Výpoveď dcéry svätice: „Viem, prečo moja matka obetovala za mňa svoj život“
Mária Magotsová
28. apríla 2023
Cirkev Spoločnosť
Potraty
Dnes celá Cirkev oslavuje svätú manželku, ktorá radšej sama zomrela, než aby sa zbavila svojho dieťaťa. Aký to protiklad voči 5 249 ženám, ktoré sa v minulom roku na Slovensku rozhodli pre umelý potrat. A, žiaľ, podľa štatistík mnohé z nich to spravili z finančných dôvodov. Gianna Berettová Mollová však dieťa prijala, aj keď tušila, že ju to bude stáť jej vlastný život.
Gianna patrí medzi tých mladších svätých, narodila sa v roku 1922 v blízkosti talianskeho Milána v zbožnej katolíckej rodine. Vyštudovala medicínu a počas štúdia sa venovala práci pre charitatívne katolícke organizácie. Keď mala 33 rokov vydala sa za rovnako zbožného Petra Mollu, ktorému porodila tri deti. Keď v roku 1961 otehotnela po štvrtýkrát a bola v druhom mesiaci, lekári jej diagnostikovali nádor na maternici.
Ako lekárka, samozrejme, vedela, že môže zomrieť. Jej kolegovia jej dali na výber tri možnosti. Potrat, ktorý okamžite odmietla. Chirurgické odstránenie celej maternice, čo by však dieťa neprežilo, a preto ani táto možnosť neprichádzala do úvahy. Treťou a poslednou možnosťou bola operácia nádoru, pri ktorej bola však väčšia šanca, že zomrie matka. Gianna sa rozhodla pre poslednú možnosť, ale keď ju už išli operovať, požiadala lekárov, aby za každých okolností zachovali život jej nenarodeného dieťaťa. To sa aj podarilo.
Odovzdala sa do vôle Božej
Ďalšie mesiace tehotenstva sa Gianna s neuveriteľnou silou venovala úlohe matky a lekárky. Prosila však Boha, aby sa jej dieťa narodilo zdravé a niekoľko dní pred pôrodom bola už pripravená obetovať za to aj vlastný život. „Ak sa treba rozhodnúť medzi mojím životom a životom môjho dieťaťa, neváhajte a zachráňte ten jeho,“ prízvukovala lekárom.
21. apríla 1962 Gianna porodila zdravú dcéru, ktorej dali meno Jana Emanuela. Jej matka, dnes už svätá Gianna, zomrela o týždeň neskôr, v silných bolestiach, ale opakujúc krátku modlitbu: „Ježiš, milujem ťa, Ježiš, milujem ťa.“ Mala 39 rokov. Pápež Ján Pavol II. ju vyhlásil za blahoslavenú v roku 1994 a stalo sa tak za prítomnosti jej detí, manžela a príbuzných. Za svätú bola vyhlásená o desať rokov neskôr.
Čo hovorí o svojej svätej matke jej dcéra?
A čo bolo vlastne dôvodom, pre ktorý sa táto matka rozhodla obetovať svoj život, aby zachránila život svojho dieťaťa? Prečo nezachránila radšej ten svoj, keď mala doma manžela a maličké deti? Čo spôsobilo, že dokázala chváliť Boha a ďakovať mu, aj keď si bola istá, že zomrie pár dní po tom, čo porodí dieťa? Tajomstvo svätosti svätej Gianny odhalila v rozhovore pre LifeSite News tá najpovolanejšia osoba, kvôli ktorej svätica obetovala vlastný život, jej dcéra Jana Emanuela.
„Ak ma život mojich rodičov niečomu naučil, tak tomu, že cesta kríža je zaručene tou jedinou správnou cestou, na ktorú sa kresťania musia vydať, aby sa jedného dňa tešili z večnej radosti v raji Božej prítomnosti,“ povedala dcéra svätice. „Moja svätá mama sa úplne odovzdala Bohu a tým mu dovolila, aby v plnosti naplánoval môj život.“
Dnes už 61-ročná Jana Emanuela nepopiera, že jej rodičia mali ťažký život, ale hoci veľmi trpeli, v srdci zažívali veľkú radosť. „Tajomstvom ich života bolo, že neustále Bohu ďakovali. Ak veríme, že sa Ježiš obetoval na kríži, ako kresťania ani nemôžeme zmýšľať inak. Cesta kríža je aj cestou radosti. Neustále musíme Bohu ďakovať, za všetko dobré aj zlé.“
Čo si vyžaduje cesta kríža?
