Americké prezidentské voľby v znamení volebných podvodov -

Americké prezidentské voľby v znamení volebných podvodov

Branislav Krasnovský
5. novembra 2020
  Politika  

Nekritická kampaň mainstreamových médií proti Trumpovi

Americké ratingové agentúry, spoločne s mainstreamovými médiami, pred prezidentskými voľbami nekriticky zvýhodňovali kandidáta demokratov, Joe Bidena. Napriek všetkým týmto nekorektným predvolebným prieskumom a článkom, ktoré už vopred určovali za víťaza Bidena sa ukazuje, že situácia vôbec nie je taká jednoznačná. Trumpa podporovalo napokon oveľa viac Američanov, ako tvrdila protitrumpovská opozícia a Trump zvíťazil dokonca aj na Floride. A o tej odporcovia Trumpa tvrdili, že pripadne určite Bidenovi.

Podľa slov súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa sa v používaní nekalých a nezákonných praktík zo strany demokratov pokračuje aj pri aktuálnych amerických prezidentských voľbách – podvádza sa najmä pri sčítaní volebných hlasov, ktoré boli doručené poštou. Donald Trump preto požaduje prerátanie všetkých hlasov, a to minimálne v štátoch Wisconsin, Michigan, Nevada, a Georgia. Na to, že sa bude pri voľbách podvádzať s volebnými lístkami poštou, upozorňoval Donald Trump už pred voľbami.

Podľa Trumpových právnikov došlo k najväčším podvodom v štátoch Wisconsin a Michigan, ktoré majú pod kontrolou demokrati. Keď sa ukázalo, že aj napriek prognózam zvýhodňujúcim Bidena je súboj medzi Trumpom a Bidenom stále veľmi tesný, a Trump začal vo Wisconsine dokonca predbiehať Bidena, objavili sa zrazu volebné hlasy poslané poštou, takže Biden „náhle“ predbehol Trumpa o 0,6% teda – o približne 20-tisíc hlasov. Podobný scenár sa odohral aj v štáte Michigan. Tam sa zrazu zarátalo až 800-tisíc hlasov z pošty, takže dovtedajší Trumpov náskok o cca 200-tisíc hlasov sa zmenil na stratu približne 120-tisíc hlasov. Na podvody pri hlasovaní upozornil aj šéf Trumpovej kampane Bill Stepien. Volebný tím Donalda Trumpa aj z uvedených prechmatov požaduje prepočet hlasov minimálne v štátoch Wisconsin, Michigan, Georgia a Pennsylvánia, celkový zoznam štátov sa však ešte môže rozšíriť.

Podvodov s volebnými hlasmi pribúda

Šokujúci bol pritom fakt, že v Detroite, hlavnom meste štátu Michigan, komisia demokratov, ktorá vykonávala machináciu s volebnými lístkami zaslanými poštou, preventívne uzavrela miestnosť, kde sa lístky s hlasmi spočítavali. Republikáni do miestnosti nemali vôbec prístup! Boli zatemnené aj okná, aby nik nemohol zvonka vidieť, čo sa vlastne v mieste zasadania komisie naozaj deje. Ako dôvod, prečo republikánov k spočítaniu nepustili, uviedli obavy z pandémie koronavírusu. Trump už právne napadol sčítanie hlasov v štátoch Michigan a aj Wisconsin, postupne k nim pribudnú žaloby na činnosť demokratmi kontrolovaných komisií aj v iných štátoch.

Justin Clark, zástupca šéfa Trumpovej kampane, Billa Stepiena, už verejne oznámil, že podali trestné oznámenie na členov komisie demokratov, ktorí nevpustili zástupcov republikánov do miestnosti, kde sa sčítavali volebné lístky zaslané poštou. Rovnako tak aj v Pennsylvánii bolo sčítanie hlasov dočasne zastavené, kým nebude situácia opäť prehľadná a republikáni sa nebudú môcť presvedčiť, že volebné hlasy sa sčítavajú v súlade so zákonom. Podľa Clarka, všetky hlasy, ktoré neboli zaslané najneskôr v deň volieb do 19:00 hod. musia byť označené za neplatné.

Aby mohol Trump zvíťaziť s istotou, musí si udržať víťazstvo v Pennsylvánii, Severnej Karolíne a Georgii, okrem toho musí získať Arizonu alebo Nevadu. Keďže v Nevade sa náskok Bidena veľmi rýchlo znižuje, republikáni už otvorene hovoria, že aj tam sa čoskoro staneme svedkami podvodov s poštou zaslanými volebnými lístkami.

Bude nakoniec rozhodovať o víťazovi volieb Najvyšší súd?

