2050: Kardinál Sarah v novej knihe otvára mimoriadne dôležitú tému – Kde bude katolícka Cirkev a naša viera na prelome storočia?
30. januára 2026
Aktuality
Moderný človek trpí zjavnou krátkozrakosťou: zaujíma ho iba „tu a teraz“. Žiaľ, i katolícka Cirkev a teda i my, veriaci, často trpíme tým istým neduhom. Preto je chystaná kniha kardinála Roberta Saraha z Guiney s jednoduchým názvom 2050 mimoriadne dôležitým príspevkom, otvárajúcim pálčivú otázku: Ako na tom bude pravá viera a Kristova Cirkev o 25 rokov?

zdroj fb Cardinal Robert Sarah
Zaiste nebudeme ďaleko od pravdy, al povieme, že pre konzervatívne a tradicionalistické krídlo dnešnej katolíckej Cirkvi je už 80-ročný kardinál Robert Sarah „najlepším pápežom, akého sme nikdy nemali“. Kardinál zo severozápadu afrického kontinentu patrí dlhodobo k najstatočnejším obrancom ničím nezriedeného Kristovho učenia a Jeho Nevesty, katolíckej Cirkvi.
Viaceré jeho knihy boli preložené aj do slovenčiny, či aspoň češtiny a všetky sú charakteristické nezvyčajne hlbokou a úprimnou vierou tohto preláta. Nemožno nespomenúť jeho snáď najslávnejšiu knihu, na ktorej sa autorsky podieľal i sám emeritný pápež Benedikt XVI., Z hĺbky srdca, ktorá bránila kňazský celibát v čase najhoršieho vyčíňania katolíckych progresívcov počas pontifikátu pápeža Františka.
Nie je tiež bez zaujímavosti, že sa kardinál Sarah narodil rodičom, ktorí na katolicizmus konvertovali z animizmu, do predseminára vstúpil už v 12 rokoch (!) a Ján Pavol II. ho pre jeho schopnosti v roku 1979 vymenoval za najmladšieho biskupa na svete, mal vtedy 34 rokov. Na minuloročnom konkláve bol vnímaný ako jeden z užších kandidátov na pápežský stolec.
Robert Sarah teda v týchto dňoch oznámil, že začiatkom marca vyjde vo Francúzsku jeho najnovšia kniha s jednoduchým názvom 2050. V knihe, ktorú napísal so svojím dlhoročným priateľom, francúzskym novinárom Nicolasom Diatom, sa zamýšľa nad budúcnosťou Cirkvi a katolíckej viery. Tlačová správa, ktorú kardinál pri tejto príležitosti vydal, bola tiež veľmi jednoduchá. Na svojom profile na sieti X uviedol:
„Som šťastný, že môžem ohlásiť vydanie mojej knihy (napísanej) spolu s Nicolasom Diatom. Stane sa tak 4. marca tohto roku a bude niesť názov 2050. V týchto milých konverzáciách o budúcnosti Cirkvi som chcel uviesť dôvody k nádeji i k najväčšiemu znepokojeniu ohľadom straty viery. + RS“
(https://x.com/Card_R_Sarah/status/2016060761957621805)
Zdá sa teda, že kniha je napísaná formou otázok novinára Diata s následnými kardinálovými odpoveďami, čo je formát, ktorý si už spoločne vyskúšali. Konverzácia sa bude viesť okolo zjavného úpadku katolíckej viery vo svete a – usudzujúc z niektorých jeho skorších vyjadrení – predovšetkým v Európe. Kardinál však nechce vidieť všetko iba negatívne, veď Kristova Pravda nikdy nezahynie, a preto vidí aj „dôvody k nádeji“.
Na propagačnom plagáte ku knihe je uvedený i nasledujúci Sarahov citát:
„Bude o dvadsaťpäť rokov Cirkev stále majákom, alebo vzdialenou ozvenou zabudnutého hlasu?“
Portál LifeSite News sa o chystanej knihe zamýšľa nasledovne:
„Hoci kardinál bližšie nešpecifikoval obsah svojej pripravovanej knihy, jeho doterajšia práca poskytuje kontext pre zvedavých potenciálnych čitateľov knihy 2050.
Sarah je známy obhajobou tradičných, úctivých liturgických praktík, ako je prijímanie svätého prijímania pokľačiačky a na jazyk, a slávenie omše smerom na východ (ad orientem). Varoval tiež, že Cirkev čelí „vážnemu riziku“ schizmy ohľadom morálky. Kňazom povedal, že sa nemôžu vyhýbať „ťažkému“ učeniu Cirkvi o potratoch a homosexualite.
V súlade s tým vyčítal o. Jamesovi Martinovi SJ skresľovanie učenia Cirkvi o homosexualite a zdôraznil, že vzťahy osôb rovnakého pohlavia sú „ťažko hriešne a škodlivé pre blaho tých, ktorí sa na nich zúčastňujú“. Kardinál Sarah vyzval katolíkov, aby sa „vzbúrili“ proti klamstvám, ktoré útočia na tradičné rodinné hodnoty.
Vo svojej uznávanej knihe z roku 2017 Sila ticha kardinál Sarah opísal morálnu krízu, ktorej Cirkev čelí, a dôrazne odsúdil duchovenstvo, ktoré podkopáva poslanie Cirkvi tým, že sa stavia proti jej učeniu.“
Veríme, že sa onedlho dočkáme aj slovenského prekladu najnovšej knihy kardinála Roberta Saraha s názvom 2050.
Matej Gavlák
Zdroj: LifeSite News, titulný obrázok, zdroj – fb Cardinal Robert Sarah
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

