Čínski komunisti systematicky ničia katolícku Cirkev: uväznili kardinála Zena! – aktualizované -

Čínski komunisti systematicky ničia katolícku Cirkev: uväznili kardinála Zena! – aktualizované


11. mája 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

***

Kardinál Joseph Zen bol podľa aktuálnych správ z médií prepustený na kauciu niekoľko hodín po tom, čo ho zatkli úrady v Hongkongu. Denník Financial Times zverejnil informáciu, že kardinála prepustili na kauciu z policajnej stanice Chai Wan na ostrove Hongkong v stredu neskoro večer.

***

Pôvodná správa:

Čínsky komunistický režim v Hongkongu dnes uväznil 90-ročného kardinála Josepha Zena. Spolu s ním zatkli aj ďalších štyroch ľudí a dôvodom má byť ich údajná „spolupráca so zahraničnými silami“.

O udalosti informovali miestne médiá, aj Catholic News Agency. Kard. Joseph Zen Ze-kiun, emeritný biskup Hongkongu a člen saleziánskej rehole, mal byť zadržaný za spravovanie Fondu humanitárnej pomoci, ktorý mal podporovať prodemokratické organizácie a demonštrantov tým, že za nich platil súdne poplatky na súdnych pojednávaniach. Spolu s ním zatkli ako správcov fondu aj ďalších štyroch ľudí, medzi nimi dve ženy – bývalú opozičnú poslankyňu Margaret Ng Ngoi-yee a speváčku a aktivistku za ľudské práva Denise Ho Wan-see.

Čínsky kardinál aj vo vysokom veku bojuje za ľudské práva a upozorňuje na praktiky komunistického režimu. Na jeho obranu sa medzi prvými ozvali ľudsko-právne organizácie z Veľkej Británie s tým, že toto zatknutie signalizuje zintenzívnenie potláčania základných práv a slobôd v Hongkongu a je zároveň aktom nehorázneho zastrašovania.

Verný Rímu

Udalosť zaiste spôsobí vrásky na čele aj vatikánskej diplomacii, ktorá sa doteraz verejnej kritike represií v Hongkongu vyhýbala. Samotný Zen, naopak, dlhodobo upozorňoval na zásahy do náboženskej slobody v Číne, napríklad na zatváranie kostolov, ničenie krížov a prenasledovanie katolíkov. Rovnako kritizoval snahu Vatikánu o kompromis s čínskou vládou.

Jeho slová zarezonovali najmä v roku 2018, kedy bola schválená dohoda o menovaní biskupov medzi Vatikánom a Čínou. Kardinál ju označil za zradu voči čínskej „podzemnej“ Cirkvi, ktorá zachováva vernosť Rímu a vzdoruje komunistickej moci. V Číne totiž pôsobí aj oficiálna, štátom kontrolovaná, schizmatická cirkev, verná Pekingu, tzv. vlastenecká cirkev.

V roku 2019 kardinál cestoval do Ríma s cieľom varovať pápeža pred vydaným pastoračným dokumentom, ktorý vysvetľoval kňazom potrebu zaregistrovania sa u čínskej komunistickej vlády. Rok čakal na odpoveď, ale márne. Portál Christianitas.sk o tom písal v tomto článku. V Číne patrí do podzemnej Cirkvi približne 7 miliónov katolíkov.

MM

Zdroj: Catholic News Agency, Financial Times, titulný obrázok – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Želajú jej znásilnenie a smrť alebo Ako sa stúpenci potratov správajú k pro-life študentke

Ďalšia tradičná svätá omša zakázaná – tentokrát vo Westminsterskej katedrále

Plynutí času a věčná přítomnost

Radosť: Priateľstvo s Bohom má obsahovať aj bohatú jasnosť pravdy a aj radostné žitie v priateľstve s Ním