Africkí biskupi referujú na Svetovej synode, že chcú pastoračne sprevádzať polygamné zväzky
3. októbra 2024
Krátke správy
Nadšenie z toho, že africkí biskupi odmietajú požehnávanie homosexuálnych párov, odobrené vatikánskym dokumentom Fiducia supplicans, už trochu ochladlo, keď sa ukázalo, že primárnou motiváciou nie je ani tak neochvejná vernosť morálnemu učeniu Cirkvi, ako skôr vernosť miestnym kultúrnym zvykom, na ktoré sa biskupi odvolávajú a ktoré homosexualitu odmietajú. Plus, blízka prítomnosť početnej, často väčšinovej moslimskej komunity tiež prílišnému experimentovaniu v tomto smere nepraje.
K ešte väčšiemu ochladeniu nadšenia niektorých konzervatívcov z Afriky, sťa nádeje Cirkvi, môže dôjsť po zistení, že africkí biskupi vytrvalo ventilujú na Synode (ale aj mimo nej) otázku polygamie. Na rozdiel od homosexuality, nepredstavuje táto forma zvrátenosti v Afrike až taký kultúrny problém. Ani u moslimov.
Už v predchádzajúcich rokoch sa africkí biskupi zverovali účastníkom Svetovej synody a lokálnych synodálnych ciest, že polygamia je takým masovým problémom, že sa nedá (?) len tak jednoducho ľuďom, ktorí žili v pohanstve a polygamii, nariadiť jej opustenie. Ako to však len robili tí misionári v predchádzajúcich storočiach, že všade kam prišli ostro vystupovali proti polygamii a nakoniec dosiahli svoje?
O problematike sme už písali:
https://christianitas.sk/africki-biskupi-sice-odmietaju-homo-pary-ale-zato-chcu-sprevadzat-ludi-v-polygamickych-vztahoch-najnovsie-spravy-nepraju-prilis-iluziam/
Počas včerajšej popoludňajšej prvej generálnej kongregácie Svetovej synody vo Vatikáne sa kardinál Fridolin Ambongo Besungu, OFM, prelát inak známy kultúrnym odmietaním požehnávania LGBT vzťahov, vyjadril ohľadom prípravy nového dokumentu, ktorý má riešiť pastoračné sprevádzanie polygamných katolíkov.
Kardinál pre účastníkov Synody uviedol, že do práce na dokumente je zapojených 37 afrických biskupských konferencií:
„Pristupovaním k tejto problematike z pastoračnej perspektívy a použitím pastoračnej metodológie sa Komisia rozhodla čeliť výzve, ktorá vyvstáva tak od ľudí, ktorí boli v polygamných vzťahoch už pred prijatím viery, ako aj od pokrstených členov, ktorí po obrátení vstupujú do polygamie.“
No, je to zaiste zaujímavá forma katolíckeho kresťanstva…
Na vyriešenie tohto problému bola vytvorená pracovná komisia 12 odborníkov, zo všetkých afrických krajín. V tíme sú špecialisti z rôznych oblastí, ako je dogmatická a fundamentálna teológia, Sväté písmo, pastorácia, kanonické právo aj antropológia. Ich spoločné skúsenosti umožnia podľa kardinála, komplexné a hĺbkové preskúmanie polygamie prostredníctvom „interdisciplinárneho prístupu“, ktorého cieľom je poskytnúť detailný pohľad a praktické vedenie na „sprevádzanie“ tých, ktorí sú v polygamných vzťahoch v africkom kontexte.
Niekto by si mohol myslieť, že v tomto smere je pre katolíka určujúci katolícky kontext a nie africký, avšak to sú už zrejme prežitky. Kardinál to vidí nasledovne – je možné byť oddaný katolíckej náuke o manželstve a zároveň sprevádzať polygamných katolíkov:
„Cirkev v Afrike, ktorá zostáva neochvejne oddaná katolíckej náuke o manželstve, sa snaží preskúmať otázku polygamie z pastoračnej perspektívy, pričom sa zameriava na kľúčovú otázku: Aká forma pastorácie je najvhodnejšia na sprevádzanie tých, ktorí sú v polygamných vzťahoch?“
Môžem poradiť? Len žiadne dogmatizovanie, žiadnu rigidnosť a doktrinárčenie. Potom by hrozilo, ako hovoril včera kardinál Fernández, že tieto „kamene doktríny“ budeme hádzať po milých katolíckych polygamistoch z Afriky. A to predsa nechceme…
Deklarácia, po odhlasovaní a prijatí africkými biskupmi na plenárnom zhromaždení, bude postúpená do Ríma na „ďalšie teologické a doktrinálne spracovanie“, aby „pastoračný prístup vyvinutý Cirkvou v Afrike bol v súlade so širším učením univerzálnej Cirkvi.“
Avšak, ako zareagujú pastieri v Európe, keď sa z afrického problému stane vďaka univerzalite nového pastoračného sprevádzania aj problém európsky? Nechajme sa prekvapiť…
BM
Zdroj: PCH24, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!