Po odstúpení anglikánskeho arcibiskupa sa ozývajú hlasy na vyvodenie zodpovednosti voči ďalším biskupom, ba aj katolíckym prelátom…
14. novembra 2024
Krátke správy
Prebiehajúci škandál ohľadom zamlčiavania konania sexuálneho predátora, ktoré začalo ešte v 70. a 80. rokoch minulého storočia poriadne rozčeril vody v stojatej Anglikánskej cirkvi. Médiá a verejnosť po odstúpení hlavy Anglikánskej cirkvi požadujú odstúpenie aj ďalších jej predstaviteľov. Avšak pozornosť sa začína pomaly presúvať z rovnakého dôvodu aj na katolíckych prelátov.
Odstúpenie arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho zapôsobilo v Británii ako výbuch sopky. Vedúci predstaviteľ Anglikánskej cirkvi, ktorý len rok a pol dozadu kládol korunu na hlavu novému britskému kráľovi, padol v priebehu len pár dní na samé dno s rachotom, ktorý sa ozýva doslova po celom svete. Všetko sa začalo oficiálnou správou, ktorá vyšla len začiatkom tohto mesiaca, podľa ktorej najvyšší predstavitelia Anglikánskej cirkvi zatajovali sexuálne zneužívania maloletých predátorom Johnom Smythom, ktorý pôsobil ako anglikánsky kňaz a ktorý mal v evanjelických táboroch v Británii, neskôr v Zimbabwe a Juhoafrickej republike, kam bol narýchlo presunutý, zneužiť okolo 130 chlapcov. Všetko sa to začalo ešte v 70. a 80. rokoch minulého storočia a pokračovalo až do jeho smrti v roku 2018. (!)
Welby navyše ako dobrovoľník pôsobil v 70. a 80. rokoch v rôznych táboroch a hoci sám tvrdí, že o ničom netušil, podľa správy to je „vysoko nepravdepodobné“. Podľa správy je naopak „vysoko pravdepodobné, že Welby mal určitú vedomosť o tom, že John Smyth vyvoláva určité obavy“, ale že „nie je možné zistiť, do akej miery Welby vedel o závažnosti zneužívania v Spojenom kráľovstve pred rokom 2013“. Welby po tom, čo petíciu na jeho odvolanie podpísalo okolo 13-tisíc ľudí a čo ho odmietol verejne podporiť nový britský premiér, ohlásil svoju rezignáciu.
Lenže kauza sa tým zďaleka nekončí. Britská spravodajská stanica Channel 4 upozornila, že správa nielenže kritizovala Justina Welbyho ohľadom jeho nezvládnutia situácie, ale že aj „množstvo (anglikánskych) biskupov bolo taktiež v správe menovaných“. Podľa správy až päť stále úradujúcich biskupov a arcibiskupov a päť biskupov a arcibiskupov na dôchodku muselo vedieť niečo o činoch Johna Smytha. Biskupka (!) Jo Wellsová vydala vyhlásenie, v ktorom sa vyhovára, že sa neriadila oficiálnou policajnou správou ohľadom Smytha z roku 2013, pretože „som bola uistená, že to urobia iní a nemala som dôvod neveriť týmto uisteniam“.
Stanica Channel 4 ďalej uviedla, že blízki Welbyho spolupracovníci „akceptujú, že musel odstúpiť“, ale rovnako tak „veria, že aj ďalší vysokopostavení kolegovia sa teraz musia pozrieť do svojho vlastného svedomia“. Aj ďalšia biskupka uviedla priamo v štúdiu, že „samozrejme, ľudia musia niesť zodpovednosť“ za nezvládnutie celého škandálu. Avšak niekoľkí novinári v Británii sa pomaličky začínajú pozerať aj na katolícku Cirkev a konanie jej predstaviteľov v podobných situáciách.
Obočie na Západe nadvihuje aj prípad katolíckeho kňaza z Argentíny Alberta Ariela Príncipia, ktorý bol odsúdený hneď dvoma cirkevnými tribunálmi zo sexuálneho obťažovania maloletých a mal byť laicizovaný bez možnosti opätovného odvolania sa. Avšak argentínska diecéza dostala priamo z Vatikánu pokyn uviesť Príncipia späť do kňazskej služby v obmedzenom režime. Nariadenie bolo podpísané arcibiskupom Edgarom Peñom Parrom, tretím mužom Vatikánu. Momentálne sa však zdá, že Príncipio zostáva laicizovaný – na zásah iného vysokého preláta, arcibiskupa Kennedyho, vedúceho disciplinárnej sekcie Dikastéria pre náuku viery.
MG
Zdroj: Guardian, Channel 4, blog Roda Drehera, The Pillar, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com, Mazur/catholicnews.org.uk
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!