Poľovačka na kardinála Pella. Škandálne zákulisie celého procesu
Paweł Chmielewski
8. apríla 2020
Cirkev
Prípad Pell
Oslobodenie kardinála Pella austrálskym Najvyšším súdom je triumfom spravodlivosti a pravdy a zároveň aj silným úderom antiklerikálnym kruhom v Austrálii, ktorí zinscenovali mediálny a osobný lynč na kardinála Pella a sú pripravení útočiť na každého konzervatívneho kňaza, ktorý nosí kňazskú sutanu. Víťazstvo kardinála Pella však nevysvetľuje pozadie nenávistných útokov na členov katolíckej Cirkvi v Austrálii, v boji proti Cirkvi sa evidentne angažovali aj iní diabli.
Austrálsky Najvyšší súd rozhodol, že kardinál George Pell bol nespravodlivo obvinený a nespravodlivo uznaný vinným zo sexuálneho zneužívania detí. Podľa sudcov austrálskeho Najvyššieho súdu obvinenia voči kardinálovi Pellovi boli nespoľahlivé a vykonštruované, pričom prokurátor a obžaloba nepredložili žiaden relevantný dôkaz. Rozsudkom austrálskeho Najvyššieho súdu sa končí „púť do Gehenny„, ktorú iniciovali austrálska polícia a antiklerikálne mediálne kruhy. A aj keď môže kardinál Pell a ostatní katolíci ďakovať Bohu, že pravda vyšla napovrch, mnoho otázok zostáva stále nezodpovedaných.
Prípad kardinála Pella sa razantne začal riešiť v roku 2016, kedy si po kardinála Pella prišli austrálski tajní policajti priamo do Ríma.
O čo išlo a z čoho kardinála Pella obviňovali
Podľa vyšetrovateľov mal v Melbourne v rokoch 1996 a 1997 vtedy ešte arcibiskup Pell obťažovať dvoch 13 ročných chlapcov. Kardinál bol obvinený, že po nedeľnej omši prinútil jedného z chlapcov k orálnemu sexu a druhého „použil iným spôsobom„. Neskôr mal arcibiskup Pell obťažovať aj iné deti na chodbe katedrály v Melbourne. Jeden zo spomenutých chlapcov umrel v roku 2014 ako dospelý muž závislý od heroínu. V Austrálii sa v tom čase, za aktívnej účasti liberálnych médií riešila kauza sexuálneho zneužívania detí v kresťanských komunitách. Austrálsky novinár Andrew Bolt napísal pre Herald Sun článok, v ktorom uviedol, že sa s dotyčným mužom, ktorého mal vtedajší arcibiskup Pell sexuálne zneužiť krátko pred jeho smrťou stretol a urobil s nim interview. Muž uviedol, že k žiadnemu zneužívaniu zo strany arcibiskupa Pella voči jeho osobe nedošlo, neskôr sa prokurátor opieral len o výpovede mužovej matky.
Ďalším zo zneužívaných detí mal byť Damian Dignan, ktorý náhle zomrel v roku 2018 a najmä o jeho výpoveď sa opieral prokurátor i obžaloba. Pritom neexistovali žiadni ďalší svedkovia údajného obťažovania. Dokonca aj viacerí liberálni novinári sa pozastavili nad nereálnym opisom udalostí, tak ako ich prezentoval Damian Dignan a prokuratúra. Dignanove svedectvo označili za absolútne nespoľahlivé, v podobnom duchu sa vyjadril aj liberálny americký denník The New York Times. Aj George Weigel, autor austrálskej biografie o pápežovi Jánovi Pavlovi II, rovnako ako známy austrálsky vatikánista Edward Pentin otvorene označili tvrdenia obžaloby a prokurátora za absurdné a nereálne.
Prokurátor nemal žiadne iné svedectvá o obťažovaní dvojice chlapcov v rokoch 1996 a 1997. Podľa výpovede Damiana Dignana ich mal začať vtedy arcibiskup Pell obťažovať krátko po omši v sakristii. Problémom však je skutočnosť, že v tom čase sa v sakristii vždy nachádza množstvo miništrantov, nikto z miništrantov však Dignanove svedectvo nepotvrdil. Ako je možné, že nikto z miništrantov si nevšimol, že dvojica ich kamarátov zmizla? Kde si vyzliekol kardinál Pell bohatý liturgický odev, aby mohol oboch chlapcov zneužiť? Aj bývalí miništranti ako svedkovia potvrdili, že verzia predložená prokurátorom je neuveriteľná a nepravdivá. Sudcovia však napriek tomu dospeli k záveru, že Dignan je dôveryhodný človek a napriek nedostatku dôkazov kardinála Pella odsúdili. Ako sme už uviedli, Damian Dignan v roku 2018 náhle zomrel, takže keď sa kardinál Pell proti rozsudku odvolal, nemohol byť podrobený krížovému výsluchu, kde by sa pravdepodobne potvrdili a vyšli najavo všetky Dignanove klamstvá. Keďže bol Damian Dignan po smrti, kardinálovo odvolanie v auguste 2019 zamietli a kardinála poslali na 6 rokov do väzenia, napriek tomu, že bol nevinný.
