Nemecký liberálny biskup Bätzing povedal, žeby rád videl dúhovú zástavu nad nemeckým Reichstagom
16. septembra 2025
Aktuality
Cirkevná kríza, LGBT
Predseda Nemeckej biskupskej konferencie chce, aby nad Reichstagom viala dúhová vlajka. Biskup Georg Bätzing z Limburgu v Hesensku zaujal tento postoj v reakcii na v celom Nemecku prebiehajúcu diskusiu o homosexuálnej symbolike vo verejnom živote.

zdroj: wikimedia commons
Úrady krajiny sa totiž rozhodli nevyvesiť dúhovú vlajku nad budovou nemeckého parlamentu pri príležitosti osláv tzv. homosexuálnych sviatkov. Toto rozhodnutie bolo motivované predovšetkým predsedníčkou Bundestagu, Juliou Klöcknerovou z CDU, ktorá je katolíčkou.
Predseda Biskupskej konferencie sa domnieva, že je to… chyba.
„Bolo by to dobré znamenie. Hovorím to vedome ako katolícky biskup,“ povedal Bätzing v rozhovore pre časopis Stern. Uviedol, že hoci Katechizmus odsudzuje homosexuálne činy, nemecká Synodálna cesta by chcela toto učenie zmeniť.
Bätzing mal na mysli tradične negatívny postoj svojej cirkvi k homosexualite: Katolícky katechizmus uvádza, že praktizovanie homosexuality je „svojou podstatou nezriadené“ a „za žiadnych okolností by sa nemalo tolerovať“, povedal biskup. Vyzýva na opravu:
„Homosexualita nie je hriech. V Synodálnej ceste sme povedali, že to chceme zmeniť. Veď boli tiež zmenené a doplnené aj iné časti Katechizmu, napríklad tá o treste smrti.“
Len na doplnenie – v júli 2025 dve nemecké diecézy zaviedli oficiálne požehnania pre páry rovnakého pohlavia, spojené so slávnostným obradom – v podstate akýmsi dúhovým pseudo-svadobným obradom. Limburská diecéza sa spolu s diecézou Rottenburg-Stuttgart rozhodli pre tento krok. Takéto požehnania sa už dlho vykonávali v rôznych častiach Nemecka, ale doteraz bez obradov. Teraz sa to zmenilo.
Pre Bätzinga však nie je homosexualita problémom, problémom je údajne nedostatok katolíckych kňazov. Katolícka cirkev je „vo veľkej kríze“, pripúšťa predseda konferencie biskupov. „Mnoho ľudí hovorí: Bez Boha sa mi darí.“ A aké riešenie biskup navrhuje? Samozrejme, synodálne…
Počas rozhovoru zástupca nemeckých biskupov totiž povedal, že Synodálna cesta chce zrušiť povinný celibát pre kňazov a otvoriť kňazstvo ženám. „Veriaci očakávajú zmeny. V Ríme som zástancom týchto otázok,“ zdôraznil.
Aby zvýraznil potrebu ženských kňažiek a necelibátnych kňazov, tak uviedol: „Bez kňazov hrozí, že náš sviatostný život vyschne a Cirkev bude zvnútra vyprázdnená.“
Taktiež ho trápi, že katolícki laici nemôžu vysluhovať sviatosť pomazania chorých na posilnenie chorých a umierajúcich.
Predseda Nemeckej biskupskej konferencie tvrdí, že je potrebné prijať synodálne reformy a aby sa laici podieľali na väčšom rozhodovaní v Cirkvi. Považuje to nie za stratu katolicizmu, ale skôr za obohatenie katolíckeho života.
Ak prejde Bätzingova synodálna predstava o Cirkvi v Nemecku, tak rady katolíckych laikov vo farnostiach okamžite rozšíria aktivizovaní homosexuáli a transgenderi so svojimi požiadavkami a právami. A nastane totálny rozvrat… Ale nikto možno nakoniec nebude na vine. O tom je tá synodalita.
Tí, ktorí zažili kupónovú privatizáciu v Československu totiž vedia, ako taká synodálna spoluzodpovednosť funguje. Keď každý občan získal pri I. vlne privatizácie kupónovú knižku a následne mohol svoje aktíva previesť na ľubovoľnú spoločnosť, stala sa likvidácia národného majetku definitívnou a predovšetkým netrestateľnou, pretože nemožno predsa súdiť celú spoločnosť. Toto isté nastane v katolíckej Cirkvi, ak sa predstavy takých ako Bätzing presadia a presadí ich hlas zmanipulovaných laikov. To, čo prejde v Nemecku, potom pokojne môže prejsť aj v iných krajinách vrátane Slovenska.
Synodálne ladených pseudokatolíckych progresívcov a modernistov typu biskup Bätzing by možno mohli v mene lásky, pokoja, dobra, synodality a načúvania odoslať niekam do Tadžikistanu alebo Saudskej Arábie, kde by mohli „slobodne“ hlásať svoju predstavu Evanjelia a názory k sodomitom, pretože v Európe je ich evidentne škoda.
Branislav Krasnovský
Zdroj: pch24pl, kath.net, kirche-und-leben.de, titulný obrázok, zdroj – wikimedia commons

