Zomrel japonský katolík, ktorý prežil výbuch atómovej bomby v Nagasaki
7. januára 2025
Krátke správy
Šigemi Fukahori (Shigemi Fukahori), muž, ktorý prežil výbuch atómovej bomby v Nagasaki (ležiacom na juhozápade Japonska), zomrel v piatok 3. januára v miestnej nemocnici. Dožil sa úctyhodného veku 93 rokov.
Podľa miestnych médií pán Fukahori chodil až do konca roka 2024 denne sa modlievať do neďalekého katolíckeho kostola zvaného Urakami. Ten sa nachádza len pol kilometra od epicentra výbuchu, kde dnes stojí Park mieru mesta Nagasaki, zrejme najväčšia turistická atrakcia dnes asi 400-tisícového mesta, ktorý je tiež všeobecne vnímaný ako symbol nádeje a mieru, keďže zvonica kostola a niektoré sochy prežili jadrové bombardovanie. Kostol Urakami bol výbuchom úplne zničený, ale postupne bol nanovo postavený.
Pán Fukahori mal iba 14 rokov, keď 9. augusta 1945 americký bombardér B-29 zhodil ničivý vynález na jeho rodné mesto. Atómová bomba zhodená na Nagasaki zabila desiatky tisíc ľudí vrátane celej rodiny pána Fukahoriho. Bolo to už po druhýkrát, čo USA zhodili atómovú bombu na japonské mesto – po prvý raz to bolo len o tri dni skôr, keď podobná bomba dopadla na Hirošimu. Niekoľko dní po týchto udalostiach Japonsko bezpodmienečne kapitulovalo, čím sa 2. svetová vojna skončila aj v Tichomorí.
Fukahori, ktorý pracoval v lodeniciach vyše troch kilometrov od miesta zhodenia bomby, nedokázal celé desaťročia rozprávať o tom, čo sa stalo, nielen kvôli bolestným spomienkam, ale aj kvôli tomu, ako sa vtedy cítil bezmocný.
Približne pred 15 rokmi sa situácia do istej miery zmenila, keď sa v Španielsku stretol s človekom, ktorý prežil bombardovanie počas španielskej občianskej vojny a ktorý mal taktiež vtedy 14 rokov.
„V deň, keď bombu zhodili som počul hlas volajúci o pomoc,“ zaspomínal pán Fukahori na apokalyptický deň. „Keď som pristúpil a natiahol ruku, koža toho človeka sa roztopila. Stále si pamätám, aký to bol pocit.“ V jednom dokumente (dostupnom na youtube) uviedol, ako v kostole v Urakami zahynuli deti, ktoré tam šli v ten deň na spoveď a na omšu, ako aj to, že v nanovo postavenom chráme majú tvár Panny Márie, ktorá výbuch prežila takmer neporušená.
Keď pápež František v roku 2019 navštívil Nagasaki, bol to práve Fukahori, kto mu odovzdal veniec s bielymi kvetmi. Nasledujúci rok Fukahori zastupoval obete bombardovania na slávnostnej ceremónii a zložil svoj „sľub za mier“, pričom povedal: „Som odhodlaný vyslať naše posolstvo, aby sa Nagasaki stalo posledným miestom, kde bola kedy zhodená atómová bomba.“
Smútočný obrad je naplánovaný na nedeľu a pohrebné obrady na pondelok v kostole Urakami, kde bude rodinu zastupovať jeho dcéra.
Počas rozhovoru v miestnom chráme bol Šigemi Fukahori zachytený, ako sa modlí svätý ruženec.
Nagasaki bolo najkatolíckejším mestom Japonska. Podľa niektorých názorov bola atómová bomba zhodená práve na toto miesto posledným klincom do rakvy katolíckeho náboženstva v krajine vychádzajúceho slnka. Dnes je v Japonsku len 1 percento katolíkov a kresťanstvo je na úplnom okraji záujmu.
Bežne sa uvádza, že USA použili atómové bomby, aby sa predišlo krvavej invázii na Japonské ostrovy, ktorá by bola tak či tak brutálna a vojnu by predĺžila o najmenej ďalší rok. Nagasaki sa malo stať legitímnym cieľom po tom, čo si americké veliteľstvo uvedomilo, že je len jedným z asi štyroch metropol dosiaľ nezničených konvenčným bombardovaním.
Pravdou však je, že prezident, ktorý bombardovanie nariadil, Harry S. Truman, je často zobrazovaný v slobodomurárskej zástere. Pápeži v minulosti mnohokrát varovali pred slobodomurárstvom. Zaujímavé je aj svedectvo pani menom Eira Wulfnothssonová, ktorá o sebe hovorí, že pochádza z mocnej starej okultnej rodiny a v detstve často navštevovala okultné miesto mocných známe ako Bohemian Grove. Podľa jej svedectva v programe katolíckeho youtubera Joea McClanea sa o zostrojení atómových bômb rozhodlo práve v Bohemian Grove.
MG
Zdroj: La Times, NC Register, youtube Joe McClane, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube Best documentary
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!