Mesiac od tragického úmrtia Matúša a Márie -

Mesiac od tragického úmrtia Matúša a Márie


21. februára 2024
  Krátke správy

Dnes je to mesiac, čo tragicky zahynuli Matúš a Mária počas spoločného korčuľovania na jazere v obci Rovinka. Stalo sa tak v nedeľu 21. januára 2024 v podvečerných hodinách. Pripomíname si to hlavne preto, že obaja boli praktizujúci a nádejní mladí katolíci, ktorí možno stále potrebujú naše modlitby.

V polovici septembra minulého roka Nadácia Slovakia Christiana zorganizovala modlitbovú akciu neďaleko budovy parlamentu. V tom čase ostávalo len niekoľko dní do mimoriadne dôležitých volieb a my sme takto chceli požiadať Božiu prozreteľnosť o to, aby pre veriacich kresťanov dopadli čo najlepšie. V nadácii veríme, že naše prosby boli vyslyšané, keďže nová vláda sa skutočne snaží blokovať militantných ultraliberálov a všemožných LGBT/trans aktivistov v ich zjavnom rozlete, ktorý zažívali počas predchádzajúcich dvoch vlád.

V priebehu modlitby som si všimol mladého chalana v cyklistickom úbore ako kľačí a modlí sa ruženec spolu s nami. Bol to pre mňa natoľko zvláštny výjav, že som sa po akcii k nemu vybral prehodiť pár slov. Vedel, že bude naše modlitbové stretnutie a mal práve cestu okolo na bicykli, tak sa pristavil. Osud Slovenska mu taktiež ležal na srdci a prišiel sa za našu krajinu pomodliť ruženec spolu s nami, napriek tomu, že ľudia v jeho veku mávajú zväčša iné „starosti“. Myslím, že ani ja sám som sa v jeho veku takto nemodlieval modlitbu svätého ruženca. Ukázalo sa, že týmto mladým chalanom nebol nik iný ako Matúš, ktorý len o pol roka neskôr tragicky zahynul pri nešťastnej udalosti.

Zdroj: archív Christianitas.sk/Anton Kulan

Včera som mal telefonický rozhovor s jednou našou známou, ktorá sa na povestných „stretkách“ u kapucínov a františkánov spoznala s Máriou. Opýtal som sa jej, aká vlastne Mária bola? Odvetila, že bola veľmi priateľská, pozitívna s otvoreným srdcom. Túžila si nájsť veriaceho chlapca. „Mária sa asi v 25 rokoch obrátila,“ odvetila jej známa „no potom bola 10 rokov horlivou kresťankou. Pracovala na svojom duchovnom živote, chodievala na púte, aktívne sa zapájala do života spoločenstva.

Mária tiež bola, podľa slov jej známej, „zásadovo pravoverná“. Mala veľmi vyhranené názory a odmietala všade prenikajúcu liberalizáciu. S bolesťou v srdci niesla aj kauzy Cirkvi, ktoré „teraz všade tak kričia“, dozvedeli sme sa. „Nerobila žiadne kompromisy, vo svojom presvedčení bola radikálna, v čom sa odlišovala od iných dievčat v spoločenstve,“ opísala Máriu naša známa.

Zdroj: archív Christianitas.sk/Anton Kulan

Napriek svojim názorom nebola Mária uzavretým dievčaťom, skôr naopak. Milovala hory a bola členkou rôznych turistických partií. Zrejme v jednej takejto partii spoznala i Matúša. „Žila normálnym životom – rada si chodievala aj zatancovať,“ spomenula naša známa. Podľa jej slov sa so svojou kamarátkou poslednýkrát stretla v rade na spoveď…

Zdroj: fb Felix Maria Ofm

Mária i Matúš spĺňali azda všetky predpoklady k tomu, aby ich duše boli z milosti Božej zachránené pre večný život. Stále však môžu byť na mieste zvanom Očistec, kde – podľa videní rôznych svätcov a svätíc – môžu byť duše „zaseknuté“ aj dlhé roky, ak sa za ne nikto nemodlí a neobetuje za nich sväté omše. Obraciame sa preto na vás s prosbou, naši ctení čitatelia, aby ste si na oboch mladých ľudí vo svojich modlitbách z času na čas spomenuli.

MG

Sprievodný ilustračný obrazový materiál, zdroj – fb Felix Maria Ofm a archív Christianitas.sk/Anton Kulan


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní