Pripravuje Pellegrini založenie vlastnej politickej strany? -

Pripravuje Pellegrini založenie vlastnej politickej strany?

Mário Vadás a Branislav Krasnovský
26. mája 2020
  Politika

Peter Pellegrini vyhlasuje, že ho vychovali pre lepšie Slovensko a že je determinovaný slušnosťou, spravodlivosťou a zodpovednosťou. Dnes sa Pellegrini čoraz viac dištancuje od Smeru, ktorého je stále členom, a začína sa zviditeľňovať na vlastnej webovej stránke Pellegrini.sk.

V posledných dňoch sa Pellegrini už niekoľko krát vyjadril o tom, že je pripravený Smer opustiť. Na začiatku ho podporovali banskobystrickí poslanci, pribudli však už aj poslanci Smeru z Košíc a viaceré známe tváre, vrátane Petra Žigu či Richarda Rašiho. Ak Pellegrini zo Smeru odíde, bude to pre Smer vážna strata, pretože už dnes je zrejmé, že časť voličskej základne Smeru pôjde za Pellegrinim. A nebude to malá časť.

Po politickom odstavení Fica v roku 2018 /kvôli kríze zapríčinenej vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice/ sa Peter Pellegrini stal vo veku 42 rokov slovenským premiérom. Politicky sa zviditeľnil a mnohí jeho pôsobenie vo funkcii premiéra vnímali pozitívne, ako pozitívum vnímali aj Pellegriniho aktivity pri odstavení Tibora Gašpara, ktorý sa chcel v roku 2019 opäť na kandidátke Smeru vrátiť späť do politickej hry.

Do roku 2019 spadajú aj prvé trenice medzi Róbertom Ficom a Petrom Pellegrinim, dôvodom boli voľby do Ústavného súdu. Kriticky sa postavil Pellegrini aj voči Ficovej reakcii ohľadne odsúdenia poslanca Mazureka /ĽSNS/ v roku 2019, ktorý prišiel kvôli kontroverzným výrokom o poslanecký mandát. Fico uviedol, že rešpektuje rozsudok Najvyššieho súdu, de facto ho však vníma ako politicky motivovaný. /známa Ficova veta „to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do ktorejkoľvek krčmy a všetkých hostí vrátane ležiacich psov pozatvárať“/.

Fico a Pellegrini sa nezhodli ani v osobe poslanca Blahu, ktorého Pellegrini považuje za Ficovho chránenca. V máji 2019 Pellegrini Blahu kritizoval, prekážali mu najmä Blahove kritické postoje voči Európskej Únii. Postoj k tandemu Fico/Blaha vs Pellegrini stále polarizuje členskú základňu Smeru. Krátko pred slovenskými voľbami 2020 však prestal Pellegrini na Blahu útočiť, pretože by to bolo pred voľbami kontraproduktívne. Po voľbách sa Pellegriniho vzťah voči Blahovi opäť vyostril.

Pellegrini neobhajoval tak dôkladne ako Fico ani Martina Glváča a Moniku Jankovskú v ich kauzách, čo takisto svedčí o čoraz viac autonómnom postavení Petra Pellegriniho. Pred voľbami 2020 však Fico a Pellegrini svoje rozpory z pochopiteľných dôvodov takisto tlmili. Fico dokonca spravil z Pellegriniho volebného lídra Smeru a umožnil mu do prvej dvadsiatky nominovať „Pellegriniho kone“ Denisu Sakovú, Petra Kmeca či Matúša Šutaja-Eštóka. Fico si však presadil väčšinu kandidátky a udržal si aj dôležité pozície v Smere.

Voľby 2020 Smer prehral a Fico utrpel porážku aj v súperení s Pellegrinim. Pellegriniho krúžkovalo 431 000 voličov a Fica 243 000 voličov, čo je jasným dôkazom polarizácie voličov Smeru. Pellegrini od volieb 2016 razantne zvýšil svoj politický výtlak, vo voľbách v roku 2016 získal totiž len 193 400 hlasov, a bol tretí za Ficom a Kaliňákom. Po voľbách 2020 napätie medzi Pellegrinim a Ficom rastie, tlačovky neorganizujú spolu a vyhýbajú sa aj spoločným verejným vystúpeniam. Na konci apríla 2020 už Pellegrini naznačil, že je pripravený zabojovať o post predsedu Smeru.

Podľa Pellegriniho by mohla byť výmena predsedu Smeru pozitívnym impulzom pre Slovensko, pretože podobný trend je charakteristický aj pre západné vyspelé demokracie. Pellegrini tvrdí, že sa nechce stať za každú cenu predsedom Smeru, cíti však potrebu ponúknuť svoje schopnosti a vedomosti, pretože mu ľudia prejavujú dôveru a naznačujú, že by ho na politickej scéne radi videli vo vrcholnej funkcii.

Fico reagoval na Pellegriniho aktivity o niekoľko dní. Okrem toho že Fico nepovažoval za šťastné „prať špinavé prádlo na verejnosti“, uviedol že Smer ostane vždy čisto ľavicovou stranou a odmietal „všetky prejavy slniečkárstva“ v Smere. Pellegrini sa za slniečkára nepovažuje a tvrdí, že uznáva vraj rovnaké sociálne hodnoty a prístupy ako Fico. V centre jeho záujmu stojí ochrana pracujúcich, sociálne slabých, chorých a ľudí v zlej finančnej situácii.

