
Arcibiskup sýrskeho Homsu: „Hoci sme prenasledovaní, predsa je Ježišovou vôľou, aby kresťanstvo v Sýrii prežilo“

15. júla 2025
Krátke správy
Biskup Jacques Mourad sa zúčastnil na Synode biskupov sýrskej katolíckej cirkvi v Ríme. Po návrate sa vrátil k svojim povinnostiam ako biskup v Homse. O situácii v Sýrii hovoril s novinárom Giannim Valentem, riaditeľom agentúry Fides. Netají tragickú situáciu, ktorú jeho krajina v súčasnosti prežíva.

zdroj: snímka obrazovky, youtube Ici Beyrouth
Podľa Valenteho biskup Mourad viackrát zopakoval, že „so Sýriou je koniec“, no zároveň dodal, že verí, že sýrska katolícka cirkev predsa len prežije. „Ježiš chce, aby Jeho Cirkev v Sýrii zostala,“ vyjadril sa biskup. „A táto myšlienka zbavenia Sýrie jej kresťanov určite nie je Božou vôľou.“
Zatiaľ posledný veľký útok na sýrskych kresťanov sa udial 22. júna, kedy po útoku džihádistov na ortodoxný kostol Sv. Elie zostalo 25 mŕtvych a 63 zranených. Svet však predovšetkým obletela správa z marca tohto roku, kedy nová sýrska vláda stojaca za zosadením diktátora Bašára al-Assada vykonala „pogrom na kresťanov“ žijúcich na západnom pobreží krajiny. Podľa očitých svedkov sa vládni vojaci spolu s polovojenskými islamskými bojovníkmi „vlámali do domov, vraždili ľudí a všetko kradli“. Kresťania „nemajú kam ísť“ a „nikde sa necítia bezpečne“. Niektoré odhady hovorili o 4000 mŕtvych len pri tomto jednom pogrome.
Sýria, vysvetľuje biskup Mourad, má bohaté dedičstvo a mladú populáciu. „Zdá sa však, že najnovšia vláda chce zničiť civilizáciu tohto ľudu. Je to globálny zločin. Mnohé sýrske pamiatky sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nikto ich však nechráni. A teraz musíme chrániť naše živé dedičstvo, nielen pamiatky.“ Podľa preláta sýrski kresťania „vôbec nedôverujú“ tejto novej vláde.
Navyše, sýrska vláda nie je jediná, ktorej sa miestna kresťanská populácia obáva. Obavy podľa arcibiskupa Homsu vzbudzuje aj vláda Izraela, ktorá „po páde Assada okupuje viaceré územia Sýrie“. Mourad vysvetľuje ťažkú situáciu svojho ľudu:
„Na Golanské výšiny asi môžeme navždy zabudnúť. To znamená, že sýrsky ľud, najmä v Damasku, bude teraz neustále ohrozený smädom, pretože voda do Damasku prichádza práve z Golanských výšin…“
„So Sýriou je koniec“, opakuje arcibiskup neustále. Podľa jeho slov sú síce Damask či Aleppo „jedny z najstarších miest na svete“, avšak „dnes to už nič dôležité neznamená“.
„Je koniec, veľká časť populácie žije pod hranicou chudoby, sme masakrovaní, ponižovaní, unavení. Nemáme silu sami znovu získať svoju dôstojnosť,“ konštatuje Mourad, ktorý hovorí, že nikoho neobviňuje, ak aj z takejto krajiny emigruje do bezpečnejších krajov. V úpadku je školstvo i zdravotníctvo, a vlastne celá ekonomika krajiny.
„Po Assadovom páde naše komunity i farnosti zachvátil strach,“ pokračuje arcibiskup. „Obrovské zúfalstvo. Navštívil som všetky farnosti, všetky dediny, aby som povzbudil kresťanov, aby som hovoril o budúcnosti. Vďaka Bohu sa vždy cítim inšpirovaný hovoriť s veriacimi. Organizujeme stretnutia pre mladých ľudí, pre deti, pre skupiny zapojené do Cirkvi.“
Bol to pápež Lev XIV., kto požiadal sýrskych katolíckych biskupov, aby prišli do Ríma a usporiadali svoju riadnu synodu vo Večnom meste, ktorá sa konala od 3. do 6. júla. „Bola to úžasná príležitosť stretnúť sa s ním, spoznať ho a prijať jeho požehnanie. Poďakoval som sa mu a požiadal ho, aby povzbudil celú Cirkev k podpore sýrskeho ľudu v jeho najnaliehavejších potrebách.“
Chýbajú zdroje, ale vízia biskupa Mourada je jasná: „Môžeme napredovať na ceste našej Cirkvi v Sýrii, pretože to je určite Ježišova vôľa. Ježiš chce, aby jeho Cirkev zostala v Sýrii. Táto myšlienka zbavenia Sýrie jej kresťanov určite nie je Božia vôľa.“
Matej Gavlák
Zdroj: Ici Beyrouth, titulný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube Ici Beyrouth
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!