Synoda v Ríme: Kardinál Fernández sa stretol s priaznivcami ženského diakonátu. Pripomenul, že táto otázka „ešte nie je zrelá“. A kedy teda dozreje?
22. októbra 2024
Krátke správy
Po piatkovej absencii kardinála Fernándeza na stretnutí ohľadom ženskej otázky, čo „vyvolalo početné prejavy nespokojnosti“, ako píše Katholisch.de, sa včera konalo stretnutie medzi ním a asi stovkou účastníkov Svetovej synody. Tí prejavujú konštantný záujem o diakonské svätenie žien, aj o „ženskú otázku“ ako takú.
Kardinál sa ešte raz účastníkom ospravedlnil za svoju absenciu a zároveň im zopakoval stanovisko pápeža Františka k otázke ženského diakonátu. Podľa pápeža táto otázka „ešte nie je zrelá“, a preto podľa kardinála Fernándeza „by sme sa teraz nemali zaoberať touto myšlienkou“.
Podľa Fernándeza pápež poveril Dikastérium pre náuku viery, resp. ustanovenú komisiu, jednu z tých, ktoré majú riešiť „kontroverzné témy“ mimo Synodu, aby preskúmala možnosti rozvoja úlohy žien bez sústredenia sa na diakonské svätenie. Uviedol to aj vzhľadom k tomu, že je potrebné riešiť vedúcu úlohu aj tých žien v Cirkvi, ktoré nechcú byť diakonkami:
„Ak premýšľame o diakonáte pre niektoré ženy, nerieši to problém mnohých miliónov žien v Cirkvi.“ Uviedol tiež myšlienky pápeža Františka, ktorý vidí moc v Cirkvi aj ako potenciálne oddelenú od kňazského svätenia:
„Pápež to odôvodnil aj teologickým vysvetlením, že slávenie sviatostí, ktoré je vyhradené pre kňazov, nie je nevyhnutne spojené s vodcovskou mocou.“
Táto vízia zaujímavo pripomína zrušenie Moskovského patriarchátu a zriadenie tzv. Svätého synodu cárom Petrom I. Veľkým, v ktorom kontrolovali vládou poverení laici (ober-prokurori) pravoslávnych duchovných a boli oficiálnou hlavou (!) synody
Portál Katholisch.de však dodáva k téme zaujímavú informáciu. Existuje ešte komisia zriadená pápežom už v roku 2020, ktorá pracuje pod vedením kardinála Giuseppe Petrocchiho na tej istej téme „ženskej otázky“. Či už je to tá istá komisia (čiže jedna z tých viacerých), ktorá sa zaoberá „kontroverznými otázkami“ ohľadom úlohy žien, odsunutými zo Synody a len kontinuálne pokračuje od roku 2020 popri Synode vo svojej práci, alebo máme v Cirkvi na túto tému komisie dve, faktom je, že podľa zmieneného portálu „táto teologická komisia v prvom rade skúma, či už v ranej Cirkvi existoval ženský diakonát a za akých podmienok, by sa dal oživiť“.
Zdá sa teda, že otázka neznie ani tak „či“, ale skôr „ako“. Pokiaľ má nejaká komisia za úlohu skúmať, za akých podmienok by sa dal ženský diakonát oživiť, tak môžeme usudzovať, že vôľa oživiť ho tu jednoznačne je.
Vatikán potrebuje zrejme čas, aby pravdepodobne dokázal vykonštruovať podobného mačko-psa, akým je požehnávanie-nepožehnávanie homosexuálnych párov. Aby sme mali ženské diakonky, ktoré však nebudú pod mikroskopom hermeneutiky kontinuity nazerané ako diakonky, resp. bude nám možno tvrdené, že síce to sú diakonky, pričom budú aj nejaké obrady pri ich ustanovení, ale budeme nabádaní k viere, že to nie sú také diakonky ako mužský diakoni, aj keď tak vyzerajú, majú rovnaké funkcie a rovnaké právomoci.
Kardinál Fernández sa včera nerozlúčil so zástancami ženského diakonátu opakovaním doktrinálnych dokumentov predchádzajúcich pápežov, ktorí striktne odmietli svätenie žien. Účastníkov naopak nabádal k trpezlivosti:
„Som presvedčený, že môžeme napredovať krok za krokom a dosiahnuť veľmi konkrétne veci, aby ľudia pochopili, že v povahe žien neexistuje nič, čo by ženám bránilo zaujať dôležité vedúce pozície v Cirkvi. To, čo skutočne pochádza od Ducha Svätého, nemožno zastaviť.“
BM
Zdroj: Katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!