Smer sa teda pomaly ale iste aj ďalej rozpadá. Zo Smeru už odišlo viacero poslancov a je možné, že nakoniec okolo Fica zostane len skalné jadro členov Smeru s Blahom a Smer v klasickej podobe ako sme ho poznali s Ficom na čele, bude nasledovať cestu po ktorej v minulosti kráčalo HZDS. Navyše Ficov zdravotný stav nie je práve najlepší a to takisto znižuje jeho možnosti poriadne politicky zabojovať. To, ako sa bude situácia v Smere vyvíjať rozhodne s najväčšou výrazne ovplyvní stranícky snem Smeru, pravdepodobne v lete 2020.

Pellegrini ťaží aj z toho, že jeho razantné opatrenia voči epidémii koronavírusu v ponímaní väčšiny obyvateľov Slovenska zabránili šíreniu epidémie, súčasný premiér Matovič len pokračuje v trende, ktorý nastavil Pellegrini, pričom svojimi nejasnými vyhláseniami a prístupom si vyslúžil Matovič od obyvateľstva a odborníkov značnú kritiku. Je preto pravdepodobné, že Pellegrini ponúknuté politické šance využije, čo sa postupne pretaví do otvoreného súperenia s Ficom aj Matovičom (ako tretia cesta) a vo vzniku nového politického subjektu s Pellegrinim na čele, ktorého súčasťou budú s najväčšou pravdepodobnosťou Marek Maďarič, Monika Smolková, Richard Raši, Denisa Saková, Monika Beňová, Matúš Šutaja-Eštók a i.

S čerstvými odpadlíkmi zo Smeru Podmanickým a Kérym sa pravdepodobne nebude chcieť spojiť v prípadnom novom subjekte kvôli značným ideologickým rozporom. Celkový ráz subjektu by nemal byť veľmi odlišný od Smeru – stredovo/ľavicová strana s ambíciou osloviť hlavne starší elektorát, ktorému ponúkne istoty a pred voľbami finančné výhody. V čom sa môže potencionálna nová strana líšiť od svojho staršieho brata, sú postoje v kultúrno – etických otázkach.

Charizma a štart Petra Pellegriniho pripomína mladého Róberta Fica v období jeho odchodu z SDĽ. Fico bol jeden z najpopulárnejších politikov s čistým štítom, ktorý si mohol dovoliť pred voľbami ambiciózne a trochu arogantné vyhlásenia ohľadom očakávaného postu premiéra a majstra poriadku. Lenže Fico mal veľkú tému „pravicová vláda“, ktorú Pellegrini nemá. Má však možnosť premeniť stranu na moderný európsky ľavicovo – liberálny subjekt.

Tu by mu určite radi pomohli ľudia ako M. Beňová, M. Maďarič a ostatní liberálni politici zo Smeru. Pridať sa možno bude chcieť aj Drucker (Dobrá voľba), ktorého 3% z tohtoročných volieb sa môžu zísť. Róbert Fico hral aj kresťanskou kartou a môžeme očakávať, že sa jej nevzdá. Stretnutia s kardinálom Korcom, odmietanie LGBT agendy (aspoň výrokmi) a zachovanie status quo v kultúrno – etických otázkach mu prinášalo slušný počet hlasov na to, aby v tejto politike aj pokračoval. Ak chce Pellegrini zbierať ďalšie hlasy, musí to skúsiť u mladšieho elektorátu a musí sa pokúsiť presvedčiť aj mestského voliča. Musí si dovoliť to, čo si Fico z pragmatického hľadiska nikdy dovoliť nesmel.

V takom prípade sa politická mapa Slovenska zmení, pribudne ďalší liberálny subjekt, ktorý sa na rozdiel od SAS a PS bude profilovať ako ľavicový, a nebude sa uchádzať hlavne o mestského voliča a Bratislavský kraj. A je veľmi pravdepodobné, že sa na rozdiel od pokusu ľavičiara E. Chmelára a iných podobných ministrán do parlamentu dostane…

To by mohlo znamenať dve veci. Ak sa bude profilovať takáto strana otvorene liberálne a v ekonomickej oblasti rozumne stredovo, slovenské liberálne spektrum (ladiac stanicu Brusel) by mohlo zabudnúť na hriechy minulosti a využiť možnosť na zloženie vlády nie nepodobnej tej dnešnej, v ktorej sa však karty obrátia – otvorení liberáli budú mať väčšinu.

Samozrejme existuje aj alternatíva úzkej spolupráce so Smerom, kde by však na zloženie prípadnej vlády bolo potrebné pribrať ešte jednu stranu. A tu ju potenciál pravdepodobne nulový. ĽSNS bude v Pellegriniho strane nepriechodná. Ako jediná možnosť sa ukazuje reinkarnácia SNS, kde by sa novým predsedom strany stala výrazná osobnosť, ktorou však strana momentálne nedisponuje. Jedinou šancou sa momentálne zdá byť spojenie SNS so Štefanom Harabinom, ktoré by vo forme „národného bloku“ mohlo znovu ochutnať menu v Parlamentke.  

Snem Smeru sa bude konať pravdepodobne v najbližších mesiacoch. Očakáva sa tvrdý súboj dvoch silných súperov, z ktorých majú obaja veľmi veľké ambície. Môžeme očakávať tvrdé ataky, vyťahovanie chúlostivých a kontroverzných tromfov. Čaká nás veľmi horúce leto.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Boh je večný a nemenný

Záver prípadu Varín a ulice Dr. Jozefa Tisa – definitívne víťazstvo „aj komunizmu“ nad „aj národným socializmom“

Veľdielo súčasného pokrokového umenia – banán prilepený na stenu lepiacou páskou – sa vydražilo za 6,2 milióna dolárov

Biskup vymenovaný čínskou komunistickou vládou a odobrený Vatikánom, nabáda kňazov, aby študovali a hlásali náuku vodcu Si Ťin-pchinga