Slovensko zaplatí EÚ 277 miliónov eur pokutu za dovážaný čínsky textil a obuv
8. decembra 2021
Krátke správy
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!
Pokiaľ sa slovenskí daňoví poplatníci tešili pri návštevách predajní obuvi a šiat z toho, že ušetrili aspoň nejaké peniaze kúpou nekvalitného čínskeho tovaru, teraz sa ich sen rozplynie. Vrátia to na daniach do bruselskej pokladnice. Európska únia, konkrétne Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý obviňoval Slovensko z colných podvodov už v roku 2018 a vyžadoval tučnú pokutu, sa zrejme konečne domôže svojich požiadaviek. Uviedla to dnes agentúra TASR.
Slovenská republika by mala zaplatiť celkovú sumu 277 251 000 eur. O tie mala EÚ údajne prísť v období rokov 2012 až 2019. Vláda sa už rozhodla, že sumu zaplatí, s nesmierne statočným dodatkom, „s výhradou, v ktorej uvedie dôvod nesúhlasu“. Výhrada sa má týkať straty tradičných vlastných zdrojov, čiže zrejme rozvráteného obuvníckeho a textilného priemyslu na Slovensku, ktorý kedysi pokrýval značnú časť spotreby slovenských občanov. To, že máme takúto statočnú vládu, ktorá má výhrady, keď posiela do Bruselu peniaze, je zaiste veľmi potešujúce.
Táto pokuta je ďalším kamienkom do mozaiky údajného európskeho dotovania Slovenska. Toto dotovanie, na ktoré údajne EÚ dopláca, malo za posledných cca 20 rokov takýto priebeh: najprv sa zničí domáca produkcia otvorením nekontrolovaného trhu s dampingovými cenami, potom sa začne dovážať väčšina komodít zo zahraničia, potom je treba dotovať krachujúce hospodárstvo a infraštruktúru. Dotácie si však treba zaslúžiť, a preto sa začína kultúrno-ekonomický diktát. Zaslúžené dotácie treba použiť tak, aby bola spokojná EÚ, čiže nevyčerpá sa celá dotácia. Tá časť, ktorá sa vyčerpá, sa sčasti rozkradne, sčasti investuje. Spätná kontrola EÚ zistí pochybenie, dotáciu treba vrátiť, prípadne zaplatiť pokutu.
K tomu prirátajme bonusy typu horeuvedenej colnej pokuty, podčiarknime, zrátajme a vyjde nám, že sme kolónia, ktorá už nemá vlastný priemysel, ani potraviny, ani poľnohospodárstvo, ale zato krásnu zelenú a inkluzívnu budúcnosť v multikultúrnom bruselskom raji.
Prvé náznaky toho, že Slovensko bude platiť do Bruselu, sa vynorili v roku 2018, keď OLAF prišiel s obvinením za roky 2013 až 2014. Vtedy dokonca požadovali 302 miliónov eur. OLAF zistil v EÚ colné podvody v hodnote až 2,2 miliardy eur, čo bola suma vrátane vyše 300 miliónov na Slovensku. Európskej komisii potom OLAF odporučil, aby tieto peniaze vymáhala od jednotlivých krajín, v ktorých sa podvody diali. Stalo sa, a evidentne to funguje.
Denník N a ďalšie liberálne médiá vtedy jasali, pretože to bol podľa nich ďalší dôkaz o skorumpovanosti našej administratívy, konkrétne colnej a finančnej správy. Teraz je skorumpovaná administratíva potrestaná – daňoví poplatníci za ňu zaplatia do Bruselu. Dúfajme, že prejavia patričnú radosť z víťazstva boja EÚ proti korupcii.
No a keď si budú kupovať nekvalitný tovar z Číny, vyrobený pod hlavičkami európskych značiek, tak už budú mať príjemný pocit, že platia poriadne, a ceny sú konečne na európskej úrovni.
BM
Zdroj: TASR, titulný obrázok – Pixabay
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!