
Apokalyptické znamenie? Podľa kardinála Goha nastal v katolíckom učení za Františka taký chaos, že i biskupi a kardináli sú zmätení

23. mája 2025
Krátke správy
Internetom sa šíri video z rozhovoru, ktorý poskytol singapurský kardinál William Goh televíznej stanici EWTN. Kardinál hovorí o takom chaose v učení Cirkvi spôsobenom pápežom Františkom, že aj samotní biskupi a kardináli sú zmätení ohľadom toho, „aký je vlastne postoj Cirkvi“ k niektorým závažným morálnym otázkam.

zdroj: snímka obrazovky, youtube Robert Nugent, EWTN
Írsky katolícky youtuber Robert Nugent zverejnil na svojom účte pozoruhodný prejav kardinála Williama Goha zo Singapuru, ktorý vysvetľuje, aké pomery stále panujú kvôli argentínskemu pápežovi ešte aj na najvyšších úrovniach katolíckej Cirkvi. Rozhovor sa uskutočnil vo Vatikáne, podľa všetkého krátko po zvolení nového pápeža Leva XIV.
„Aby dosiahol na všetkých (pápež František), zapríčinil nejednoznačnosť v niektorých svojich myšlienkach,“ hovorí bez obalu prelát do mikrofónu televízie EWTN. Hosť spomína predovšetkým exhortáciu Amoris laetitia a jej nejednoznačné učenie ohľadom sv. prijímania pre rozvedených a znovuzosobášených. „Toto je vec, ktorá vlastne rozdeľuje celú Cirkev,“ hovorí ďalej.
Podľa kardinála sa predchádzajúci pápež pokúšal na jednej strane „osloviť ľudí na rôznych úrovniach ich viery,“ no na druhej strane „tí, ktorí chceli byť verní Evanjeliu, zostávali zmätení“.
Kardinál Goh následne vyslovuje šokujúce slová: „Ešte aj biskupi sú zmätení – a to vrátane kardinálov.“
„Sme zmätení ohľadom toho, aké je presné cirkevné učenie s ohľadom na niektoré morálne záležitosti. Tiež nepomohlo, že niektoré vyjadrenia (pápeža Františka) prichádzali z novín a my sme ich počúvali iba z médií, a nevedeli sme presne, aký bol kontext toho, čo povedal. Takže sme sa ocitli v situácii, kedy sme mali problém vysvetliť ľuďom, aký je vlastne presný postoj Cirkvi s rešpektom na niektoré doktríny.“
Kardinál zo Singapuru vyjadril nádej a vieru, že nový pápež Lev XIV. bude osobou, ktorá sa bude snažiť „vybalansovať“ ortodoxiu s progresivizmom. „Myslím, že je potrebná istá vyváženosť,“ uviedol. „Nie je nič zlé na tom byť tradicionalistický. Nie je nič zlé na tom, navracať sa späť k ortodoxii Cirkvi.“
Spomína, ako pápež František hovorieval o tom, že máme byť súcitní s druhými, ale to podľa kardinála samo o sebe nestačí:
„Áno, treba byť súcitný; ale v prvom rade musíme byť jednoznační ohľadom toho, čo je hriech. Ani na chvíľu som neuveril myšlienke, žeby sme mali redukovať Evanjelium, aby pasovalo svetu,“ hovorí ďalej Goh. Evanjelium označuje za skutočnú „Cestu, Pravdu a Život“. Podľa toho by sme mali Kristovo učenie aj ohlasovať:
„Mali by sme sa, naopak, snažiť vysvetľovať Evanjelium svetu takým spôsobom, že aj on uvidí Pravdu, ako ju my vidíme, racionalitu, ako ju my vidíme, a že to prijme.“
Sám Nugent má na kardinála Goha zaujímavú spomienku. Keď bol v Singapure na pracovnej ceste, bolo to v roku 2023, v miestnom kostole mu odmietli dať sv. prijímanie do úst. Neskôr o incidente porozprával v jednom zo svojich videí. O nejaký čas mu napísal nejaký jeho sledovateľ zo Singapuru, že do celej záležitosti sa vložil práve kardinál Goh a v liste prikázal všetkým svojim kňazom, že musia na požiadanie dávať veriacim prijímanie do úst. A nielen to: v liste je explicitne uvedené, že cirkevnou praxou je dávať prijímanie do úst, kým prijímanie do rúk je iba „indult – zvláštne povolenie“. „Neviem, či kardinál Goh videl moje video,“ hovorí írsky youtuber, „ale sadol si a napísal list pre všetkých svojich kňazov. Má môj rešpekt.“
V ďalšom svojom videu zas Nugent uvádza, ako sa kardinál Goh postavil na obranu tradičnej latinskej omše v Singapure. Vo veľkomeste je iba jediný farský kostol, kde sa táto forma slúži, a keď pápež František nariadil, že vo farských kostoloch sa už tradičná omša nesmie slúžiť, „kardinál sa tomu vzoprel a tá omša dodnes zostáva nedotknutá,“ usmieva sa Nugent. „Tento kardinál má chrbtovú kosť.“
Portál singapurských katolíkov catholicnews.sg obsahuje článok z roku 2013, kde mal William Goh, ešte ako arcibiskup, kázeň na tradičnej latinskej svätej omši (ktorú však necelebroval). Vo svojej homílii sa vyjadril, že si tradičná omša „zasluhuje rešpekt“, pretože „po stáročia živila svätcov“ a dodnes si „zachováva zmysel pre tajomno, ktoré ľudí priťahuje“.
Matej Gavlák
Zdroj: youtube Robert Nugent, catholicnews.sg, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube Robert Nugent, EWTN
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!