie (diecézy, kde bol Boží služobník vysvätený za kňaza v roku 1919) do Vatikánu, aby výsledky týchto štúdií predložila kardinálom: Marcellovi Semerarovi – prefektovi Dikastéria pre kauzy svätých a Pietrovi Parolinovi – vatikánskemu štátnemu sekretárovi.

Za svoj cieľ si Mons. Gray však stanovil, že chcú „pokračovať s jednomyseľnou podporou celej biskupskej konferencie“. A tu by mohol byť zakopaný problém. Podľa všetkého totiž pokrokovým členom konferencie prekážajú Sheenove konzervatívne názory a postoje v pokoncilovom, aj predkoncilovom období. Takže na jednomyseľnú podporu to zatiaľ zrejme nevyzerá.

Sheenove výroky typu: „Kto zachráni našu Cirkev? Nie naši biskupi, nie naši kňazi a rehoľníci. Je to na vás, ľuďoch. Máte rozum, oči a uši, aby ste zachránili Cirkev,“ zrejme nevzbudzujú napriek svojej atmosfére, ktorá by predsa mala navodzovať dojem kompatibility so súčasnou synodálnosťou a laicizáciou Cirkvi, u liberálnych biskupov tú pravú inkluzívnu a radostnú odozvu. Prečo?

Lebo táto angažovanosť laikov je myslená v konzervatívnom duchu a hovorí o záchrane Cirkvi. Pred čím a pred kým? To vedia najlepšie tí, ktorým prekáža odkaz arcibiskupa Fultona Sheena.

BM

Zdroj: CNA, KAI, Catholic World Report, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.