Spisovateľ Rushdie varuje: „Sloboda prejavu je vážne ohrozená“ -

Spisovateľ Rushdie varuje: „Sloboda prejavu je vážne ohrozená“


17. mája 2023
  Krátke správy

Salman Rushdie, známy britský spisovateľ indického pôvodu, varuje, že sloboda prejavu na Západe nebola nikdy ohrozená tak veľmi, ako práve v súčasnej dobe. Uviedol aj konkrétne príklady, ktoré svedčia o tom, že spoločnosť ide zlým smerom.

Salman Rushdie, britský spisovateľ indického pôvodu
zdroj: wikimedia commons

Salman Rushdie, je dlhoročný kandidát na Nobelovu cenu za literatúru a za svoju knihu Satanské verše je zároveň aj terčom útokov vyznávačov „mierumilovného náboženstva“. Tak o islame hovoria niektorí poprední politickí, ale buďme úprimní – aj katolícki – predstavitelia.

Jeho smrť okrem iných žiadal napríklad iránsky ajatolláh Chomejní, ktorý už medzičasom zomrel, ale „fatva“ oficiálne zrušená nebola. Odmena za spisovateľovo zabitie je tak stále stanovená na štyri milióny dolárov. Získať sa ju pred približne rokom pokúsil 24-ročný Hadi Matar, ktorý spisovateľa počas prednášky v New Yorku napadol nožom a vážne poranil. Rushdie po tomto útoku nevidí na jedno oko a nemôže hýbať jednou rukou.

Spisovateľ je už, zdá sa, z najhoršieho vonku a pred pár dňami pri preberaní literárnej ceny vyhlásil, že v Amerike nikdy nebola sloboda prejavu ohrozená tak veľmi, ako práve dnes. Rushdie uviedol aj konkrétny príklad – tlak na knižnice, aby cenzurovali knihy a tie ideologicky „nevhodné“ vyraďovali, prepisovali alebo pálili. To je dosť alarmujúce a musíme si toho byť vedomí a veľmi dôrazne voči tomu bojovať, povedal.

Rushdie si podal aj moderných, progresívnych vydavateľov, ktorí dnes s nadšením menia niektoré výrazy v knihách z minulosti len preto, aby boli korektní alebo „neohrozili necitlivosťou moderných čitateľov“. Rushdie označil podobné snahy za „takmer bizarné“.

Po týchto jeho nekorektných vyjadreniach však očakávame, že „fatva“ bude na spisovateľa vyhlásená aj z radov progresívnych woke aktivistov, pretože kritizovať modernú agendu, to sa dnes predsa nenosí. Ani keď ide o slávneho spisovateľa. Aj taká pani Rowlingová o tom už vie svoje, však?

MM

Zdroj: Fox News, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najsvätejšie Srdce Ježišovo a modlitba svätého ruženca

Kardinál Burke v prejave na Kolégiu sv. Tomáša Akvinského: Revolúciu podporujú zvnútra Cirkvi aj tí, ktorí sú povolaní pásť stádo!

Harrison Butker – športovec a tradičný katolík – predniesol reč, ktorá šokovala spohanštenú Ameriku

Možný zázrak v Lurdoch? Takmer úplne slepej žene sa vrátil zrak