Na asistovanú samovraždu vlani zomrelo už 30-tisíc ľudí
28. novembra 2024
Krátke správy
30-tisíc duší stratených pre večný život z dôvodu štátom podporovanej samovraždy.
Britský denník Daily Telegraph priniesol analýzu dát, podľa ktorých len za rok 2023 zomrelo vo svete 30-tisíc ľudí prostredníctvom eutanázie. Stalo sa tak v predvečer povolenia eutanázie aj na území Veľkej Británie, čo je krok, proti ktorému sa stavajú nielen „náboženské skupiny“ krajiny, ale aj bývalí politici a premiéri na čele s Gordonom Brownom, bývalým labouristickým premiérom. Asistovanú samovraždu pritom zrejme schváli jeho nástupca na čele strany a aj vlády, Keir Starmer.
„Najväčší nárast bol zaznamenaný v krajinách, ktoré zlegalizovali asistovanú samovraždu/eutanáziu ako sú Holandsko, Belgicko, americké štáty Kalifornia a Oregon, a Kanada,“ uvádza britský časopis Catholic Herald.
V niektorých krajinách je 1 z 20 úmrtí pripisované eutanázii. Napríklad v Kanade došlo za minulý rok k skokovému nárastu praxe o 25 percent.
Medzi asistovanou samovraždou a eutanáziou je istý rozdiel, upozorňuje ďalej Catholic Herald. Pri asistovanej samovražde si človek podáva smrtiacu látku sám – zväčša vo forme pilulky, kým pri eutanázii mu je lekárom aplikovaná smrteľná injekcia. Daily Telegraph ďalej dodáva, že niektoré krajiny prijali tieto formy už pred niekoľkými rokmi, no zákon sa naďalej „liberalizuje“ a umožňuje podstúpiť asistovanú samovraždu/eutanáziu čoraz väčšiemu počtu ľudí – vrátane detí. (!)
Podľa návrhu nového britského zákona by mali môcť asistovanú samovraždu podstúpiť už 18-roční občania, ktorým smrtiacu látku pripraví lekár – osoba si ju však bude musieť podať sama. „Uchádzač“ bude musieť preukázať, že by v priebehu 6 mesiacov aj tak zomrel na svoju diagnózu, musí byť duševne spôsobilý rozhodnúť sa pre procedúru a dvaja nezávislí lekári a sudca musia byť presvedčení, že jednotlivec „vyjadril jasné, ustálené, informované a nezávislé želanie zomrieť,“ uvádza Telegraph.
Kým zástancovia „dôstojnej smrti“ návrh vítajú, odporcovia hovoria, že, podobne ako v iných krajinách, aj v Británii bude len „prvým krokom“ a že v skutočnosti je to len ďalšie „prelomenie tabu“. Skúsenosti z iných krajín ukazujú, že sa zoznam dôvodov na asistovanú samovraždu/eutanáziu len rozširuje, napríklad na duševné choroby, depresiu, demenciu, či dokonca anorexiu.
„Akonáhle je predchádzajúce tabu okolo hľadania smrti prelomené takouto zásadnou zmenou v zákone, zmýšľanie spoločnosti a verejná mienka sa postupne a neúprosne menia, varujú aktivisti a zástupcovia cirkví. Výsledkom je, že ochranné predpisy sa neskôr uvoľnia, aby sa táto prax ďalej rozšírila – čím sa pomáha stále väčšiemu počtu ľudí, aby sa zabili alebo aby boli zabití.“
„Nie je to len Kanada, kde vidíme problémy. V Holandsku a Belgicku sme zaznamenali masívny nárast počtu osôb, ktoré môžu podstúpiť eutanáziu. Je desivé, že sem patria mentálne nespôsobilí dospelí, ľudia s problémami duševného zdravia a dokonca aj malé deti a postihnuté bábätká,“ uviedol pre Telegraph lekár patriaci do skupiny aktivistov proti návrhu zákona.
Sám bývalý premiér Gordon Brown navyše vo svojom príspevku, v ktorom obhajoval svoj postoj proti eutanázii, naznačil, že starší občania môžu byť k asistovanej samovražde/eutanázii dotlačení napríklad svojimi príbuznými.
MG
Zdroj: Catholic Herald, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!