Metaverzum: Virtuálny svet pre otrokov, reálny svet pre elity?
Mikuláš Hučko
3. decembra 2021
Spoločnosť
Po viac ako sedemnástich rokoch od založenia Facebooku jeho šéf Mark Zuckerberg 28. októbra 2021 oznámil, že spoločnosť zmenila svoj názov na Meta. Najväčší rozruch však vyvolala jeho vízia internetu budúcnosti. Ide o projekt „metaverzum“, alebo „metavesmír“, čiže internet, na ktorý sa nepozeráme, ale v ktorom sa nachádzame. Metaverzum je veľká revolúcia, ktorá bude mať zásadný vplyv na vnímanie sveta miliónmi ľudí, ale z ktorej zatiaľ nevidíme ani len povestnú špičku ľadovca. Spoločnosť Marka Zuckerberga však už najmenej sedem rokov pracuje na jeho vývoji a v najbližších piatich rokoch len v Európskej únii plánuje prijať desaťtisíc nových zamestnancov, pričom rozpočet tejto divízie je neuveriteľných desať miliárd dolárov.
Ako hovoria kritici, Zuckerberg chce dobyť „ešte jeden svet“. Po dobytí Zeme (produkty Facebooku používajú tri miliardy ľudí, čo je viac ako tretina svetovej populácie) chce teraz dobyť „virtuálny metavesmír“. Chystá sa vytvoriť obrovský virtuálny svet, ktorý pohltí všetky ostatné virtuálne svety, ktoré už existujú, i tie, ktoré ešte len vzniknú.
Virtuálne svety vytvorené v posledných rokoch už nie sú len naháňačky a strieľačky, v ktorých človek sediaci v kresle pred počítačom vidí na plochej obrazovke svoju ruku so zbraňou a strieľa na príšery vybiehajúce zo všetkých strán – virtuálne svety sa stali rozšírenou 3D realitou, v ktorej sa človek môže pohybovať, ak ešte nie telom, tak určite mysľou.
V univerzálnom metavesmíre bude možné komunikovať, pracovať, cestovať, hrať sa, pozerať filmy a vôbec – žiť. Nasadíte si na hlavu okuliare na virtuálnu realitu a prenesiete sa do neho. Presne ako vo videohre. Tí, ktorí tam aspoň časť svojho času strávili, rozprávajú o zázrakoch komunikácie, keď sa avatarovia (avatar = obraz, ktorý si človek zvolí, aby ho reprezentoval na internete, pri online počítačových hrách) schádzajú, aby sledovali filmy v luxusných verejných kinách s obrovskými superobrazovkami, kupovali si pukance, potľapkávali sa po pleciach, rozprávali sa a flirtovali. Jediné, čo chýba, je hmatový pocit z kontaktu. Ale aj ten príde čoskoro.
To nie je zďaleka všetko. Tento metavesmír sa tiež označuje za Next Earth, čiže ďalšiu Zem, ktorá je v skutočnosti virtuálnym svetom, ktorý presne kopíruje už existujúcu Zem. A rozpredáva sa. Na satelitnej mape si môžete vybrať oblasť – so stavbami alebo bez nich, s vodou (riekou, jazerom) alebo lesom. Či už v Grónsku alebo v Nigérii, väčšina virtuálnej pôdy je zatiaľ predaná v Amerike a Rusku. Metaverzum, ktorý sa chystá vytvoriť spoločnosť Meta, je forma virtuálnej reality, ktorú v roku 2015 ako prvá predstavila argentínska spoločnosť Decentraland.
Projekt Decentraland bol pôvodne trojrozmernou digitálnou realitou pozostávajúcou z viac ako 90-tisíc pozemkov. V čase spustenia beta verzie 3D digitálnej reality v roku 2017 bola cena jedného pozemku v Decentralande 20 USD. Dnes už nie je možné kúpiť pozemky s najlepšou polohou ani za 100-tisíc dolárov. Vzhľadom na to, že tento boom ešte len začína naberať komerčné obrátky, dá sa predpokladať, že cena „pozemku“ Decentraland sa čoskoro nebude spájať s cenníkom úspešnej realitnej kancelárie, ale s tachometrom vesmírnej rakety.
Za čo platia státisíce dolárov za nevedno čo v nevedno kde? Na obchodné, kultúrne a komerčné aktivity, ktoré sa v Decentralande rozvíjajú závratnou rýchlosťou takmer každú hodinu.
V roku 2020 bol Decentraland obľúbeným miestom virtuálnych medzinárodných konferencií a sympózií kryptografického odvetvia. Dnes už sa stalo nielen módnym, ale aj výhodným prezentovať nové protokoly a projekty v Decentralande: v klube, bare, kine alebo konferenčnej miestnosti sa dalo ľahko stretnúť, osloviť a porozprávať s tuctom miliardárov (v kryptomenách), porozprávať o svojom startupe a získať podporu a solídny počiatočný kapitál priamo na mieste. Bez byrokracie a bankových formalít.
