Zjavenia v Káhire – „Najpôsobivejšie zjavenia Panny Márie v dejinách Cirkvi“
Matej Gavlák
8. januára 2025
Cirkev Spoločnosť
Jedno z menej známych, no určite dôležitých zjavení Panny Márie bolo to na predmestí Káhiry známom ako Zeitoun v 60. rokoch. Vďaka už existujúcim kamerám a fotoaparátom ide zrejme o najlepšie zdokumentované zjavenia vôbec, ktorých bolo v priebehu troch rokov viac ako 90.
Prísľub Panny Márie
O zjaveniach Panny Márie v Zeitoune mal zaujímavú prednášku známy katolícky kňaz z USA, otec Chris Alar. Pripomenul slová iného (aj u nás) známeho kňaza, otca Marka Goringa z Kanady, podľa ktorého išlo o „najpôsobivejšie zjavenia Panny Márie v dejinách Cirkvi“. Hoci k zjaveniam dochádzalo v rozmedzí rokov 1968 až 1971, to úplne prvé bolo na tomto mieste už o 50 rokov skôr. Otec Alar:
„V roku 1918 bol Tawfik Khalil Ibrahim veriacim koptským ortodoxným kresťanom… V Zeitoune vlastnil nejakú pôdu a vo sne ho navštívila Panny Mária. Naša Pani mu povedala, aby postavil koptský kostol, ktorý by Ju na tejto zemi pripomínal. Také niečo je veľmi vzácne. Taktiež sľúbila, že kostol posvätí o 50 rokov neskôr. Toto je rok 1918. A Mária splnila svoj sľub.“
Ako otec Alar pripomína, legendárne verejné zjavenia v Zeitoune začali 2. apríla 1968, teda 50 rokov po Ibrahimovom sne, „presne ako Panna Mária prisľúbila“. Behom nasledujúcich troch rokoch na vlastné oči videlo postavu Panny Márie na, či nad strechou kostola v Zeitoune najmenej 1 milión ľudí – Egypťanov i cudzincov, kresťanov, židov i moslimov. Videli ju dokonca aj neveriaci, skrátka všetci. Niektoré zjavenia trvali len niekoľko minút, to najdlhšie trvalo viac ako dve hodiny.
„Mladá žena stojaca na streche kostola“
Kňaz pripomína, že Egypt je v Biblii „kriticky dôležitou krajinou“: čítame o nej už v knihe Exodus o tom, ako bol z nej vyslobodený židovský národ, neskôr, v Novom zákone, sa do Egypta uteká ukryť Svätá rodina pred Herodesovým hnevom. Koncom 60. rokov 20. storočia, tesne pred zjaveniami, sa Egypt ocitol na porazenej strane, keď prehral tzv. Šesťdňovú vojnu s Izraelom. Krajina bola, a dodnes je, najväčšou arabskou krajinou s moslimskou väčšinou a mnohými prípadmi perzekúcie kresťanov. Následne prechádzame k onomu dátumu 2. apríla 1968, keď zjavenia po prvýkrát nastali. Otec Alar:
„Farúk Mohammed Atwa bol moslim, povolaním automechanik. V ten deň pracoval na druhej strane ulice, keď náhle zbadal nádhernú mladú ženu stojacu na streche kostola. Zľakol sa, že žena ide spáchať samovraždu, tak sa ku kostolu rozbehol, aby nejako pomohol. V tej samej chvíli sa okolo kostola zhromaždil dav zvedavcov.“
Atwa cestou natrafil na kňaza a ihneď mu povedal, čo sa deje. Keď sa však spolu pozreli na tú ženu, všimli si, že sa vlastne nad strechou vznáša. Kňaz si ihneď uvedomil, že je zrejme svedkom nejakého nadprirodzeného úkazu. Po niekoľkých minútach žena zmizla, čoho svedkom už bol početný zástup. Nasledovali tri roky podobných zjavení, „Mária sa zjavovala zväčša počas významných sviatkov“, upozorňuje kňaz. Následne púšťa video, na ktorom hovorí jeden z očitých svedkov zjavení:
„Uvidel som svetlo nad juhozápadnym dómom. Toto svetlo bolo čoraz jasnejšie a vzápätí som uvidel Pannu Máriu stáť priamo pred dverami. Každý, kto sa díval tým smerom, ju videl, či bol kresťanom, moslimom, dobrým alebo zlým človekom, každý, kto sa díval tým smerom, ju videl.“
Svedok, Dr. Khairy Malek, sám seba opisuje ako osobu, ktorá „používa logiku a myslí racionálne“; povolaním je vedec, avšak, ako hovorí, „nemôžete poprieť, čo vidíte svojimi vlastnými očami“.