Antiklerikálna atmosféra v Austrálii
Nie je žiadnym tajomstvom, že v Austrálii vládne tvrdá antiklerikálna klíma, zameraná najmä proti katolíckej Cirkvi. Liberálne médiá útočia permanentne na katolícku Cirkev a obviňujú jej predstaviteľov z rôznych zločinov. V roku 2012 austrálska vláda zriadila Kráľovskú komisiu pre sledovanie sexuálneho zneužívania detí v austrálskych cirkevných spoločenstvách a kardinál Pell sa musel zúčastňovať všetkých procesov, ktoré komisia proti katolíckym kňazom v Austrálii iniciovala. Komisia ukončila svoju činnosť v roku 2017, kedy vypracovala dokument, podľa ktorého až 58,1% zneužívania detí v Austrálii pripadalo na kresťanské spoločenstvá. Z uvedeného počtu zneužívaných detí v kresťanských spoločenstvách až 64,1% spadalo podľa zistení komisie na katolícku Cirkev. Kardinál Pell bol nútený v roku 2013 pripustiť, že melbournský arcibiskup Frank Little kryl sexuálne škandály v katolíckej Cirkvi. V roku 2013 však kardinál Pell Austráliu opustil a odcestoval do Ríma, kde začal pracovať v komisii, zaoberajúcej sa vatikánskymi financiami.
Mediálny lynč voči kardinálovi Pellovi pokračoval aj počas jeho neprítomnosti v Austrálii. Médiá pokračovali v obviňovaní kardinála Pella zo zneužívania mladistvých a napriek tomu, že opäť sa nepotvrdilo ďalšie obvinenie kardinála Pella, podľa ktorého mal ako mladý kňaz v roku 1961 obťažovať 12 ročného chlapca v katolíckom skautskom austrálskom tábore (súd uviedol, že dôkazy predložené prokurátorom sú nedostatočné a prokurátor nespoľahlivý). Antiklerikálnych liberálov, rovnako ako katolíckych modernistov a progresívcov dráždilo, že kardinál Pell je konzervatívnym ochrancom katolíckych hodnôt, ktorý odmieta akceptovať a ospravedlňovať potraty, homosexualitu a pedofíliu.
Podivná náhoda?
Prípad kardinála Pella má však ešte jeden, verejnosti nie príliš známy rozmer. Austrálska polícia začala venovať znova svoju pozornosť kardinálovi Pellovi už v roku 2013 a hľadali svedkov, ktorých by proti kardinálovi Pellovi mohli použiť a obviniť ho. Až do roku 2014 vládlo zo strany polície relatívne ticho, policajné vyšetrovanie sa začalo v roku 2015, liberálne média však nelenili a po celý čas publikovali senzačné a nepravdivé správy o kardinálovi Pellovi. Od roku 2013 však pôsobil kardinál Pell vo Vatikáne, kde sa stal členom rady kardinálov, ktorá radila pápežovi Františkovi pri reforme Rímskej kúrie. Vo februári 2014 sa stal prvým prefektom novovytvoreného Sekretariátu pre ekonomiku, jeho cieľom bolo zmapovať stav vatikánskych financií. Kardinál Pell zapadol do prostredia plného korupčných škandálov, prania špinavých peňazí a ocitol sa na priveľmi nebezpečnej pôde, pretože jeho činnosť ohrozovala rôzne skryté finančné skupiny vo Vatikáne.
Je zaujímavé, že Vatikán v afére s pedofilmi nikdy Pella výraznejšie neobhajoval, ale položme si otázku: Je naozaj náhoda, že načasovanie obvinení kardinála Pella a jeho odsúdenie, časovo súvisí s jeho činnosťou v pozícii prefekta novovytvoreného vatikánskeho Sekretariátu pre ekonomiku? Je naozaj len náhoda, že austrálsky súdny systém odsúdi človeka na základe evidentne vykonštruovaných dôkazov jediného nedôveryhodného svedka, ktorý navyše v roku 2018 náhle umrie?
Antiklerikálna hystéria liberálnych médií zohrala v prípade kardinála Pella nepochybne dôležitú úlohu. Ale je veľmi ťažké jednoznačne určiť, či v tomto prípade bola hystéria liberálnych médií hlavnou hnacou silou lynčovania kardinála Pella, alebo bola priaznivou a dokonale využitou príležitosťou.