
80 rokov po: Biskup oblasti, kde prebehol prvý jadrový výbuch v dejinách, vyzýva na modlitby za mier vo svete

16. júla 2025
Krátke správy
V dnešný deň si svet pripomína výročie testu „Trinity“ – prvého výbuchu nukleárnej zbrane v dejinách. Keďže máme 16. júla aj sviatok Panny Márie Karmelskej, arcibiskup Santa Fe, pod ktorého oblasť výbuchu spadá, vyzýva na deň modlitieb za mier a nukleárne odzbrojenie.

Arcidiecéza Santa Fe vyzýva kostoly po celej Amerike, aby si odprosujúcou modlitbou a pokáním pripomenuli „ponurý míľnik“ – 80. výročie prvého jadrového výbuchu v dejinách. Prvý jadrový test, takzvaný „Trinity test“, uskutočnili americkí vedci pod vedením fyzika J. Roberta Oppenheimera ráno 16. júla 1945 o 5:29 hod v púšti v štáte Nové Mexiko.
Doslova už o niekoľko dní neskôr zhodila americká armáda tieto ničivé vynálezy na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. Druhé menované pritom bolo centrom pomaly sa vzmáhajúceho katolicizmu v krajine vychádzajúceho Slnka. Jeden z posledných preživších z Nagasaki, katolík Šigemi Fukahori, zomrel len tento rok v januári o čom sme písali v staršej správe.
V liste, ktorý zverejnila arcidiecéza Santa Fe sa uvádza, že arcibiskup John Wester pozýva kostoly po celej arcidiecéze a i mimo nej, aby 16. júla o 5:29 spustili vyzváňať svoje zvony – „v presný čas prvého atómového výbuchu, ako výzvu k modlitbe za mier a jadrové odzbrojenie“.
Arcibiskup osobne sa spolu s ďalšími biskupmi pôjde modliť priamo na miesto prvého jadrového testu v dejinách. V krátkom oznámení arcidiecézy Santa Fe sa uvádza:
„Na pripomenutie si tohto ponurého míľnika sa najctihodnejší John C. Wester, arcibiskup Santa Fe, spolu s najctihodnejším Petrom Baldacchinom, biskupom z Las Cruces, a najctihodnejším Jamesom Wallom, biskupom z Gallupu, zhromaždia s vybranými veriacimi a laickými predstaviteľmi na testovacom mieste Trinity na súkromnú modlitbu a meditačnú bohoslužbu. Spoločne sa budú modliť za koniec vojen, ktoré sužujú náš svet, a za našu ochranu pred pretrvávajúcou hrozbou jadrového zničenia.“
Arcibiskup Wester ďalej pripomína, že 16. júla je aj sviatok Panny Márie Karmelskej, ktorý označil za „dôležitý mariánsky sviatok v katolíckej Cirkvi“. Vzhľadom na to povzbudzuje aj duchovenstvo, aby sa počas dnešných bohoslužieb spolu s veriacimi modlilo za „mier a zlikvidovanie nukleárnych zbraní“. List sa končí slovami:
„V tento konkrétny deň –, ktorý sa zhoduje s výročím prvej atómovej bomby – je vhodné prosiť Pannu Máriu o príhovor za mier, ochranu pred hrozbami vojny a jadrových zbraní a za obrátenie sŕdc od násilia. Ako Matka Krista, Knieža pokoja, vzývanie jej pomoci v tento sviatok zdôrazňuje nádej katolíckej Cirkvi na svet bez nebezpečenstva jadrového konfliktu.“
Len málo sa vie o tom, že už samotný test atómovej bomby bol smrtonosný. Výbuch testu „Trinity“ bol cítiť v okruhu 260 kilometrov, čo zahŕňalo oblasť obývanú približne 500 000 ľuďmi, z ktorých väčšina boli Latinoameričania alebo pôvodní Američania.
Ľudia v blízkosti testovacej oblasti uviedli, že nedostali varovania o škodlivých účinkoch jadrového výbuchu, ku ktorému došlo len niekoľko kilometrov od ich domovov. Po detonácii obyvatelia okolia hlásili nárast prípadov rakoviny, nárast úmrtí dojčiat a ďalšie zdravotné problémy súvisiace s kontamináciou a žiarením. Oppenheimer samého seba neskôr, zrejme z ľútosti, slávne nazval „ničiteľom svetov“ (čo bola stať z jeho obľúbenej básne).
Výzva na deň pokánia a modlitieb je dnes mimoriadne naliehavá z dôvodu mnohých prebiehajúcich, ako aj hroziacich, konfliktov a vojen, ktoré môžu viesť až ku globálnej katastrofe.
Matej Gavlák
Zdroj: National Catholic Register, ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube Universal Pictures
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!