Časopis La Civiltá Cattolica zverejnil rozhovor pápeža Františka s belgickými jezuitmi: Migranti nás zachránia, inkulturácia bez limitov a Cirkev budovaná zdola
9. októbra 2024
Krátke správy
Na svojej nedávnej návšteve Belgicka sa pápež František stretol 28. septembra v Collège Saint-Michel, ktorá je spravovaná jezuitskou rehoľou, s približne 150 jezuitmi žijúcimi v Belgicku. Zo stretnutia bol vyhotovený záznam, ktorý teraz oficiálne jezuitské periodikum La Civiltá Cattolica zverejnilo. Zaujali nás v ňom niektoré momenty, ktoré dosvedčujú, že náhle a umelo vyvolaný dojem „konzervatívneho pápeža“, proti ktorému sa búria belgické liberálne elity, je len fikcia. Pápežove názory sa nijako nezmenili a vykazujú presne tú istú mieru progresivizmu ako predtým.
https://www.laciviltacattolica.it/articolo/non-spaventarsi-di-nulla/
Ohľadom jeho obľúbenej témy „inkulturácie“, čiže ohľadom prispôsobenia hlásania Evanjelia, pastorácie a liturgiky miestnej kultúre, sa ho opýtali na „jej úroveň“. Podľa pápeža v nej neexistujú žiadne limity:
„Inkulturácia viery a evanjelizácia kultúry idú vždy spolu. Aký je teda limit? Neexistuje žiadny pevný limit! Treba ho hľadať s rozlišovacou schopnosťou. A pozná sa to modlitbou. Napadá mi a stále to opakujem: vo svojom poslednom príhovore o. Arrupe povedal, že treba ísť až na hranicu a zároveň nikdy nezabudnúť na modlitbu. A jezuitská modlitba sa rozvíja v extrémnych, ťažkých situáciách. Toto je na našej spiritualite to najkrajšie: riskovať.“
Na ťažkanie si jezuitov, že „naša spoločnosť je ďaleko od Boha“ a západná Európa je sekularizovaná, má pápež jasný recept:
„Musíme byť otvorení dialógu a dialógu napomáhať jednoduchosťou. A to, čo robí dialóg plodným, je služba. Žiaľ, v Cirkvi často nachádzam silný klerikalizmus, ktorý bráni tomuto plodnému dialógu. A predovšetkým tam, kde je klerikalizmus, nie je služba. A, preboha, nikdy si nezamieňajte evanjelizáciu s prozelytizmom!“
– Čiže evanjelizácia nie je obracanie na katolícku vieru a snaha prijať nových členov do Cirkvi, aby boli spasení? Zaujímavé…
Jezuiti sa dozvedeli aj to, že Cirkev už asi nemá byť po novom hierarchická:
„Synodalita je veľmi dôležitá. Konštrukcia nesmie byť zhora nadol, ale zdola nahor. Synodalita nie je ľahká, to nie, a niekedy preto, že existujú postavy autorít, ktoré nedovoľujú, aby sa objavil dialóg.“
– Znamená to, že cirkevnoprávne postihy počas tohto pontifikátu boli omylom? Veď pokiaľ konštrukcia Cirkvi má vyrastať zdola nahor, ako potom môže Svätá stolica zhora postihovať to, čo sa jej dole momentálne nepáči? A nebolo to náhodou vždy tak v Cirkvi, že konštrukcia vyrastala zhora nadol? Biskupi vysväcujú smerom dole, nie smerom hore. Kňazi krstia smerom dole, nie biskupov.
Dokonca sa jezuiti dozvedeli, že autorita v Cirkvi, ktorá vždy pochádzala zhora, od Boha, sa akosi po novom vytvára v synodálnej účasti más:
„Synodalita v Cirkvi je milosť! Autorita sa vytvára v synodalite. Zmierenie prichádza skrze synodalitu a jej metódu.“
A nakoniec ďalšia obľúbená téma – migranti. Pápež sa domnieva, že našiel riešenie súčasného demografického úpadku Európy. Nie je to obracanie na vieru (nezabúdajme, že prozelytizmus je zlý!), či rigidné kázanie nemennej morálky alebo nabádanie štátov, aby podporili rast populácie, ale ešte viac migrantov:
„Ale pridávam niečo, čo je môjmu srdcu blízke a čo často opakujem: Európa už nemá deti, starne. Potrebuje migrantov, aby sa obnovil život. Teraz sa to stalo otázkou prežitia.“
– Lenže: Bude to potom ešte Európa? A akú cenu bude mať pre Európanov nejaké územie, ktorému bude chýbať európska kultúra? Čo sa teda vlastne pre Európanov zachráni, keď sa Afrika presťahuje na sever? K akému riešeniu problému vlastne dôjde? Pokiaľ by Európania túžili ocitnúť sa uprostred africko-ázijskej kultúry, tak môžu rovno sami emigrovať do Afriky alebo do Ázie. Čo vlastne má „prežiť“?
– Európania potrebujú svoje deti, aby prežila ich kultúra. Kresťanská kultúra. Pokiaľ má zahynúť ich kultúra a spôsob života, načo im k tomu budú dobré deti inej kultúry? Aby dorazili umierajúcu kultúru ešte rýchlejšie?
Pápež má pravdu – ide o prežitie. Avšak celej kultúry, nielen nejakého majiteľa reštaurácie, ktorému chýbajú umývači riadov. Ale recept, ktorý dlhodobo navrhuje pápež František, nie je návod na prežitie, ale návod na spáchanie harakiri.
BM
Zdroj: La Civiltá Cattolica titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!