
Vďaka zvratu potratového rozhodnutia „Roe verzus Wade“ sa v USA narodilo 32-tisíc bábätiek

1. decembra 2023
Krátke správy
Na záver týždňa prinášame aj jednu dobrú správu – a dokonca veľmi dobrú! V júni 2022 zvrátil Najvyšší súd USA potratové rozhodnutie prípadu Roe verzus Wade z roku 1973, ktoré vnucovalo „právo na potrat“ celej Amerike. Teraz si štáty samé rozhodujú o tom, či chcú viesť potratovú alebo prorodinnú politiku. Podľa štatistík však do dnes pomohlo toto rozhodnutie zachrániť už 32-tisíc bábätiek.
„Odkedy Najvyšší súd zvrátil v júni 2022 verdikt Roe verzus Wade, sa podľa novej štúdie, publikovanej minulý mesiac, narodilo minimálne 30 000 bábätiek, ktoré by inak boli potratené,“ tešia sa konzervatívne noviny NY Post.

V štátoch, ktoré nejakým spôsobom obmedzili vykonávanie umelých potratov, prišlo na svet 32-tisíc novorodencov. S výsledkami týchto svojich výskumov prišiel Inštitút pracovnej ekonómie, ktorý sa bližšie pozrel na dopady rozhodnutia z roku 2022, ktoré do dejín vošlo pod názvom Dobbs verzus Jackson Women’s Health Organization.
„Naše prvotné analýzy naznačujú, že za prvých šesť mesiacov roku 2023 narástol v štátoch, ktoré zaviedli úplný zákaz potratov, prírastok priemerne o 2,3 percenta v porovnaní so štátmi, kde právo na potrat zostalozachované, čo predstavuje približne 32 000 dodatočných pôrodov ročne v dôsledku zákazu potratov,“ píše sa v štúdii.
Trio vedcov, ktorí vykonali štúdiu, uviedlo, že tento posun predstavuje „najhlbšiu zmenu prístupu k potratom v USA za 50 rokov“ na základe predbežných údajov o pôrodoch z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Kristan Hawkinsová, prezidentka Students for Life of America pre New York Times uviedla, že výskum naznačuje „triumf“ a to, že „pro-life politika vedie k záchrane životov“.
Podľa odbornej pracovníčky a zdravotníčky Alison Gemmillovej z inštitútu Johnsa Hopkinsa však údaje tiež naznačujú, že sme svedkami „útoku na reprodukčnú autonómiu“. Vedecká pracovníčka priznáva, že sa zrejme „naozaj niečo deje“ v postoji obyvateľstva k potratom a že nová štúdia o narodení viac ako 30-tisíc bábätiek je toho „silným dôkazom“.
Ani samotní autori správy z údajov vlastne nie sú veľmi nadšení. Podľa nich dáta poukazujú na „zmenšujúci sa prístup k potratom“, čo je podľa nich „riskantné pre zdravie a pre finančnú stabilitu“ najbezbrannejšej časti populácie.
„Potraty boli „obzvlášť vyhľadávané“ u hispánskych žien a u žien vo veku 20 až 24 rokov, pričom výsledky naznačujú, že pôrodnosť sa u nich zvýšila v priemere o 4,7 %, respektíve 3,3 %. Okrem toho, na základe geografických obmedzení potratov, ktoré spôsobilo nákladnejšie medzištátne cestovanie, percentuálny podiel vzrástol o 4,4 % v Mississippi a o 5,1 % v Texase.“
No, milí vedci. Tí najbezbrannejší sú práveže zachraňovaní pred istou smrťou, ktorú vy obhajujete a dokonca sa na nej podieľate. Dr. Mengele by bol na vás hrdý. Historici v budúcnosti pre vás však budú mať len slová opovrhnutia. Dobre si to zapamätajte.
Každé z tých 32 000 bábätiek je ďaleko dôležitejšie, než akýkoľvek váš vyfabrikovaný, i keď rétoricky bezchybne podaný názor.
MG
Zdroj: NY Post, FoxNews, titulný ilustračný obrázok, zdroj – enfermeriabuenosaires.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!