Podivuhodné zjavenia a zázraky
Mnoho svedkov vypovedalo, že si všimli, že pri niektorých zjaveniach držala Mária olivovú ratolesť – symbol mieru. Zvlášť v tomto povojnovom období to bolo veľmi silné gesto. Avšak, ako otec Alar upozorňuje, na Blízkom východe nikdy nebude mier, pretože tak Židia, ako aj moslimovia odmietli Princa pokoja, ktorým je jedine Kristus. „Dovtedy, kým Ho budeme odmietať, nebude pokoja – a to platí predovšetkým pre Blízky východ,“ uviedol kňaz.
Ďalší svedkovia zas vypovedali, že videli ako Božia Matka žehnala davy, prechádzala sa po streche katedrály, či že sa skláňala pred krížom na kupole. Týmto zjaveniam sa pritom prizerali desiatky, ba stovky tisíc ľudí. Počas jedného úkazu sa pred katedrálou zhromaždilo údajne až 250-tisíc osôb, čo je zachytené aj na fotografiách. Väčšina fotografií však zachytáva samotnú osobu vznášajúcu sa nad strechou katedrály.
Iné svedectvá hovoria o tom, že Pannu Máriu sprevádzal aj sv. Jozef, či že v jej prítomnosti bol 12-ročný Ježiš. Vydávala tiež prekrásnu vôňu, podobne ako sa to dialo v Lurdoch a podobne ako vo francúzskej svätyni, i v Zeitoune sa odohralo množstvo zázračných uzdravení. Hneď prvé zázračné uzdravenie sa stalo vyššie spomenutému moslimskému automechanikovi Atwovi.
Otec Alar hovorí, že Farúk Mohammed Atwa mal gangrénu niekoľkých prstov a jeho ruka bola obviazaná. Hneď na druhý deň mal podstúpiť amputáciu týchto svojich prstov. Práve touto obviazanou rukou ukazoval kňazovi „dievča, ktoré chce skočiť“ a práve v tej chvíli sa jeho choroba stratila a jeho prsty boli opäť úplne zdravé.
Nečudo, že vďaka týmto zjaveniam sa na kresťanskú vieru obrátilo mnoho tunajších moslimov, ktorí zázrak videli, či o ňom počuli.
Svetlo v meste zahalenom do temnoty
Miestnej vláde sa však takto masívna pozornosť kresťanskému zázraku veľmi nepáčila a upodozrievala kresťanov, že ide o premyslený podvod. Vláda preto nariadila „blackout“ – odpojenie od elektriny pre celý región Zeitounu dúfajúc, že sa tak preukáže „jasný podvod“.
Stal sa však presný opak: v meste ponorenom v temnote žiarila postava Panny Márie ešte žiarivejšie ako kedykoľvek predtým.
No vládni predstavitelia sa nevzdávali a usilovne hľadali akékoľvek zdroje svetla, projektory, zariadenia – a to až do vzdialenosti 50 kilometrov na všetky strany okolo katedrály. Nenašli, samozrejme, nič.
Panna Mária ďalej žiarila.
