UEFA pokutovala srbský futbalový klub za to, že jeho fanúškovia zobrazili v hľadisku kresťanskú ikonu svätého Simeona -

UEFA pokutovala srbský futbalový klub za to, že jeho fanúškovia zobrazili v hľadisku kresťanskú ikonu svätého Simeona


31. marca 2026
  Aktuality  

Srbský klub FK Crvena zvezda bol potrestaný pokutou 40 000 eur zo strany UEFA po tom, čo jeho fanúšikovia rozvinuli na tribúne veľký kresťanský obraz – ikonu svätého Simeona spolu s nápisom „Nech nás naša viera vedie k víťazstvu“. Sankcia bola zahrnutá medzi rozhodnutia prijaté 25. marca kontrolným, etickým a disciplinárnym orgánom UEFA a bola odôvodnená údajným šírením „posolstva nevhodného pre športové podujatie“ a „poškodzovaním futbalu a UEFA“.

UEFA však nepokutuje iné ideologické posolstvá (LGBTQ+, Black Lives Matter) či ideologické posolstvá a rúhavé symboly (zobrazenia pentagramov, satana…).

Zdroj: snímka obrazovky, youtube.com

K udalosti došlo 26. februára 2026 počas zápasu proti Lille. To, čo mnohí fanúšikovia vnímali ako verejné vyjadrenie kresťanskej viery, sa pre UEFA stalo dôvodom na finančný trest. Rozhodnutie vyvolalo údiv a pobúrenie medzi viacerými komentátormi a obhajcami kresťanskej identity Európy, ktorí ho považujú za ďalší prejav rastúceho opovrhovania verejným prejavom viery.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať. Na sociálnych sieťach mnohí poukázali na to, že UEFA uplatňuje svoje pravidlá selektívne a s „jasnými dvojakými štandardmi“. Jeden z najviac zdieľaných komentárov položil otázku, ktorá vystihuje podstatu škandálu: „Prečo je v poriadku obraz so Satanom, pentagramom a latinským textom vyzývajúcim diabla, aby si vzal ich duše, ale nie kresťanský svätec?“ Toto porovnanie zvýraznilo závažnosť kritéria, ktoré údajne neutrálna organizácia uplatňuje, keď trestá rozpoznateľný a nenásilný prejav kresťanskej viery.

Ďalšie hlasy pripomenuli, že samotná UEFA dlhodobo podporuje kampane spojené s Black Lives Matter a dúhovou propagáciou LGBTQ lobby bez akýchkoľvek výhrad. V tomto kontexte bola pokuta pre srbský klub vnímaná ako ideologicky motivovaný akt nepriateľstva voči kresťanstvu. Pre mnohých Európanov je obzvlášť znepokojujúce, že to, čo je potláčané, nie je provokácia ani ideologická záťaž, ale jednoduché vyznanie viery.

Do polemiky sa zapojil aj grécky europoslanec Fragkos Emmanouil Fragkoulis, pravoslávny kresťan, ktorý oznámil, že adresoval formálny list európskemu komisárovi pre šport. Vyjadril v ňom znepokojenie nad postojom UEFA k pravoslávnemu kresťanskému prejavu a upozornil, že selektívne uplatňovanie pravidiel odhaľuje „jasné dvojaké štandardy“. Podľa jeho slov „nie je možné hovoriť o neutralite, ak je viera posudzovaná nerovnakým spôsobom“.

Svätý Simeon dráždi UEFA, lgbt komunitu, satanistov, militantné feministky. Svätý Simeon je fajn
zdroj: youtube.com

Vo svojom liste Fragkoulis uviedol, že UEFA síce deklaruje neutralitu, no jej konanie pôsobí selektívne, a varoval, že tento prípad posilňuje vnímanie, že kultúrne a náboženské prejavy sú posudzované prísnejšie než iné typy posolstiev, aj keď ide o pozitívne a nenásilné vyjadrenia. Na podporu svojho tvrdenia pripomenul viacero prípadov, v ktorých neboli udelené sankcie napriek prítomnosti palestínskych vlajok, vojenských pozdravov, politicky ladených máp, dúhových pásiek či katalánskych separatistických vlajok.

Kontroverzia sa tak netýka iba jednej pokuty, ale poukazuje na oveľa vážnejší problém: postupné vytláčanie kresťanstva z verejného priestoru v Európe, zatiaľ čo iné politické, ideologické alebo dokonca otvorene rúhavé posolstvá sú normalizované. Skutočnosť, že ikona svätého Simeona a náboženský slogan sú považované za nevhodné pre futbal, ukazuje, do akej miery sa kresťanská viera stala pre niektoré kultúrne a športové inštitúcie nepohodlným prvkom.

To, čo sa stalo klubu FK Crvena zvezda, mnohí interpretujú ako ďalší prejav praktickej apostázy, ktorá podkopáva Európu. Tam, kde bolo kresťanstvo kedysi uznávané ako základ civilizácie, je dnes vnímané ako podozrivý prvok, ktorý treba vytláčať na okraj. Pokuta tak nezasahuje len klub či jeho fanúšikov, ale vysiela širší signál: verejné vyjadrenie viery môže byť sankcionované, zatiaľ čo iné agendy nachádzajú pochopenie alebo podporu.

Celý prípad tak potvrdzuje čoraz zreteľnejšiu realitu: európske inštitúcie a medzinárodné organizácie neuplatňujú neutralitu spravodlivo, keď ide o kresťanstvo. A keď obraz svätca vyvolá sankciu, zatiaľ čo iné ideologické či provokatívne prejavy sú tolerované, obvinenia z kresťanofóbie prestávajú byť prehnané a stávajú sa trpkým konštatovaním.

Branislav Krasnovský

Zdroj: infocatolica.com, titulný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)





Zdieľať