Totálny krach nemeckého synodálneho raja: V roku 2024 bolo vysvätených najmenej kňazov v histórii Nemecka. Počet kňazov začal klesať od roku 1962 -

Totálny krach nemeckého synodálneho raja: V roku 2024 bolo vysvätených najmenej kňazov v histórii Nemecka. Počet kňazov začal klesať od roku 1962


31. marca 2025
  Krátke správy

Nemecká biskupská konferencia (DBK) zverejnila tento týždeň desivú štatistiku kňazských svätení za rok 2024 v Nemecku, ako aj postupného úpadku od roku 1962.

https://www.dbk.de/fileadmin/redaktion/Zahlen%20und%20Fakten/Kirchliche%20Statistik/Priesterweihen_Neupriester/2024-Priesterweihen-nach-Bistuemern_1962-2024.pdf

V 27 nemeckých diecézach bolo vysvätených len 29 nových kňazov. Portál The Pillar uvádza, že „od roku 1962, keď ich bolo 557, počet neustále klesal“.

https://www.pillarcatholic.com/p/german-ordinations-hit-record-low

557 kňazov za rok… A to pri omnoho menšom počte obyvateľov, než má Nemecko dnes.

V roku 2004 to bolo už len 122 kňazov, v roku 2014 to bolo 75 a v roku 2024 katastrofálnych 29. Až sem sa dopracovali „nové Turíce“ v Nemecku.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Vysviacky však neboli rozložené rovnomerne. Ako uvádza The Pillarjedenásť z 27 nemeckých diecéz nemalo vlani žiadnu kňazskú vysviacku, vrátane Limburgu, ktorý spravuje predseda Nemeckej biskupskej konferencie, biskup Georg Bätzing. Limburská diecéza nemala žiadnych kňazov ani v roku 2023.“

Z katolíckej Cirkvi tiež odišlo v roku 2024, podobne ako aj po minulé roky, značné množstvo veriacich – 321 611 katolíkov. Paradoxne, cirkevní predstavitelia sa utešujú, že je to menej ako v roku 2023 alebo 2022!

https://www.dbk.de/presse/aktuelles/meldung/kirchenstatistik-2024

Podobný situačný optimizmus sa začína presadzovať aj pri pohľade na debakel (nielen v Nemecku) v počte nových kňazov. Je to jednoduché: z negatíva sa urobí pozitívum. Ortodoxní synodálnici považujú všeobecný pokles kňazských svätení za skrytú výzvu Ducha Svätého k tomu, aby sa laici viac zapájali do riadenia Cirkvi a pastorácie.

Skrátka, synodálnu káru musia Nemci nadšene ťahať ďalej, dej sa čo dej. Asi v tom zmysle, ako to ponímal iný „velikán“ nemeckého myslenia a rečnenia: „Bis zum bitteren ende…

BM

Zdroj: The Pillar, dbk.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Pred 30 rokmi vydal pápež Ján Pavol II. priekopnícky dokument proti vraždám, samovraždám, potratom a eutanázii

Paolo Domenico Finoglia, barokový maliar zo slnečnej Apúlie

Rakúsko: Kňazi sú vystríhaní, že cez Veľkú noc sa môžu dopustiť „antisemitizmu“, ak budú v kázňach a liturgii hovoriť zle o židovských vodcoch. Bude z Kaifáša hrdina?

Bývalá ateistická filozofka, dnes kresťanka: „Jadrom ateizmu je negativizmus, krajiny Západu potrebujú kresťanskú obnovu“