Protestantský arcibiskup Yorku označil modlitbu „Otče náš“ za „problematickú“
11. júla 2023
Aktuality
Stephen Cottrell, protestantský arcibiskup Yorku, sa na otvorení generálnej synody Anglikánskej cirkvi vyjadril, že slová „Otče náš“ v modlitbe Pána „sú problematické“ – zdajú sa mu totiž príliš „patriarchálne“.

„Viem, že slovo „otec“ je problematické pre tých, ktorých skúsenosti s ich pozemskými otcami boli deštruktívne a utláčateľské, ako aj a pre všetkých nás, ktorí sme sa len ťažko dostávali zo zovretia utláčateľského patriarchálneho života,“ nechal sa Cottrell ďalej počuť.
Niektorí protestantskí duchovní z tzv. „konzervatívneho krídla“ sa voči týmto vyhláseniam rázne ohradili, kým napríklad taká pastorka Christina Reesová uviedla:
„Veľkou otázkou je, či naozaj veríme, že si Boh myslí, že mužské ľudské bytosti nesú jeho obraz plnšie a dokonalejšie ako ženy? Odpoveď je absolútne nie.“
Téme sa venovali aj na konzervatívnej spravodajskej stanici GB News. Mladá komentátorka Ema Webbová uviedla, že tieto slová poukazujú na „hĺbku prehnitia v Anglikánskej cirkvi a zvlášť v jej vedení“.
Pokračuje:
„Oni naznačujú, že slová samotného Krista sú „problematické“. Z toho si možno odvodiť, že naznačujú, že Kristus samotný je „problematický“. Myslím, že to je pre nich ten skutočný problém. Myslím, že skutočným problémom kresťanstva je podľa nich samotný Kristus. Od Evanjelia sa natoľko odlúčili, že toto bude pre nich konečným kameňom úrazu.“
Ema ďalej uvádza, že má veľké pochybnosti o tom, že títo „pastieri“ majú v sebe vôbec nejakú vieru. Za tieto slová by podľa nej protestantský biskup Yorku mal zanechať svoju funkciu a mal by „ísť pracovať do nejakej progresivistickej organizácie“.
„Ak si myslí,“ pokračuje Ema, „že Kristove slová sú problémom, nemal by byť arcibiskupom a nemal by byť nikde po blízku vedenia Anglikánskej cirkvi.“
Ema Webbová na GB News tiež upozorňuje, že naznačovanie Stephena Cottrella, že Ježišove slová sú problematické, vlastne rovnako tak naznačujú, že Kristus bol omylný.
„Kedysi by sme takéto niečo nazvali rúhačstvom, či herézou, no nie? Jeho slová sú teologicky deviantné,“ zakončuje svoj príspevok mladá komentátorka.
MG
Zdroj: GB News, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb Jorge Máximo Heitor