Navyše, už aj novinári si po tomto vládnom fiasku začali úkaz všímať. „Mária sa objavila v egyptskej televízii,“ usmieva sa otec Alar na videu. Na zázračné zjavenie sa prišiel pozrieť dokonca sám egyptský prezident, Džamál Abd an-Násir, praktizujúci sunitský moslim. Keď sa ho novinári opýtali, čo si o úkaze myslí, odvetil: „Verím v neho.“
Žiaľ, ani v Amerike, ani v Európe nevenovali médiá tejto udalosti takmer žiadnu pozornosť. Dôležitejšími témami boli vojna vo Vietname, invázia ZSSR do Československa, či sexuálna revolúcia. Otec Alar našiel v národnom archíve iba jedny lokálne noviny, ktoré o udalostiach v Egypte ako-tak informovali.
Vatikán posiela vyslancov
Kto však zjavenia v Zeitune pozorne sledoval, bol Vatikán. Otec Alar hovorí, že pápež Pavol VI. poslal na predmestie Káhiry dvoch zvláštnych vyslancov, ktorí mali priamo na mieste úkazy osobne prešetriť. Vatikán nikdy tieto zjavenia oficiálne nekomentoval, podľa jeho predstaviteľov to bola záležitosť Koptskej ortodoxnej cirkvi a tá ich veľmi rýchlo vyhlásila za hodnoverné.
„Ja však pevne verím,“ hovorí ďalej kňaz vo svojej prednáške, „že vatikánski predstavitelia boli zjaveniami ohromení a plne ich podporovali.“
Podľa jeho názoru bola temnota v Zeitoune po nariadenom blackoute „predchodcom troch dní temnoty“, ktoré podľa proroctiev raz majú nastať (viac v našom videu). „A kto bol Svetlom v temnotách? Mária“, zamýšľa sa ďalej kňaz.
Avšak tie najviac pozoruhodné súvislosti ohľadom zjavení v Zeitoune si otec Alar nechal až na záver svojej prednášky.
Najpozoruhodnejšie súvislosti
„Mária nebola v Zeitoune po prvýkrát. V skutočnosti sa tam vrátila po mnohých rokoch,“ ozrejmuje kňaz širšie skutočnosti. „Mnohí veria, že prvýkrát sa Mária v Zeitoune zastavila spolu s malým Ježiškom a sv. Jozefom už počas úteku do Egypta.“
Svätá rodina utekala pred hnevom kráľa Herodesa, ktorý napokon vyústil, ako vieme, v zabíjanie svätých neviniatok. A práve tu sú tie najviac podivuhodné súvislosti so zjaveniami v 20. storočí. V období, kedy sa Matka Božia začala v Egypte zjavovať, začalo byť v západnom svete masovo legalizované zabíjanie nenarodených.
Ako upozorňuje otec Alar, Panna Mária sa po prvýkrát zjavila v Zeitoune v roku 1968, „presne v tom istom mesiaci, kedy vo Veľkej Británii prijali zákon o potratoch, ktorý zaplavil celý svet a viedol k uzákoneniu potratov aj v USA“. V Británii boli potraty oficiálne schválené 27. apríla 1968.
Panna Mária sa prestala zjavovať v roku 1971, presne v tom istom roku a mesiaci, kedy v Amerike začali prejednávať potratový súdny spor známy ako Roe verzus Wade. V januári 1973 potom Najvyšší súd USA uznal „právo na interrupciu“ (v pomere 7 hlasov ku 2) a potraty obídením prezidenta i parlamentu vnútil doslova cez noc celej krajine.
„Roe verzus Wade a britský potratový zákon sú počiatkom Herodosovho masakru neviniatok v globálnom a apokalyptickom rozsahu!“ zaznieva ďalej v prednáške otca Alara.
Otec Alar na záver prízvukuje, že podľa rôznych zjavení možno usudzovať, že Pán našu civilizáciu ešte nezničil len preto, že na svete stále existuje pár útrpných duší, ktoré svoje utrpenia obetujú za svet a tiež preto, že sa vo svete ľudia modlia Korunku Božieho milosrdenstva.
Ak ale budú ľudia horší a horší, ak bude útrpných duší a ľudí modliacich sa Korunku Božieho milosrdenstva čoraz menej, potom nás zrejme ako trest za celoplanetárne potraty nečaká nič iné, ako nukleárny armagedon.
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!