Biskup prof. Ignacy Dec na prvom Eucharistickom kongrese usporiadanom katolíckou televíziou EWTN: „My, poľskí biskupi, uprednostňujeme prijímanie po kľačiačky a do úst“ -

Biskup prof. Ignacy Dec na prvom Eucharistickom kongrese usporiadanom katolíckou televíziou EWTN: „My, poľskí biskupi, uprednostňujeme prijímanie po kľačiačky a do úst“

Anna Kulanová
16. mája 2023
  Cirkev

Uplynulú sobotu, 13. mája, a teda výročný deň zjavenia Panny Márie vo Fatime, sa tím Fatimského Apoštolátu Nadácie Slovakia Christiana zúčastnil na slávnostnej liturgii pri príležitosti zjavenia Panny Márie vo Fatime, ako aj na Eucharistickom kongrese usporiadanom poľskou pobočkou celosvetovej katolíckej televízie EWTN, ktorá zároveň oslavovala 5. výročie svojho pôsobenia v Poľsku. Dnes televízia EWTN, založená matkou Angelicou z františkánskeho rádu Chudobných sestier sv. Kláry neustálej adorácie, vysiela v 145 krajinách sveta.

Zdroj: archív Christianitas.sk/T2.sk, Tóno Kulan

Dve poľské rehoľné sestry, a to sr. M. Barbara a sr. M. Tereza z uzavretej kláštornej klauzúry rádu Chudobných sestier sv. Kláry neustálej adorácie, dostali z dôvodu účasti na tomto Eucharistickom kongrese výnimku, aby mohli v tento deň opustiť svoju klauzúru a aktívne sa ho zúčastniť. Obe rozprávali veľmi prakticky, jednoducho a otvorene o adorácii, čo obecenstvo ocenilo hlasitým potleskom. Z rozprávaní oboch sestier sme pochopili, že nejde o to, aby sme počas adorácie neustále veľa rozprávali a tak vyplnili čas pred Sviatosťou.

Sr. Tereza: „Adorácia, to je jednoducho, keď sa pozerám na Boha a On sa pozerá na mňa. Modlitba nie je naším dielom. Nemusí nám vyjsť tak, ako sme si to naplánovali…, to či ono si z Písma svätého prečítať, tamto sa pomodliť…“ Ide o to, byť s Ním. Ide o vzťah, a keď máme radi, chceme byť s tou druhou osobou. Se. M. Barbara: „Uvedomme si, koľká je to pokora, že Boh tak trpezlivo čaká, či niekto príde.

Otec dr. Oskar Maciczyk, obľúbený rečník na EWTN, to vystihol takto: „Veľa mladých ľudí sa sťažuje, že nenachádzajú v katolicizme to, čo je v iných náboženstvách, že tu nie je meditácia a podobné techniky. Ale práve opak je pravdou, lebo čo je potom adorácia?“ Biskup a profesor Ignacy Dec, ktorý najskôr celebroval slávnostnú liturgiu a pripomenul odkazy Fatimskej Panny Márie, z ktorých mnohé sa už naplnili, dostal na tomto Eucharistickom kongrese z publika otázku – Ako máme prijímať Eucharistiu v svätom prijímaní?

Zdroj: archív Christianitas.sk/T2.sk, Tóno Kulan

Obecenstvo sa dožadovalo konkrétnej odpovede, pretože mnohí prítomní vyjadrili obavu zo straty úcty k Eucharistii a nad drobením a stratami eucharistických čiastočiek pri podávaní do rúk.

Biskup Dec napokon úplne zreteľne vyslovil vetu: „My, poľskí biskupi, uprednostňujeme prijímanie po kľačiačky a do úst.“ Ďalšie vysvetľovanie tak už nebolo potrebné, dav prijal odpoveď s burácajúcim potleskom. Bol to jeden z najhlasnejších potleskov zo všetkých prednášok celého kongresu.

Osobitnú pozornosť si zaslúži výnimočne otvorený rozhovor s profesorom Okom, ktorý sa vyjadril k aktuálnej kríze v Cirkvi, obrovským homosexuálnym škandálom, obmedzovaniu tradičných omší, pápežovej (ne)omylnosti, ale aj k tomu, ako je zázračne nepremožiteľná, pretože má Božský základ.

Tento výnimočne otvorený rozhovor uverejníme už čoskoro na našom youtubovom kanáli Fatima TV (fatimaTV.sk), sledujte nás preto aj naďalej.

Na záver pripájame krátke pozdravy od generálneho riaditeľa pobočky EWTN/PL a zároveň usporiadateľa Eucharistického kongresu, otca Piotra W. Wiśniowskeho, ktorý našu Fatima TV aj osobitne požehnal, ako aj šéfredaktora EWTN, Piotra M. Petrusa.

***


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Po honbe na „extrémistov“ v nemeckej cirkvi prichádza podobný pohon aj v rakúskej cirkvi: Musíme zachrániť liberálnu demokraciu!

Liberálna demokracia je žalárom pre dobromyseľných a cestou do Pekla alebo Liberálna revolúcia ako nástroj diablovej vzbury

Totálny škandál na prvom Katolíckom svetovom dni detí v Ríme, organizovanom pápežom: Deťom tancoval transsexuálny umelec!

Křesťanství v pojetí Ortegy y Gasseta, II. část