Sagrada Familia má byť dokončená v roku 2026
26. marca 2024
Krátke správy
Jeden z najslávnejších chrámov sveta má byť dokončený v roku 2026 – teda 144 rokov po začatí stavebných prác. Drahý zosnulý kardinál Pell raz označil Sagradu Familiu za projekt, ktorý „môže zachrániť vieru v Európe“.
Informáciu o tom, že legendárne dielo má byť po takmer storočí a pol dokončené už o dva roky priniesol prezident organizácie, ktorá má pod patronátom jeho výstavbu. Pôjde zároveň o sté výročie úmrtia otca baziliky, Antoniho Gaudího. Esteve Camps tiež uviedol, že spoločnosť má dostatok financií na dokončenie chrámu vrátane ústrednej 172,5 metrov vysokej veže zasvätenej Ježišovi Kristovi. Toto je najvyššia časť baziliky.
Napriek tomu, že má byť chrám oficiálne dokončený v roku 2026, ešte ani zďaleka všetky práce na ňom nebudú dokončené. Práce na množstve sôch a predovšetkým výstavba kontroverzného a technologicky náročného schodiska vedúceho k hlavnému vchodu by mali pokračovať až do roku 2034.
Práce na Sagrade Familii začali v roku 1882. V tomto čase netvorilo jej okolie nič okrem farmárskej pôdy. Dnes je obklopená mraveniskom budov – bytových jednotiek, kancelárskych stavieb či obchodov – ktoré spolu tvoria dva veľké mestské bloky Barcelony. Camps ubezpečuje, že sa jeho spoločnosť do dnešného dňa riadi „Gaudího plánmi do posledného písmenka“.
Veľkou výhodou je, že chrám je financovaný úplne nezávisle od španielskej vlády – a to predovšetkým turistickým priemyslom. Nie vždy to tak však bolo. Pred dobou masového turizmu bol financovaný výhradne z milodarov kajúcich hriešnikov, čo však bol veľmi nestály zdroj príjmov a stavba budovy tým výrazne trpela. Dnes ročne baziliku navštívi medzi 3 až 5 miliónmi turistov, ktorí za vstup platia lístky v rozmedzí 25 až 40 eur. Rovnako tak je však tiež prijímateľom tajných súkromných finančných darov.
Chrám naraz pojme až 14-tisíc veriacich (!) a len na chór sa zmestí 1200 ľudí. Gaudí sám bol hlboko veriacim katolíkom, ale tiež aj „Španielom až do špiku kostí“. Chrám navrhol do tzv. novogotického štýlu.
V roku 2015 napísal inšpirujúcu esej o Sagrade Familii zosnulý kardinál George Pell. Uviedol, že aj drahý Benedikt XVI. mal pre katedrálu „entuziazmus“. Pell sám bol však pôvodne skeptický: z fotografií mu stavba nepripadala príliš vábivo. Všetko však zmenila jeho osobná návšteva:
„Bol som pripravený, že nebudem ohromený. Moja návšteva však úplne zmenila môj názor na baziliku a dnes ju vnímam ako dielo génia. Tento chrám svedčí o Bohu a ľuďom dneška (a zajtrajška) oveľa výrečnejšie ako hocaký iný kostol, ktorý poznám. Katolícke symboly sú všade, rovnako ako učenie o Kristovi, Cirkvi, svetlo a život.“
Kardinál upozorňuje, že bazilika je „viac dielom zajtrajška ako dneška“, a oslovuje aj neveriacich, ktorí svoje nádeje vkladajú do budúcnosti charakterizovanej zázračnými technológiami a vyspelou ekonomikou.
„Táto bazilika hovorí priamo k nim, pretože interpretuje starobylý kresťanský príbeh novým spôsobom,“ napísal austrálsky prelát. Zaujalo ho tiež presvetlenie chrámu, keďže uviedol, že „svetlo je všade a osvetľuje mohutné vitráže s abstraktnými vzormi a jasnými, výraznými farbami“.
„Cítil som ohromenie,“ priznal sa kardinál Pell k svojim pocitom o Sagrade Familii, „nie strachom, ale veľkoleposťou a svätosťou. Uvedomil som si, že toto je dom Boží.“ V inom článku uviedol, že výstavba barcelonskej baziliky je projekt, ktorý „môže zachrániť vieru v Európe“. Za zvláštny kontrast považoval fakt, že napriek svojej „modernite“ (ale v dobrom slova zmysle), je stavba zasvätená Svätej rodine. Pokladal za „prozreteľné“, že súčasný človek, ktorý sa tak často rozvádza, prípadne sa pre istotu už ani nežení/nevydáva, je ohromený veľkoleposťou katolíckeho chrámu zasväteného práve Svätej rodine.
MG
Zdroj: The Guardian, Aleteia, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!