Trump teda dnes spochybňuje v prvom rade svoju porážku vo Wisconsine a v Michigane, kde „zaúradovala“ demokratická volebná komisia. Rozhodovať sa o tom, či išlo alebo nešlo o podvod, bude pravdepodobne na Najvyššom súde, pretože republikáni nemajú dôveru v nižšie inštancie súdov, ktoré sú kontrolované demokratmi. Ak by však vo volebnom zápase stratil Trump Pennyslvániu, stratil by až 20 hlasov voliteľov, a jeho šanca uspieť v zápase o prezidentské kreslo by sa radikálne znížila.

Po sčítaní všetkých hlasovacích lístkov sú právnici Donalda Trumpa pripravení prejsť do ďalšej fázy zápasu o Biely dom, do súdneho sporu, v ktorom chcú dokázať, že hlasovacie lístky poslané poštou boli odoslané v mnohých prípadoch až po samotných voľbách a rovnako budú kontrolovať zoznamy voličov a porovnávať ich s poštou zaslanými volebnými lístkami.

Podľa slov Trumpových právnikov je totiž jednoduché sfalšovať poštovú pečiatku s dátumom, a zároveň nebolo vôbec ťažké získať hlasovací lístok aj na meno inej osoby, vyplniť ho a poslať, alebo vložiť do volebnej urny bez overenia totožnosti. Republikáni už zverejnili na sociálnych sieťach viacero videozáznamov s podvodníkmi vhadzujúcimi viac lístkov do volebných urien, najznámejší je videozáznam prívrženkyne demokratov, ktorá hádzala do volebnej urny desiatky hlasovacích lístkov. Podobné podvody s volebnými lístkami mali na svojom konte voliči demokratov aj v roku 2016.

V samotnom spore, ktorý Trump iniciuje, bude teda nakoniec rozhodovať Najvyšší súd. Situácia na Najvyššom súde USA je dnes taká, že šiesti z deviatich doživotných sudcov sú republikáni, z ktorých len traja sudcovia sú presvedčení „Trumpovci“. Ako vidieť, nie všetci republikánski najvyšší sudcovia sympatizujú s Trumpom, za súčasnej situácie je však vysoká pravdepodobnosť, že budú napokon hlasovať v jeho prospech.

Trump straší Američanov uzurpáciou moci zo strany demokratov

Okrem toho sa snaží dnes Trump dokázať Američanom, že jeho prípadné druhé funkčné obdobie je menšie riziko pre krajinu ako to, čo by čakalo USA, ak by do prezidentského kresla zasadol „demokrat“ Joe Biden. Biden je starý a vážne chorý, prepchatý drogami a liekmi. Dokáže vydržať niekoľko mítingov alebo debát, nebude však fyzicky zvládať intenzívnu prácu prezidenta a podľa Trumpa budú za neho vládnuť iní v pozadí. Ak by demokrati získali prezidentské kreslo, získali by tesnú kontrolu nad Kongresom a Senátom, ovládli by celé USA a začali by s presadzovaním svojej agendy v americkej spoločnosti.

Účasť v tohtoročných amerických prezidentských voľbách by podľa The New York Times mohla dosiahnuť až 67%, čo by bolo najviac od roku 1900, kedy prišlo k voľbám rekordných 73,7% voličov. Účasť vo voľbách v 19. storočí bola často vyššia a približovala sa až k 80%.

V posledných hodinách vyšlo do ulíc veľkých amerických miest množstvo demonštrantov – či už republikánskych alebo z tábora demokratov. Mnohí z demonštrantov sú ozbrojení, republikáni požadujú v prvom rade dodržiavanie zákona a spravodlivé sčítanie všetkých hlasov. Napätie v americkej spoločnosti rastie, rovnako ako aj polarizácia spoločnosti. Donald Trump ukazuje, že v boji o post amerického prezidenta bude pokračovať a vzdať sa nemieni. V stredu sa už vyhlásil za víťaza volieb a vyzerá to tak, že využije všetky dostupné prostriedky k tomu, aby pokračoval ako americký prezident aj v druhom volebnom období.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Veľdielo súčasného pokrokového umenia – banán prilepený na stenu lepiacou páskou – sa vydražilo za 6,2 milióna dolárov

Biskup vymenovaný čínskou komunistickou vládou a odobrený Vatikánom, nabáda kňazov, aby študovali a hlásali náuku vodcu Si Ťin-pchinga

The European Conservative: „Stredná Európa by mala uvažovať nad politickým zjednotením, aby sa stala protiváhou Bruselu“

Znepokojujúce vyjadrenia otca Roberta Pasoliniho, O.F.M. Cap.