Portál Business World: „Budúcnosť katolicizmu je v tradičnej latinskej omši“
17. februára 2023
Krátke správy
Business World, portál venujúci sa svetu ekonomiky a biznisu, fungovaniu spoločností a predpoveďami ich vývoja, prišiel so vskutku nezvyčajným článkom, ktorý sa netypicky venuje katolíckej Cirkvi. Autor Jemy Gatdula – vedúci pracovník Filipínskej rady pre zahraničné vzťahy a lektor práva na filipínskej justičnej akadémii pre ústavnú filozofiu a jurisprudenciu – vidí budúcnosť katolicizmu v tradičnej latinskej omši.
Pán Gatdula najprv uvádza tvrdé čísla z rodných Filipín: po II. vatikánskom koncile klesla návštevnosť omší na ostrovoch na 56 %. Výrazne padol počet spovedí, manželstiev aj krstov. 57 % Filipíncov sa dnes vlastne rodí mimo manželstva. Všíma si tiež výsledky americkej agentúry Pew, ktorá zistila, že až 70 % katolíkov neverí v transsubstanciáciu, ako aj to, že kým v roku 1965 bolo v USA 58-tisíc kňazov, dnes je to už len niečo okolo 31-tisíc. Pokračuje:
„… a len 15 000 (z nich) bude mladších ako 70 rokov. V súčasnosti je viac kňazov vo veku 80 až 84 rokov ako vo veku 30 až 34 rokov.“
Business World si však všíma, že napriek tomuto katastrofálnemu úpadku existuje v katolíckej Cirkvi istá časť, ktorá nielenže neupadá, ale konštantne rastie – a ide o komunitu tradičných latinských omší. Veriaci tejto komunity sú podľa portálu známi samoštúdiom dvojtisícročného katolíckeho učenia, ako aj vysokým počtom manželstiev a detí, „ktoré sú neskôr pokrstené do katolíckej viery“.
„A toto – bohužiaľ a ironicky – je to, čo cirkevné autority zdanlivo potláčajú“, píše filipínsky akademik.
Autor ďalej čitateľom vysvetľuje, ako bola latinská omša najprv sprístupnená vďaka motu proprio Summorum Pontificum, aby bola o 14 rokov neskôr obmedzená motu proprio Traditiones Custodes. „Ale logika Summorum je celkovo krásna,“ píše pán Gatdula, „vo svojej jednoduchosti a správnosti: to, čo bolo platné 2 000 rokov, nemohlo byť náhle považované za niečo iné a len tak vyškrtnuté.“ Táto omša priťahuje najmä 20- a 30-ročných, ktorým zjavne pomáha udržiavať ich katolícku vieru v tomto čoraz sekulárnejšom svete:
„Dáta Pew Research ukazujú, že len štvrtina katolíkov vo veku 18 až 29 rokov navštevuje omšu raz alebo viackrát za týždeň, v porovnaní s 98 % v tej istej vekovej skupine tých, ktorí navštevujú latinskú omšu. Výskum publikovalo kňazské bratstvo sv. Petra.“
To nie je všetko. Výskum tiež ukázal, že mladí ľudia priťahovaní tradíciou tak vo veľkej miere konajú na základe vlastného presvedčenia – nejde u nich teda o onen povestný „kultúrny katolicizmus“, či iné vonkajšie vplyvy.
„A skutočne, mnohí z dnešných prominentných (a celkom zbožných) katolíkov sú priťahovaní práve k sláveniu tradičnej latinskej omše: od slávneho teológa… Scotta Hahna až po sudcov Najvyššieho súdu USA Clarencea Thomasa a (zosnulého) Antonia Scaliu; ďalej politického komentátora Michaela Knowlesova, či nedávneho víťaza Super Bowlu Harrisona Butkerova,“ upozorňuje ďalej Gatdula.
Autor sa však ďalej sťažuje na staršiu cirkevnú hierarchiu, ktorá ľudí priťahovaných tradíciou označuje za „zaseknutých v minulosti“. Podľa neho sú to však práve starí kňazi, ktorí „uviazli v 60. rokoch“ a v „ére hippies“. Sú to práve gitarové omše, pastelkové transparenty a ploché pesničky, čo zostarlo.
„Mladí, naša budúcnosť, čítajú situáciu správne: tradicionalistické hnutie je rebéliou proti modernizmu… tradičné omše reprezentujú kotvu a kompas, práve to – viac než čokoľvek iné – zosobňuje myšlienku Cirkvi večnej a vždy novej.
Tradičná latinská omša je nádherná a zosobňuje to, aké by posvätno malo byť… to, čo na nej vidíme, cítime, či čoho sa môžeme dotknúť – to všetko nás nevedie k pozornosti na kňaza, ale k centru nášho uctievania: k Bohu,“ uvádza Business World.
MG
Zdroj: bworldonline.com, ilustračný obrázok, zdroj – fb Our Lady of the Most Holy Rosary
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!