
Ako katolícke médiá hodnotia nového pápeža Leva XIV.?

9. mája 2025
Krátke správy
Odvčera má katolícka Cirkev nového pápeža a tak sa katolícke médiá prirodzene zaoberajú najmä touto témou. Keďže je po niekoľkých hodinách ešte skoro na nejaké zásadné hodnotenie smerovania nového pontifikátu, sústreďujú sa médiá na predchádzajúcu činnosť nového pápeža a z nej vyvodzujú jeho priority, ideové zameranie a následne aj potenciálne následky pre Cirkev.

zdroj: Heute.at
Kľúčový progresivistický nemecký portál Katholisch.de otvorene vyjadruje spokojnosť, že bude s novým pápežom zachovaná línia pápeža Františka, čo zrejme spôsobilo úľavu aj mnohým neutrálnym príslušníkom kléru, ktorí by tým mohli byť ušetrení od podobných problémov ako pri výmene Benedikta XVI. za Františka, keď došlo aj k zmene ideovej a rétorickej, ktorú si museli, často s istým kŕčovitým poprením svojej prechádzajúcej rétoriky, osvojiť. Portál Katholisch.de potvrdzuje dobrú správu:
„Keď pápež Lev XIV. vo svojom prejave spomenul nedávno zosnulého Františka, znova a znova sa ozýval potlesk a jasot. Nádej na pápeža, ktorý by nasledoval kroky svojho predchodcu, bola hmatateľná. Ľudia dúfajú, že s Levom XIV. budú mať pápeža podobného Františkovi, povedal starší pán, ktorý sa pokúšal odfotiť uprostred davu – až kým jeho smartfón nakoniec neskolaboval. Pokrčil plecami a ukázal na svoju vnučku, ktorá dychtivo fotila – dosť pre celú rodinu.“
Rovnako ideovo zameraný The National Catholic Reporter vyslal podobné ubezpečenie o pokračovaní línie pápeža Františka jeho priaznivcom po tom, ako museli dva týždne žiť v neistote, priamo v nadpise svojho hlavného článku o udalosti – Pápež z Chicaga podporil hlavné cirkevné reformy pápeža Františka. V článku sa ďalej píše:
„Prevost bol hlasným zástancom Františkovho dôrazu na synodalitu – úsilia o to, aby boli štruktúry cirkvi inkluzívnejšie a participatívnejšie. V rozhovore pre Vatican News z roku 2023 Prevost povedal, že synodalita je prostriedkom na liečenie polarizácie, ktorá sa v súčasnosti zmocňuje Cirkvi.“
NCR tiež pozitívne hodnotí podiel nového pápeža na odvolaní biskupa Stricklanda:
„Vo Vatikáne má Prevost povesť usilovného pracovníka, ktorý venuje rovnaký čas hľadaniu nových biskupov, ako aj riešeniu problémových prípadov – ako bol napríklad prípad biskupa Stricklanda, ktorý bol hlavou diecézy Tyler v Texase až do svojho odvolania z funkcie v roku 2023.“
Americký portál Catholic News Agency v životopisnom článku o novom pápežovi cituje slová biskupa Prevosta z roku 2023, v ktorých podobne ako jeho predchodca v pápežskom úrade prizvukoval menší dôraz na vyučovanie katolíckej doktríny a morálky:
„Často sa zaoberáme vyučovaním doktríny, spôsobom života našej viery, ale riskujeme, že zabudneme, že našou prvou úlohou je učiť, čo znamená poznať Ježiša Krista a svedčiť o našej blízkosti k Pánovi,“ povedal pre Vatican News.“
Portál Crux Now v profilovom článku o novom pápežovi v záverečnom hodnotení píše:
„Lev XIV., ktorý posledné dva roky pôsobil ako vedúci ultramocného vatikánskeho Dikastéria pre biskupov pod pápežom Františkom, bol zodpovedný za poradenstvo pápežovi pri výbere nových biskupov po celom svete, čo je okrem iného skvelý spôsob, ako si nájsť priateľov v katolíckej hierarchii.“
Španielsky portál InfoVaticana si povšimol oficiálne priznanie sa nového pápeža k synodálnemu procesu, ktorého kontinuita, či diskontinuita bola predmetom mnohých obáv progresívcov a nádejí konzervatívcov:
„Prevost v španielčine poslal osobitný pozdrav svojej diecéze Chiclayo v Peru. Vo svojom prvom prejave nový pápež jasne vyjadril svoj záväzok pokračovať vo Františkovom prístupe a uviedol, že „chceme byť synodálnou Cirkvou, Cirkvou, ktorá vždy putuje a hľadá pokoj, lásku a snaží sa byť blízko tým, ktorí trpia“.