Cesta kríža je v očiach ľudí tou najnepohodlnejšou a najťažšou cestou, ktorú by si človek zvolil. Ale je to jediná cesta, ktorá nám pomáha pochopiť pravý zmysel života. „Ako iste viete, cesta kríža sa spája s ukrižovaním. Učí nás to tak sám Ježiš. Naša Nebeská Matka nás zase učí, že cesta kríža si vyžaduje naše „áno“, naše neustále odovzdávanie sa Božej vôli v každej situácii, aj keby sme Otcovu vôľu nechápali. Musíme dať Bohu svoje „áno“,“ hovorí Jana Emanuela, ktorá na príklade svojich rodičov pochopila, že radosť pramení z ochotného prijímania našich každodenných krížov.
„Mamin a otcov život ma tiež naučili, že cesta kríža je cestou radosti. Pýtate sa, aká je to radosť? Tá najdokonalejšia a najväčšia, ba dokonca len akýsi začiatok tej najväčšej radosti, aby sme jedného dňa mohli obsiahnuť večnú radosť, navždy v Božej blízkosti. Ak v našom srdci prebýva Ježiš a ak sa snažíme všetko prežívať skrze vieru, potom dokážeme ísť po ceste kríža naplnení radosťou. A ešte niečo. Ak takto žijeme, neustále cítime pocit vďaky voči Bohu za všetko, za každý jeden nádych. Rovnako to prežíval aj môj ocko. Musíme byť Bohu vďační,“ dodala s tým, že ona sama zostane svojej „svätej mame“ navždy vďačná za to, že prijala bremeno kríža, keď sa v tehotenstve dozvedela o svojej vážnej chorobe.
Slováci, interrupcie a čo nás za to čaká…
Zachytili ste náš článok o tom, že najnovší prieskum financovaný Európskou úniou priniesol strašnú štatistiku? Podľa nej sa až 79 % opýtaných domnieva, že umelý potrat by mal byť legálny buď v každom prípade (44 %) alebo vo väčšine prípadov (35 %). Zásadne proti interrupciám bolo len 9 % opýtaných. To je, mimochodom, menej ako počet katolíkov, ktorí v priemere podľa štatistík navštevujú pravidelne sv. omše!
Znamená to teda, že dokonca aj praktizujúci katolíci priznávajú možnosť za určitých okolností vykonať umelý potrat? Evidentne áno, keďže 12 % opýtaných by chcelo, aby bol umelý potrat nelegálny len „vo väčšine prípadov“, nie úplne…
Ako píše kolega Branislav Michalka: „Pokiaľ sa Slováci za takýchto okolností vo väčšine hlásia ku kresťanstvu, tak je to dokonalá paródia. No a pokiaľ si ešte trúfajú prosiť Boha o zachovanie a zveľadenie slovenského národa, tak je to dokonalá drzosť. Prečo by Boh mal zachovať nejaký národ, ktorý si navyše sám chce dobrovoľne zabíjať svoje deti? V dejinách zanikli významnejšie národy ako slovenský a neustále nafukovanie sa nad tým, že sa mu podarilo prežiť s Božou pomocou príkoria mocnejších, sa čoskoro môže zmeniť z vystatovania na predmet obžaloby. Boh sa bude oprávnene pýtať: Na toto som vás zachoval?“
***
Viac o štatistikách v súvislosti s potratmi čítajte na: http://christianitas.sk/novy-prieskum-ukazal-smutnu-pravdu-79-slovakov-suhlasi-s-umelym-potratom-ale-povazuju-sa-vacsinovo-za-krestanov/
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!