Znečistenie podzemných vôd v Ivanke pri Dunaji nie je osamotený jav
24. mája 2020
Aktuality
Obyvatelia obce Ivanka pri Dunaji, ktorá sa nachádza v blízkosti Bratislavy, sa počas víkendu dozvedeli, že spodné vody pod ich obcou sú kontaminované nelegálnou skládkou pri Vajnorskom jazere. Na možné nebezpečenstvo upozorňovalo viac ako tri roky občianske združenie Triblavina, ktoré poukazovalo na zakopaný odpad s karcinogénnym obsahom. Podľa aktivistov prekračujú zistené množstvá karcinogénov v podzemnej vode až 27 násobok povolenej normy.
Minister vnútra Ján Budaj hovorí o cielenej a dlhodobej koordinácii rôznych úradných osôb, pri vytváraní tejto skládky: „Musel tu byť súčinný rad úradníkov, ktorí to prikrývali.“ Z ich konania chce vyvodiť osobnú zodpovednosť. Predseda BSK Juraj Droba označil prípad za ekologickú velezradu. Uvidíme, či sa vinníci dočkajú trestu, ktorí by pri velezrade prichádzal do úvahy, alebo či sa jedná len o patetické výkriky, na ktoré sme si už pri politikoch zvykli vždy keď sa odhalí niečo závažné, čo sa nedá odbiť mávnutím ruky.
Nie je to nakoniec prvá skládka v BSK, ktorá znepokojuje občanov. Aj v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa sa nachádza dlhoročná skládka nebezpečného odpadu a to v tesnej blízkosti Malého Dunaja. Hrozba kontaminácie spodných vôd je teda značná. Tiež sa spomínalo v médiách nebezpečenstvo kontaminácie spodných vôd, v súvislosti so súčasnou výstavbou diaľničného obchvatu okolo Bratislavy.
Pokiaľ bude vývoj v blízkosti Žitného ostrova pokračovať podobným spôsobom, tak sa možno z obrovskej zásobárne pitnej vody čoskoro stane chemické laboratórium, ktoré bude napájať obyvateľov Bratislavy a okolia rôznymi chemickými zlúčeninami. Či to prospeje ich zdraviu, je neisté.
BM
TASR

