
Brusel: Moslimské oslavy ramadánu v katolíckom kostole! Bude aj Krížová cesta v mešite?

26. marca 2025
Krátke správy
K dokonalému „dialógu“ doviedli cirkevní liberáli katolícku Cirkev v Belgicku. Miestne noviny The Brussels Times s radosťou zvestovali, že v Kostole svätého Jána Krstiteľa sa uskutočnila moslimská rituálna večera Iftar – v rámci moslimského náboženského sviatku ramadán.
https://www.brusselstimes.com/1501347/over-500-people-attended-iftar-in-molenbeek-church-this-weekend

zdroj: wikimedia commons
Autor v zmienenom denníku mal tú drzosť, že nazval Iftar „charitatívnym podujatím“:
„Viac ako 500 ľudí sa v nedeľu zišlo na charitatívnom podujatí Iftar v Kostole svätého Jána Krstiteľa v Molenbeeku (štvrť v Bruseli, povestná koncentráciou kultúrne obohacujúcich migrantov; pozn. red.) v rámci úsilia štvrte stať sa Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2030.“
Na fotografii môžeme vidieť moslimské veselie (aj za účasti kresťanských truhlíkov) a napchávanie sa v chrámovej lodi kostola. Na chóre je zavesená zástava EÚ. Pripomeňme pre tých, ktorým by to nebolo zrejmé, že na opačnej strane, oproti chóru, sa nachádza oltár a Bohostánok. Ako dôkaz nech poslúži článok o tejto udalosti na portáli Euronews, kde je odfotografovaná moslimská hostina v kostole aj s oltárom:
https://www.euronews.com/culture/2025/03/24/iftar-in-a-church-brussels-molenbeek-district-celebrates-diversity-to-showcase-community
Podľa fotografií môžeme usudzovať na bujaré veselie. Ale dá sa to ešte vylepšiť, pokiaľ by zavolali Mareka Orko Váchu, ktorý je špecialistom na gastronomické duchovno.
Noviny píšu, že slogan podujatia – Sadaka „znamená štedrosť vo viacerých jazykoch“. Veľmi správne, napríklad v arabčine a hebrejčine. A možno po novom, aj v „bruselčine“. Vo francúzštine a flámčine určite nie.
Stupídny denník má infantilnú radosť z poníženia, a možno aj znesvätenia katolíckeho chrámu:
„Súčasťou podujatia boli teplé jedlá, sladké dobroty a nápoje pripravené miestnou komunitou a darované účastníkmi. Členovia moslimských a kresťanských komunít Molenbeeku hrali počas jedla hudbu.“
Jedna z organizátoriek budúceho mesta kultúry Fatima Zibouh radostne uviedla:
„Tieto hodnoty solidarity a štedrosti, ktoré sa odrážajú v duchu Sadaka, ktorý sa nachádza v rôznych kultúrach, sú jadrom tejto kandidatúry. Toto chceme ukázať Európe.“
To veríme. A čo takto Krížová cesta v nejakej bruselskej mešite, ktorých je nepochybne mnoho? Tá sa v rámci „dialógu“ nechystá?
Portál Remix, v ktorom nesedia takí multikultúrni nadšenci ako horeuvedenom denníku, vníma Iftar v katolíckom kostole trochu inak.
„Napriek miliónom kresťanov vytlačených z Blízkeho východu, zabitých a utláčaných počas posledných desaťročí, európski kresťania zaujímajú k moslimom na kontinente rozhodne odlišný postoj. Moslimské obrady v kresťanských kostoloch nie sú už teraz úplne nezvyčajné, pričom kresťania sa stále viac snažia podporovať „medzináboženské“ podujatia.“
https://rmx.news/belgium/catholics-host-muslims-in-belgium-church-during-ramadan-in-a-symbol-of-diversity/
Ohľadom toho, či budú sláviť kresťania nejaké sviatky v mešite portál odpovedá, že podľa materiálov vyhľadaných na mimoriadne tolerantnom vyhľadávači Google, je niečo také, ako zúčastňovanie sa moslimov na kresťanských sviatkoch neprípustné. O nejakom požičiavaní mešít na kresťanské sviatky ani nehovoriac.
BM
Zdroj: The Brussels Times, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!