Slovenská evanjelická farárka Erika: „Dnešní mladí ľudia sú veľmi múdri. Je to aj vďaka sociálnym sieťam.“ Zaujíma ich dúhový kríž, aj Boh – žena…
17. decembra 2024
Krátke správy
Liberálni kultúrtrégri by sa už možno mohli rozhodnúť, aké vlastne sú tie sociálne siete. Dobré alebo zlé? Niektorí z nich nám v tom ešte, zdá sa, tápu.
Napríklad pani evanjelická farárka Erika, ktorú citlivo, inkluzívne a sprevádzajúco interviewoval denník SME:
https://closer.sme.sk/c/23423563/fararka-rozhovor-cirkev-lgbti.html
Tá nám totiž zvestovala tieto, mierne povedané, nekritické a pochlebnícke frázy, podkladajúce sa mládeži presne v duchu, ktorý tu panuje už od kultúrnej revolúcie v 60. rokoch a ktorého cieľom vtedy bolo získať si lacnú popularitu u adolescentov + vlastný pocit, akí sme ešte mladí, keď tak dobre tej mládeži rozumieme:
„Aby sme začali pozitívne, dnešní mladí ľudia sú veľmi múdri. Je to aj vďaka sociálnym sieťam, lebo veľa čítajú (!) a naozaj toho dosť vedia. Sú tiež veľmi technologicky zdatní. Ja sa od nich vždy veľa učím.“
Toto hodnotenie nám však akosi nekorešponduje s neustálymi ponosami a nárekom pedagogických pracovníkov na klesajúcu úroveň vzdelania:
https://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/693177-tragedia-nasho-skolstva-iny-pohlad/
Lenže, každý si zrejme tú „múdrosť“ predstavuje trochu inak. Pre redaktorov a abonentov denníka SME bude múdrosť s veľkou pravdepodobnosťou schopnosť vnímať pozitívne „inakosť“. V tom prípade sú samozrejme najmúdrejšími návštevníci tureckých kúpeľov v San Franciscu.
A aby to bolo tak aj na Slovensku, o to sa postarajú aj inkluzívni a sprevádzajúci kresťania. Pani redaktorka zo SME sa však radšej uistila a opýtala sa, či sú tí múdri „mladí ľudia otvorenejší než predošlá generácia“ a či „ľahšie prijímajú inakosť“. Odpoveď bola viac než uspokojujúca:
„V našom zbore o nás vedia, že sme otvorení, a presne preto k nám prichádzajú aj podobne nastavené rodiny. Minule sme na detských službách Božích mali modlitby pomocou symbolov.
Jeden malý chlapec doniesol dúhový kríž ako symbol viery. Iné dievčatko sa ma zasa pýtalo na to, či nemôže byť Boh žena. Presne v tom je tá otvorenosť mladej generácie, ktorá o veciach rozmýšľa, má odvahu položiť otázky a možno má aj pochybnosti. A to je dobré, lebo je to znak toho, že len neprijíma informácie.“
Pani redaktorka však zrejme vie, že pokiaľ by sa to nechalo len na spontánny prejav a samospád, tak tie sociálne siete, vďaka ktorým sú údajne dnešní mladí ľudia takí múdri, by mohli spôsobiť aj opačný efekt a namiesto dúhového kríža by chlapček mohol priniesť úplne iný kríž. Preto sa pani redaktorka uisťuje: „Snažíš sa ich to učiť?“
Podľa pani farárky Eriky je práve výchova k „inakosti“ jej úlohou:
„Práve naša úloha je ukázať im, čo znamená rešpektovať druhého. Prijať to, že každý je iný a napriek tomu sa môžeme kamarátiť. Môžeme sa navzájom obohacovať. Kráčať cestou života spolu. Nešliapať po sebe, no mať zdravú sebadôveru a považovať za dôležitého aj samého seba.“
Lenže aj medzi toľkými múdrymi mladými ľuďmi rozosial nepriateľ svoj kúkoľ. A to aj napriek tomu, že chodia na tie sociálne siete. Len čítajme, čo hovorí pani farárka:
„Často od mladých LGBTI+ ľudí počúvam príbehy o šikanovaní v škole alebo o tom, ako ich nechcú doma prijať takých, akí sú.“
Tak ako je to s tými sociálnymi sieťami? Veď tam často narazíme aj na všelijaké mazúrekovovanie, kotlárovanie či bombicovanie a EÚ správne hovorí, že sú nástrojom hybridnej vojny. Alebo si pani farárka a redaktori SME myslia niečo iné ako dvojnásobná Ursula?
Nehrozí nám potom, že sa dušičiek úbohých dietok zmocnia rôzni konšpirátori a manipulátori?
Dovolíme si odporučiť malý návod ohľadom sociálnych sietí, ktorý by mohol doladiť inak bezchybný rozhovor: zlé sú vtedy, keď sú proti liberalizmu a dobré sú vtedy, keď podporujú inakosť.
A naše deti budú – ešte múdrejšie.
BM
Zdroj: SME, titulný ilustračný obrázok, zdroj – Creazilla
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!