Brazília: V parlamente bol predložený návrh zákona, ktorý prirovnáva interrupciu k vražde -

Brazília: V parlamente bol predložený návrh zákona, ktorý prirovnáva interrupciu k vražde


14. júna 2024
  Krátke správy

Kresťanský blok v brazílskej Poslaneckej snemovni sa snaží urýchlene presadiť návrh zákona, ktorý prirovnáva interrupciu po dvadsiatom druhom týždni tehotenstva k vražde. To by znamenalo možný trest až 20 rokov väzenia za zabitie nenarodeného dieťaťa. Ak by sa pro-life poslancom, z ktorých väčšina sú evanjelickí kresťania, podarilo zákon presadiť v zrýchlenom konaní, nevyžadovalo by to schválenie rôznych výborov pred hlasovaním.

Návrh zákona predložil Sóstenes Cavalcante, člen Liberálnej strany Jaira Bolsonara, bývalého prezidenta Brazílie. Návrh kongresmana predpokladá možné tresty od 6 do 20 rokov väzenia pre matku aj lekára, ktorý by zavraždil nenarodené dieťa po 22. týždni tehotenstva, čo znamená rovnaké tresty, aké sa v súčasnosti dávajú za vraždu v Brazílii. Nový zákon by sa vzťahoval aj na umelé prerušenie tehotenstva vykonávané v prípadoch znásilnenia.

Ilustračný obrázok, záber z Pochodu za život vo Washingtone DC v roku 2013
zdroj wikimedia commons

V súčasnosti je v Brazílii vražda nenarodeného dieťaťa bez časového obmedzenia možná v troch prípadoch: keď tehotenstvo ohrozuje život matky, keď nenarodené dieťa nemá mozog a keď je tehotenstvo výsledkom znásilnenia. Brazílske právo stanovuje tresty od 1 do 3 rokov väzenia pre matku a 1 až 4 roky väzenia pre lekára za nezákonné prerušenie tehotenstva. A tiež od 3 do 10 rokov väzenia za vraždu nenarodeného dieťaťa bez súhlasu matky.

Návrh zákona bol podľa komentátorov predložený v reakcii na rozhodnutie sudcu Najvyššieho súdu Alexandra de Moraesa, ktorý pozastavil uznesenie prijaté Federálnou lekárskou radou. Lekárom zakázala spôsobiť zástavu srdca u nenarodeného dieťaťa po 22. týždni tehotenstva.

Brazílske feministky tvrdia, že návrh zákona ovplyvní najmä dievčatá, ktoré sa stanú obeťami násilníkov. Feministky využívajú skutočnosť, že až 60 percent obetí znásilnenia v Brazílii tvoria deti do 13 rokov. Federálna vláda uvádza, že v roku 2023 otehotnelo 12 500 mladistvých dievčat. Dievčatá podľa feministiek fakt znásilnenia taja, a preto je tehotenstvo odhalené až po týždňoch, teda po 22. týždni tehotenstva, kedy už nie je povolený potrat.

Okrem toho „aliancia 68 feministických hnutí a organizácií zverejnila list o týchto situáciách, v ktorom sa zdôraznilo, že za posledných 10 rokov v priemere 20 000 dievčat do 14 rokov porodili dieťa každý rok. Brazílski pro-liferi však tvrdia, že takéto drastické prípady nemôžu ospravedlniť zabíjanie nenarodených.

Gynekologička Elizabeth Kipman Cerqueiraová, národná koordinátorka Hnutia občanov za život – Brazília bez potratov, v rozhovore pre web Crux poznamenala, že cieľom stúpencov potratov je „nová civilizácia, v ktorej môžu byť likvidované aj čerstvo narodené deti“. Upozorňuje, že aj ateistickí lekári argumentujú proti zabíjaniu nenarodených po 22. týždni tehotenstva, pretože pri správnej lekárskej starostlivosti môžu takéto deti prežiť aj mimo lona matky.

Zatiaľ čo niektorí pro-liferi vyjadrujú obavy, že návrh zákona môže naznačovať, že zabitie dieťaťa pred 22. týždňom tehotenstva je prípustné, Cerqueiraová tvrdí, že väčšina pro-life hnutí tieto opatrenia podporuje. Upozorňuje na potrebu zastavenie procesu uľahčovania zabíjania nenarodených. Ďalším krokom by podľa nej malo byť „obnovenie toho, čo bolo stratené“, pokiaľ ide o ochranu nenarodených.

Úplná ochrana nenarodených je „konečným cieľom“, zdôrazňuje Cerqueiraová. „Súčasný návrh zákona však musí byť prijatý. Môže zvýšiť povedomie mnohých Brazílčanov o tom, aké hrozné je ísť na potrat,“ dodala Elizabeth Kipman Cerqueiraová

BK

Zdroj: pch24.pl, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zomrel Anton Hykisch – zatiaľ posledný veľký slovenský katolícky spisovateľ

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať