Ľavicový extrémizmus v Berlíne na vzostupe
11. augusta 2021
Aktuality
Berlín zápasí s rastúcim fenoménom extrémizmu. Polícia len za prvý polrok tohto roka zaznamenala takmer 800 trestných činov, za ktorými stoja osoby s extrémne ľavicovými názormi, informuje nemecký denník Die Welt.
Mala to byť rutinná akcia, ale policajtov v okamihu obklopil rozzúrený dav, ktorý bol účastníkom pouličného festivalu „Rote Insel“ prebiehajúceho v berlínskej štvrti Schöneberg – môžeme si prečítať v denníku „Die Welt“ . Na miesto dorazili policajti a zadržali muža, ktorý sa dopustil poškodzovania majetku. Policajný zásah sa stretol s agresívnou reakciou davu niekoľko desiatok osôb, ktorý začal kričať: „Celý Berlín nenávidí políciu,“ a pokúsil sa odtlačiť policajtov.
Pri ustupovaní jeden z policajtov spadol na zem a následne bol tvrdo napadnutý. Policajti sa okamžite ponáhľali zranenému kolegovi na pomoc a pomohli mu nastúpiť do policajného auta. Odborový zväz polície (GdP) informoval o štyroch zranených policajtoch, zatiaľ čo polícia o troch zranených príslušníkoch. Za posledných niekoľko rokov sa počet trestných činov spáchaných ľavicovými extrémistami v Berlíne viac ako zdvojnásobil.
V roku 2015 policajná štatistika informovala o 1 058 takýchto prípadoch a vlani ich bolo až 2 137. Najnápadnejšia kriminálna činnosť ľavicových extrémistov v roku 2020 sa týka Friedrichshain-Kreuzberg (689), Mitte (504) a Neukölln (227) . V prvom polroku bolo v týchto berlínskych štvrtiach napriek lockdownu zaznamenaných 780 trestných činov.
MH
Zdroj: welt.de,