V júni 2021 londýnsky aukčný dom Sotheby’s slávnostne otvoril digitálnu repliku svojho sídla Decentraland, ktoré sa nachádza v New Bond Street Riallife. K dispozícii je aj galéria digitálneho umenia, v ktorej sa trvalo vystavujú a predávajú ukážky umenia NFT.
Neuveríte, ale nedávno kúpila digitálna realitná agentúra Republic Realm so sídlom v New Yorku pozemok vo virtuálnom svete nazvanom Sandbox za 4,3 milióna dolárov.
V októbri 2021 sa v Decentralande konal triumfálny 4-dňový hudobný festival, na ktorý sa lístky predávali ako teplé rožky.
Barbados sa pripravuje zriadiť veľvyslanectvo v metaverze. Kedy? Už na začiatku budúceho roka. Barbados sa tak oficiálne stane prvou krajinou so suverénnym územím vo virtuálnom svete.
Treba pokračovať? Zrejme ste už uhádli, aký Metasvet sa chystá vybudovať spoločnosť Marka Zuckerberga a prečo bolo potrebné premenovať Facebook.
Od biznismena Zuckerberga je ťažké očakávať niečo iné ako biznis. Jeho túžba vytvoriť nový svet, ktorý by bol rovnako neobmedzený ako vesmír, vychádza z pocitu, že podnikanie v „starom svete“ narazilo na svoje hranice a zastavilo sa. Už podojil všetkých používateľov Facebooku, zhromaždil všetky ich osobné údaje a predal ich. Druhýkrát už ich nepredá. Takisto je tu príliš veľa obmedzení a byrokratov, ktorí mu nedajú pokoj.
Buduje sa metavesmír s novou ekonomikou; úplne fantastický svet s obrovskými burzami, ktoré v porovnaní s Wall Street vyzerajú ako dedinská burza, kde stovky kryptomien budú každú sekundu stúpať a klesať, kde predaj okuliarov na virtuálnu realitu prevýši predaj áut, kde sa budú rozvíjať nové odvetvia ako virtuálne oblečenie a virtuálne šperky, pretože bude jedno, čo má človek doma na sebe – aj v roztrhanom tričku a teplákoch, ktoré mu prevísajú na kolenách –, ale záležať mu bude na tom, aké sako ktorej značky bude mať na sebe ako avatar na recepcii v luxusnom paláci na virtuálnej ulici vo Viedni, ktorá je vo vlastníctve toho istého netlorda, ktorý začal ulicu skupovať už v roku 2021, teda v roku dávno minulom.
To všetko sa dnes zdá ako rozprávka budúcnosti, ale reálnosť tejto rozprávky už dnes potvrdzujú obrovské sumy peňazí, ktoré sa investujú do jej realizácie. Mnohí z nás nechápavo krčia ramenami, ale tento svet príde rýchlejšie, než dokáže zotrvačná ľudská myseľ predpokladať. Metavesmír nahradí internet v jeho súčasnej podobe – všetky naše súčasné webové stránky, blogy, roztrúsené fotografie, plochý, naivný svet, zostanú niekde na okraji, ako relikt minulosti, ako roztomilý archaizmus našich starých mám.
Meta bude mať virtuálny trojrozmerný svet, do ktorého sa lusknutím prsta ľahko premiestni niekoľko miliárd používateľov Facebooku. Nikto nemôže používateľom sociálnych sietí zakázať, aby si vytvorili vlastných digitálnych avatarov, usadili sa v digitálnej virtuálnej realite a robili si tam, čo chcú, bez toho, aby si od niekoho pýtali povolenie. Je síce možné vydať dekrét, ktorým sa to zakáže, ale realizácia takéhoto dekrétu v praxi nemá ani najmenšiu šancu na úspech.
Kým Decentraland má dnes 90-tisíc pozemkov, budúca Meta ich bude mať stovky miliónov, ak nie miliardy. Budú to obrovské digitálne mestá, džungle, rieky, hory, lesy a prérie. Skutočne nekonečné. Tieto mestá budú obývať miliardy digitálnych anonymných alebo pseudoanonymných avatarov. Budú stavať domy, otvárať kiná, striptízové bary, kasína, čokoľvek.
Každý vo virtuálnom metavesmíre bude mať svojho vlastného, dobre navrhnutého avatara a ľudia budú žiť v týchto avataroch ako nové inkarnácie seba samých.
