
Francúzski progresívci: „Dosť bolo piatej republiky!“

31. marca 2025
Krátke správy
Ultraprogresivistická strana La France Insoumis (Odbojné Francúzsko) Jeana-Luca Mélenchona spúšťa sériu verejných debát, ktorej cieľom je dotlačiť spoločnosť k zrušeniu tzv. „piatej republiky“ – a nastoleniu ešte progresívnejšej, šiestej republiky.

zdroj: flickr.com
Treba povedať, že piata republika je pre La France Insoumis (LFI), čo je skôr mix progresívcov a „blahovcov“, dlhodobo červeným súknom a členovia ju medzi sebou a už aj navonok nazývajú „prezidentskou monarchiou“, čo ich nenávisť len zväčšuje. Je pravdou, že súčasná ústava už piatej republiky (od Francúzskej revolúcie) ju činí prezidentskou demokraciou s veľmi silným postavením hlavy štátu. LFI ju preto vnímajú ako „autoritársku“.
„Ak chcete čeliť autoritárstvu, bojovať proti prejavom moci a popieraniu trvalej demokracie, potom musíte bojovať proti piatej republike – a za šiestu republiku,“ vyhlásil Manuel Bompard, dvojka na kandidátke LFI.
Strana neostáva len pri slovách, ale v Assemblée Nationale (Národné zhromaždenie – francúzsky parlament) predstavila petíciu „ohľadom tejto záležitosti“, ako píše portál Valeurs Actuelles. Text petície uvádza:
„Súčasná situácia ilustruje prekonaný stav našej ústavy, ktorá už viac nereflektuje Francúzsko dneška… Opakované používanie článku 49-3, ako to bolo pri dôchodkovej reforme, potlačení žltých viest, sociálnych vzburách, ľudových mobilizáciách sú príkladmi koncentrácie utláčateľskej moci v rukách vlády a prezidenta tejto republiky.“
Spomínaný článok 49-3 umožňuje vláde pretlačiť zákon, aj keď parlament je proti. Po takto „nasilu“ pretlačenom zákone však automaticky dochádza k vyhláseniu o nedôvere vláde. Práve tento príklad sa stal osudným „dvojmesačnému premiérovi“ Michelovi Barnierovi.
Táto zmena nemá byť len povrchná, ale štrukturálna. Podľa miestnej poslankyne Nathalie Oziolovej má „vrátiť moc do rúk ľudí, obnoviť inštitúcie, zmeniť pravidlá hry“. „Voľby nie sú už viac rešpektované. Vôľa francúzskeho ľudu nie je rešpektovaná,“ burcuje ďalší straník Pierre-Yves Cadalen. A ak je prezident Macron „nezodpovedný a brutalistický voči našej demokracii, je to pre jednoduchý dôvod – že mu to piata republika umožňuje“.
Ústava piatej republiky už dnes „priekopnícky“ obsahuje „právo“ na potrat, ale ani to nestačí (koho to vôbec ešte prekvapuje?): šiesta republika má mať priamo v ústave zakotvené aj „právo“ na „dôstojnú smrť“ – čo je len krajší názov pre zabíjanie starých a chorých ľudí.
Valeurs Actuelles trochu posmešne píše, že petícia zatiaľ získala 10-tisíc podpisov, kým na riadne uvedenie do parlamentu je treba 100-tisíc. Podľa Cadalena to však „stačí“. „Na uvedenie debaty ohľadom zmeny ústavy by pritom bolo treba až 500-tisíc podpisov,“ pokračuje portál.
LFI však so svojimi požiadavkami neplánuje zostať len v parlamente. Od apríla spúšťa sériu verejných debát, ktorých cieľom je presvedčiť verejnosť o nutnosti zmeny ústavy – presnejšie „zrušenia piatej republiky a nastolenia šiestej“.
„Séria stretnutí je naplánovaná do júna, s predchádzajúcimi etapami v apríli v Belforte, Roubaix a tiež Auxerre 30. apríla so Jeanom-Lucom Mélenchonom. „Verejné porady“ sa budú konať na miestach vopred vybraných,“ oznamuje poslanec Cadalen.
Piata francúzska republika je výtvorom generála Charlesa de Gaullea (založená v októbri 1958) a išlo o kompromis medzi konzervatívno-katolíckym Francúzskom a liberálno-socialistickým Francúzskom. Kompromis, ktorý dnes však už neteší ani konzervatívno-katolícke krídlo (spomeňme si napríklad na kauzu demontovanej sochy sv. Jany z Arku), ani, ako vidíme, liberálno-socialistické krídlo. Piata republika sa totiž stala užitočným nástrojom v rukách novej, tretej frakcie, liberálnych globalistov (pod vedením Macrona a spol.).
MG
Zdroj: Valeurs Actuelles, France 24, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!