Na talianskom portáli La Nuova Bussola Quotidiana hodnotia vzťah pápeža – amerického občana a prezidenta Trumpa:
„Bude však pápež Robert Francis Prevost priateľom alebo nepriateľom Donalda Trumpa? Je legitímne položiť si túto otázku, aj keď sa zdá byť veľmi povrchná a užitočná len na vytváranie krátkodobých predpovedí: prezident ešte vydrží, ak bude mať šťastie, do roku 2028, nový pápež má 69 rokov a môže vládnuť desaťročia. Ale je to práve nadšením prekypujúca postava amerického prezidenta, ktorý medzi prvými zablahoželal svojmu krajanovi k nástupu na trón, ktorá si vyžaduje zamyslenie, najmä vzhľadom na silný vplyv USA na Cirkev, vplyv, ktorý nie je len finančný.
Podľa známeho novinára Augusta Minzoliniho, bude pápež Trumpovým nepriateľom. Dokonca ho prirovnáva k novému Wojtyłovi, ale v opačnom garde: „Nový pápež je Američan, opak Trumpa, rovnako ako si Cirkev vybrala pápeža z komunistickej krajiny, aby bojoval proti Sovietskemu zväzu.“
Konzervatívne zameraný portál LifeSite News neskýva svoje sklamanie a dnes priniesol článok s názvom – 5 znepokojujúcich vecí, ktoré by ste mali vedieť o pápežovi Levovi XIV. V ňom vymenováva tieto body: 1. Je hlasným kritikom Trumpovej imigračnej politiky. 2. Prenasledoval biskupa Stricklanda a podieľal sa na vymenovaní biskupa McElroya. 3. Zakázal počas covidu prijímanie na jazyk. 4.Povolil počas covidu spoveď po telefóne. 5. Podporuje synodálny proces a víziu synodálnej Cirkvi.
Ultraprogresívny rakúsky portál Kathpress.at cituje nadšenie bývalého viedenského arcibiskupa a kardinála Christopha Schönborna zo zvolenia biskupa Prevosta za pápeža. Popritom otvorene ventiluje úľavu z toho, že línia pápeža Františka zostane zachovaná:
„Očakáva sa kontinuita v duchu Františka. V niekoľkých rozhovoroch v špeciálnom vysielaní o pápežských voľbách na ORF 2 a v ZiB hovoril emeritný arcibiskup Viedne o svojom „inteligentnom tipe“. Podľa Schönborna prináša Prevost, ktorý si zvolil pápežské meno Lev XIV., „profil, ktorý dobre zapadá do Františkovho kurzu“. Schönborn osobitne zdôraznil prepojenie medzi severoamerickými a juhoamerickými skúsenosťami: nový pápež dlhodobo pôsobil ako rehoľník a biskup v Latinskej Amerike. Schönborn považuje skutočnosť, že za pápeža bol zvolený Američan s takýmto pôvodom, za významné znamenie – tak vo vzťahu k univerzálnej Cirkvi, ako aj k spoločenskej zodpovednosti. Schönborn vyjadril presvedčenie, že Lev XIV. bude pokračovať v reformách, ktoré začal František. Obzvlášť dôležitá je podpora synodality a tímovej práce vo vedení Cirkvi: „Som si istý, že Lev bude v tejto ceste pokračovať.“ Nedávno zvolený pápež sľubuje „cestu zmierenia“ a „silný dôraz na väčšiu spravodlivosť a väčšiu integráciu južnej pologule do života katolíckej Cirkvi.“
Švajčiarsky a rovnako ultraprogresívny oficiálny portál Kath.ch ústami známej švajčiarskej katolíckej feministky a účastníčky Synody o synodalite Heleny Jeppesen-Spuhlerovej otvorene vyjadril nadšenie zo zvolenia pápeža Leva XIV.:
„Som nadšená zo zvolenia Roberta Prevosta za nového pápeža,“ povedala Helena Jeppesen-Spuhlerová v odpovedi na otázku Kath.ch. Bola jednou z troch Švajčiarov, ktorí zohrali aktívnu úlohu na oboch biskupských synodách v októbri 2023 a 2024, ktorými sa uzavrel celosvetový synodálny proces. Obzvlášť v tom, keď sa Synoda zaoberala ženskou otázkou.“
Svoje pozitívne hodnotenie končí príznačnou vetou s víťazným nádychom:
„Som veľmi rada, že si kardináli vymenovaní Františkom zjavne naozaj našli cestu a dokázali sa presadiť.“
Branislav Michalka
Zdroj: Katholisch.de, The National Catholic Report, Catholic News Agency, Crux Now, InfoVaticana, La Nuova Bussola Quotidiana, LifeSite News, Kathpress.at, Kath.ch, titulný ilustračný obrázok, zdroj – Heute.at
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!