Predpokladá sa, že bude existovať inštitúcia druhého manželstva, manželstva avatarov, a avatarovia sa do seba určite zamilujú a odídu spolu buď na spoločenské stretnutie, alebo na vzdialený koniec vesmíru, do nejakých nových modrých hôr. Realita žiarivého a krásneho, dynamického a pútavého virtuálneho sveta sa stáva príťažlivejšou a zaujímavejšou ako nudná skutočná realita. Naše virtuálne prostredie bude plné ľudí, miest a predmetov, ktoré neexistujú, a predsa pôsobia autenticky. Budeme sa prechádzať po pláži bez toho, aby sme cítili morský vánok alebo slnečné teplo na pokožke. Budeme veriť, že tancujeme valčík so ženou svojich snov v luxusnej viedenskej sále, my, ktorí nepozveme na kávu ani susedu odvedľa. Všetko to bude lož. Virtuálna lož, pretože fyzickej realite sa nedá vyhnúť a človek zostáva (stále) spoločenským tvorom. Dôjde k rozdvojeniu ľudského zovňajšku – škaredé TU sa stane krásnym TAM, vek sa stane skôr otázkou voľby než nevyhnutnosťou života. Spolu s rozdvojením zovňajšku príde aj rozdvojenie psychiky, aké človek vo svojej histórii ešte nezažil – spať a jesť v jednom svete a žiariť a skvieť sa v inom.
Ľuďom bude poskytovaná zábava a príjemné rozptýlenie vďaka neustále sa vyvíjajúcemu multiverzu, ktorý sa môže stať nástrojom pre dohľad nad nimi. Pre mnohých sa paradoxne virtuálny život stane drogou, úľavou, posledným útočiskom, umelým rajom, ktorý im pomôže uniknúť pred „nezmyselnosťou života“.
Ako píše Roberto Pecchioli:
„Bude to konečné víťazstvo tých, ktorí rozumného človeka druhu homo sapiens sapiens chcú zredukovať na očíslované chovné zviera držané pod kontrolou, ktorého životným priestorom bude miestnosť plná technologických prístrojov, a ktorého zmysly nahradia – nadšenci hovoria, že rozšíria – okuliare, ktoré zavedú do metaverza.“
Hlavné negatívum metaverza? Vytváranie sveta ilúzií,podnecovanie ľudí, aby sa odpútali od skutočnej reality a budovali si klamný svet bez dôsledkov a bez zmyslu. Ľudia budú mať pocit, že už nie sú viazaní časom a môžu cestovať do minulosti alebo budúcnosti, ktorú si predstavia. Dokonca aj smrť bude zdanlivo prekonaná a ľudia sa budú stretávať s predstavami, ktoré sa budú javiť ako zosnulí príbuzní alebo historické postavy, s ktorými sa budú môcť rozprávať a komunikovať. Každá fantázia, aj tá najdesivejšia, sa môže v metaverze stať skutočnosťou.
Toto „transhumánne“ chápanie sveta Klaus Schwab s nadšením opisuje ako nadchádzajúce „spojenie digitálneho, biologického a fyzického sveta“, ktoré sme nazvali „homo schwabus“. Predstava metaverza nadchýna aj autora bestsellerov New York Times Yuvala Noaha Harariho. Nie je sám, kto verí v túto mrazivú budúcnosť. Hovorí za progresívnu triedu vedcov, podnikateľov a učencov z Big Data a Silicon Valley, ktorí sa snažia zmeniť ľudskú povahu a skutočnú realitu výmyslami ako je metaverzum. Netají sa tým, že odmieta Božie stvorenie a morálny poriadok.
V skutočnosti sa nijaký nový svet nevytvára, iba sa reprodukuje ten starý v nových formách a na novej bezrozmernej platforme. Jadrom nového sveta je podľa Zuckerberga to isté, čo v tom starom – obrovské davy ľudí očarených krásnou technológiou, ktorí sa pokorne predávajú za digitálne korálky a elektronické hračky-čačky. Jadrom nového sveta je stále rovnaký dohľad nad ľuďmi, stále rovnaké globálne zhromažďovanie informácií o nich, stále rovnaká gigantická manipulácia, ktorá prekonáva všetko v histórii s masami, ktoré ako obrovská svinka musia bežať za vždy novými virtuálnymi návnadami.
Nemôžeme sa tváriť, že tu o nič nejde, že sa nedá robiť, že je to pokrok, ktorý sa nedá zastaviť. Je to obrovská duchovná výzva, na ktorú, zdá sa, nie sme pripravení. Nikto neberie do úvahy morálne dôsledky tohto projektu, v ktorom si ľudia budú vytvárať vlastnú realitu mimo Boha a jeho morálky. Pretože metaverzum ublíži dušiam. Ľudia nechcú vidieť, kam to povedie aanipastieri duší k tomu nemajú čo povedať.
John Horvath II. hovorí, že svet, v ktorom dominujú ilúzie, absurdita a popieranie bytia, kde sa zmysel a účel vytrácajú a kde vládnu bizarné fantazijné pravidlá, treba nazvať iným menom: svetskí vizionári metaverza vytvárajú virtuálne peklo na zemi.
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!