Koordinátor pro-homosexuálnych iniciatív flámskych biskupov: „Inšpiroval nás pápež František“ -

Koordinátor pro-homosexuálnych iniciatív flámskych biskupov: „Inšpiroval nás pápež František“


24. septembra 2022
  Krátke správy

Zriadenie takejto pastoračnej služby je v duchu nášho pápeža, ktorý venuje pozornosť ľuďom na periférii,“ tvrdí Willy Bombeek, riaditeľ organizácie Homosexualita a viera, ktorá je jednou z tvárí iniciatívy flámskych biskupov zaviesť liturgiu tzv. požehnania homosexuálnych párov.

Belgický episkopát 20. septembra oznámil, že má v úmysle udeľovať „požehnanie“ homosexuálnym párom. V dokumente zverejnenom v utorok hierarchovia povzbudili veriacich k modlitbe za „páry“ a ponúkli vzorovú formulu na slávenie. Okrem toho biskupi zriadili aj inštitúciu „kontaktných miest“, na ktoré sa môžu obracať jednopohlavné páry žijúce v hriechu, ktoré sa cítia „vyvrhnuté na perifériu“ katolíckej Cirkvi.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Medzidiecézna služba pre pastoráciu rodín (IDGP) bude v mene episkopátu zodpovedná za kontakt so zástupcami LGBT subkultúry. Na jej čele stojí Willy Bombeek, otvorený homosexuál s 33-ročnou praxou v cirkevných štruktúrach. Ako povedal v rozhovore pre Crux Now, k začatiu svojej novej „služby“ ho inšpirovalo stretnutie s pápežom Františkom v máji 2018, kam išiel ako člen katolíckeho think-tanku. Pápež im vtedy povedal, aby „venovali osobitnú pozornosť ľuďom žijúcim na periférii okolo kostola“.

Keď som počul tieto slová, vzhľadom na moju osobnú skúsenosť homosexuálneho katolíka pracujúceho v cirkevných inštitúciách som si okamžite spomenul na členov katolíckej LGBT komunity,“ povedal Bombeek. Ako zdôrazňuje, bol to on, kto flámskym biskupom navrhol myšlienku vytvoriť pastoračnú službu pre týchto ľudí.

Bombeek, ktorý predstavil myšlienku služby biskupom s pomocou špeciálnej pracovnej skupiny, ktorú vytvoril, povedal, že táto myšlienka vznikla zdola a bola rozvinutá ľuďmi, ktorí „potvrdili pápežovu víziu tým, že ju dali na papier“. Znamená to „naozaj veľký krok smerom k prijatiu“.

Po minuloročnom liste Kongregácie pre náuku viery, v ktorom sa uvádza, že nie je možné požehnávať zväzky osôb rovnakého pohlavia, sa Bombeek opýtal flámskych biskupov, či by mal vo svojej službe zohľadniť stanovisko Vatikánu. Ako priznal v rozhovore, biskupi ho povzbudzovali, aby pokračoval vo svojej práci bez zmeny kurzu.

Na otázku, či sa obáva reakcie alebo kritiky zo strany Vatikánu, Bombeek odpovedal, že „vždy existujú obavy“, ale je si istý, pretože má podporu biskupov. „Nech sa stane čokoľvek, aj tak mi povedia, pokračuj v tom, čo robíš. Pre mňa je najdôležitejšie to, čo náš pápež zahrnul do Amoris laetitia: výzva na rešpekt a prijatie. Dajme im miesto v Cirkvi. To je základ!“ – povedal.

MH

Zdroj: cruxnow.com, ilustračný obrázok – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Dubia piatich kardinálov pápežovi Františkovi: Texty, odpoveď a Oznámenie Kristovým veriacim

Želajú jej znásilnenie a smrť alebo Ako sa stúpenci potratov správajú k pro-life študentke

Ďalšia tradičná svätá omša zakázaná – tentokrát vo Westminsterskej katedrále

Plynutí času a věčná přítomnost