12 prisľúbení Najsvätejšieho Srdca
Guido Vignelli
18. februára 2020
Cirkev
Zázračné zjavenia
Tretie zjavenie
Tretie zjavenie sa uskutočnilo pravdepodobne v roku 1674. V ňom Vykupiteľ žiadal od Margity Márie, aby šírila kult zadosťučinenia za hriechy, časté sväté prijímanie najmä počas prvých piatkov mesiaca a Svätú hodinu vo štvrtok večer.
Počas adorácie Najsvätejšej sviatosti sa jej zjavil Ježiš «v žiare slávy a Jeho päť rán sa skvelo ako päť sĺnk». Ukázal jej, ako veľmi miloval ľudí, od ktorých dostal len «nevďak a pohŕdanie» a hovoril jej aj o nutnosti láskyplného zadosťučinenia:
«Toto ma bolí viac, než čo som vytrpel pri mojom Umučení. Keby mi ľudia aspoň odplácali moju lásku, vtedy by mi už nezáležalo na tom, čo som za nich vytrpel. Oni sú však chladní a odmietajú všetko moje úsilie, ktoré vyvíjam len pre ich dobro. (…) Aspoň ty, podľa svojich síl, urob zadosť za ich nevďačnosť».
Margita má teda tak často, ako je to len možné, pristupovať k svätému prijímaniu, «bez ohľadu na hanbu a pokorenie, ktoré ti to môže priniesť. (…) Okrem toho budeš pristupovať k svätému prijímaniu každý prvý piatok v mesiaci. A každú noc zo štvrtka na piatok ti dám pocítiť smrteľný smútok, aký som prežíval na Olivovej hore»
Štvrté zjavenie
Štvrté zjavenie sa odohralo v roku 1675, pravdepodobne medzi 13. a 20. júnom. Je to pozvanie odpovedať s vďačnosťou a veľkorysosťou na lásku, akou Kristus obdaroval ľudí. Počas tohto zjavenia Ježiš znovu ukázal svoje Srdce so slovami:
«Pozri, toto Srdce, ktoré tak veľmi milovalo ľudí, ktoré nič nešetrilo, ba aj samé seba strávilo, len aby ukázalo svoju lásku. Namiesto vďačnosti sa mu však za odplatu od veľmi mnohých dostáva – nevďak prejavujúci sa neúctou, svätokrádežami, chladom a pohŕdaním voči mne v Eucharistii. Ale najviac ma bolí to, že takto konajú aj srdcia, ktoré mi boli zasvätené. Preto od teba žiadam, aby prvý piatok po oktáve slávnosti môjho Božského tela bol ustanovený ako zvláštna slávnosť, aby sa v ten deň uctievalo moje Srdce slávnostným odprosovaním a aby v ten deň ľudia pristupovali k sv. prijímaniu s tým úmyslom, aby sa vynahradili nesčíselné zneuctenia, ktorých mu dostalo po ten čas, čo bolo vystavené na oltári. Sľubujem ti, že moje Srdce sa otvorí a hojne obdarí svojou božskou Láskou tých, ktorí ho budú týmto spôsobom uctievať»
Veľký prísľub
V liste otcovi Croisetovi svätá Margita Mária píše: «Ukázal mi, že to bola veľká túžba, aby ho ľudia milovali a zachránili sa pred zatratením, ktorá ho pobádala, aby ukázal ľudstvu svoje Srdce so všetkými pokladmi lásky, milosrdenstva, milosti, posväcovania a spásy».
Okrem týchto štyroch zjavení Vykupiteľ jej dal osobitný prísľub, o ktorom svätica napísala v liste pravdepodobne v máji 1668, adresovanom svojej bývalej predstavenej, matke De Saumaise. Spomína, že v jeden piatok počas svätého prijímania jej Ježiš povedal:
«V nekonečnom milosrdenstve môjho Srdca ti sľubujem, že Jeho všemohúca láska k tým, ktorí pristúpia k svätému prijímaniu počas deviatich prvých piatkov mesiaca, udelí milosť pokánia pred smrťou, takže nezomrú bez mojej milosti a bez sviatostí a moje Srdce im bude bezpečným útočiskom v hodine ich smrti».
Dvanásť prisľúbení Najsvätejšieho Srdca
Z posolstva v Paray-le-Monial pochádza „dvanásť prísľubov“ Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, ktoré nám stručne a jasne pripomínajú milosti späté s týmto kultom. Ich zoznam vypracoval neznámy autor na základe zjavení svätej Margity. Považujú sa za vierohodné, pretože tieto prísľuby sú naozaj obsiahnuté v listoch svätice. V každom prípade tento zoznam mimoriadne uľahčil rozšírenie kultu Najsvätejšieho Srdca.
Prísľuby tým, ktorí budú zbožne uctievať Najsvätejšie Srdce Ježišovo:
1: Dám im všetky milosti potrebné ich stavu.
2: Vnesiem pokoj do ich rodín.
3: Poteším ich v trápeniach.
4: Stanem sa im bezpečným útočiskom v živote a najmä v hodine smrti.
5: Vylejem hojnosť požehnania na všetky ich podujatia.
6: Hriešnici nájdu v mojom Srdci milosti a nekonečné more milosrdenstva.
7: Vlažné duše sa stanú horlivými.
8: Horlivé duše dosiahnu rýchlo veľkú dokonalosť.
9: Požehnám tiež domy, kde bude vystavený a uctievaný obraz môjho Najsvätejšieho Srdca.
10: Osobám, ktoré budú pracovať na spáse duší, dám dar, že obrátia aj najzaťatejšie duše.
11: Mená tých, čo budú šíriť túto úctu, budú zapísané v mojom Srdci a nebudú z neho nikdy vymazané.
12: Všetkým, ktorí pristúpia k svätému prijímaniu na prvý piatok počas deviatich mesiacov nepretržite po sebe, sľubujem milosť pokánia pri zomieraní – nezomrú v nemilosti, ani bez sviatostí.
Prísľub víťazstva
Vrcholným momentom zjavení Najsvätejšieho Srdca bol úžasný prísľub konečného víťazstva nad Jeho protivníkmi.
Margita Mária sa sťažovala na nepochopenie, posmešky a prekážky, s ktorými sa stretávala vždy, keď sa pokúšala šíriť túto úctu. Niektorí ju považovali za bláznivú ba posadnutú vizionárku. Vtedy ju Ježiš potešil prorockými slovami: «Neboj sa, ja budem kraľovať napriek mojim nepriateľom a odporcom».
Margita Mária to komentovala vo svojej autobiografii: «Bola to pre mňa veľká útecha, pretože nič iné som si nepriala, len aby On kraľoval. Jemu samému som zverila obranu Jeho vlastnej veci». V niekoľkých listoch Margita Mária potvrdila existenciu tohto prísľubu: «On bude kraľovať napriek svojim nepriateľom; bude pánom a vládcom ľudských sŕdc.»; «Toto Srdce bude kraľovať napriek všetkým, ktorí sa mu budú chcieť stavať na odpor; Satan bude nakoniec ponížený a s ním aj všetci jeho nasledovníci.» Keď Margita Mária spoznala posolstvo Najsvätejšieho Srdca, úplne sa zasvätila tomu, aby «On večne kraľoval v srdciach ako ženích, pán a vládca».
Ako však jedna neznáma rehoľníčka mohla šíriť vo svete toto posolstvo? Boh nikdy nedáva poslanie bez toho, aby nedal aj nástroje na jeho plnenie. Takto prostredníctvom vnútorného hlasu Ježiš oznámil vizionárke, že jej pošle na pomoc «môjho verného sluhu a opravdivého priateľa ». Keď jej bol na začiatku roku 1675 mladý kňaz Klaudius de la Colombière predstavený v Paray-le-Monial, Margita Mária znovu počula vnútorný hlas: «Hľa, to je ten, ktorého ti posielam».
Klaudius, narodený v roku 1641 v šľachtickej rodine, sa stal jezuitom a pod vplyvom tzv. „francúzskej školy“ ohlasoval posolstvo dôvery k Bohu v protiklade k jansenistickému pesimizmu. Hoci bol mladý, vybrali ho za vychovávateľa synov Colberta, vplyvného ministra Ľudovíta XIV. Keď sa otec de la Chaise, predstavený jezuitov v Lyone dozvedel, že v kláštore Paray-le-Monial žije pokorná rehoľníčka, ktorá je podľa všetkého obdarená mystickými milosťami, ktorú však veľmi vážené osoby neuznávajú, rozhodol sa poslať tam človeka, aby preveril pravosť týchto javov. Voľba padla na otca de la Colombièrea.
Otec Klaudius sa stretol s Margitou Máriou a vyslúžil je sviatosť zmierenia. Potom ju ubezpečil, že je vedená dobrým duchom a vyzval ju, aby bola vďačná Bohu za tieto nebeské milosti. Poradil jej však, aby voči svojim predstaveným bola stále poslušná a ponúkol sa jej ako duchovný vodca.
Potom sa stretol s predstavenou kláštora, matkou de Saumaiseová, ktorá nesmelo bránila svoju rehoľníčku, ale bola ustarostená kvôli opačným názorom mnohých vplyvných osôb. S veľkou múdrosťou a dôvtipom otec de la Colombière vyhlásil, že verí v autentickosť zjavení a matku predstavenú povzbudil, aby ich ďalej šírila. Od tohto času sa matka de Saumaiseová stala apoštolkou uctievania Najsvätejšieho Srdca. Aby dali dobrý príklad, Margita Mária a otec Klaudius sa zasvätili Najsvätejšiemu Srdcu, a tým iniciovali hnutie, ktoré sa z kláštora Paray-le-Monial rozšírilo do celého sveta.
Napriek podpore tohto známeho a váženého kňaza, kritika a ohováranie svätej Margity Márie neustávali. On však bol pre ňu veľkou potechou a dal jej silný impulz pre šírenie Božieho posolstva.
O niečo neskôr Klaudius musel opustiť Paray-le-Monial, pretože jeho predstavený ho poveril funkciou duchovného vodcu Marie Beatrice d’Este, ktorá sa stala kráľovnou protestantského Anglicka. Vďaka otcovi de la Colombière sa kráľovná stala ctiteľkou Najsvätejšieho Srdca. 12. marca 1696 Beatrice napísala list pápežovi Innocentovi XII., v ktorom ho prosila, aby všetkým kláštorom Navštívenia Panny Márie udelil povolenie sláviť sviatok Najsvätejšieho Srdca, «najlepšie v prvý piatok po oktáve sviatku Božieho Tela». Takto sa kráľovná stala protektorom jednej z požiadaviek, ktoré Ježiš adresoval svätej Margite Márii.
I. časť: http://christianitas.sk/svata-margita-maria-alacoque-apostolka-najsvatejsieho-srdca-jezisovho/
Viac o úcte k Božskému Srdcu sa môžete dozvedieť v knihe autora Guida Vignelliho, ktorú sme vydali a ktorú je možné si objednať za milodar 4 € na www.bozskesrdce.sk