
Austrálsky arcibiskup: „Katolícka zima v Austrálii možno ešte úplne nepominula, ale už sa objavujú prvé jarné kvety“

6. júna 2025
Krátke správy
Arcibiskup Sydney, Mons. Anthony Fisher OP, je, zdá sa, pravým nasledovníkom svojho predchodcu, viere verného kardinála, ktorý je zrejme už na ceste k blahorečeniu, Jeho Excelencie Georgea Pella. A arcibiskup Fisher má pre veriacich katolíkov veľmi dobré správy: podobne ako v Amerike a v západnej Európe, aj v Austrálii zažíva katolícka viera akúsi novú renesanciu.
„Arcibiskup Anthony Fisher z arcidiecézy Sydney hovoril o tom, ako sa oživenie katolíckej viery šíri v Austrálii i mimo nej,“ uvádza portál britského časopisu Catholic Herald.

zdroj: snímka obrazovky, youtube 7NEWS Australia
Arcidiecéza v Sydney privítala túto Veľkú noc 384 katechumenov (ľudí, ktorí sa rozhodli v dospelosti prijať krst), čo je 30 % nárast oproti minulému roku. Arcidiecéza tiež vysvätila nového biskupa, dvoch diakonov a kňaza – v priebehu jediného mesiaca. „To všetko sa deje na pozadí rastúcej návštevnosti katolíckych škôl v arcidiecéze,“ píše ďalej Catholic Herald.
Zrátajúc všetky tieto skutočnosti, arcibiskup Fisher sa vyjadril, že Sydney zažíva „druhú katolícku jar“. Zásluhy na tomto nečakanom vzostupe katolicizmu v metropole pripisuje v prvom rade pôsobeniu Ducha Svätého. „Hoci Fisher za súčasný vzostupný trend náboženských konverzií vďačí predovšetkým Duchu Svätému, zaznamenal aj pozemskejšie faktory, ktoré považuje za hnacie sily, ako napríklad skúsenosť s pandémiou Covid-19 a lockdownami,“ pokračuje britský portál.
Počas tohto obdobia a s ním spojeného napätia a tlakov boli niektorí ľudia „ohromení krásou a posvätnosťou (katolíckej) liturgie, umenia alebo hudby“, alebo boli priťahovaní zmyslom pre spoločenstvo. Austrália mala počas covidu jedny z najdrakonickejších opatrení v celom západnom svete.
„Nevracajú sa iba ľudia, ktorí vyrastali ako katolíci,“ hovorí ďalej arcibiskup Fisher, „ale tiež jednotlivci rôzneho zázemia, ktorí spoznávajú vieru po prvýkrát a nachádzajú v nej niečo hlboké, čo sa ich dotýka“. Podľa austrálskeho preláta je v spoločnosti možné cítiť „všeobecný hlad po duchovnom zmysle v čoraz rozdrobenejšom svete“.
Zdá sa, že Austrália zažíva podobný fenomén, o akom sme už písali v súvislosti s USA, Francúzskom i Britániou. Najmä mladých ľudí v týchto krajinách to tento rok priťahuje do predovšetkým katolíckych kostolov. Ľudia vo veku 18 až 35 rokov v týchto krajinách už navštevujú kostoly viac ako tí vo vekovej kategórii 65+, čo je vskutku ohromujúce. Za hlavné dôvody sa považujú predovšetkým duchovná vyprahnutosť z materialistického nikam nevedúceho života, či všeobecná neistota zo smerovania sveta.
Aj arcibiskup Fisher poznamenal, že nástup konverzií v Austrálii je súčasťou širšieho fenoménu zasahujúceho celý západný svet. Všíma si, že len napríklad v Los Angeles v USA vstúpilo do katolíckej Cirkvi túto Veľkú noc 5500 nových duší, čo je najvyšší počet za posledných 10 rokov.
Austrálsky arcibiskup poukázal aj na Veľkú Britániu, kde tento rok tiež zaznamenali nárast počtu novo prijímajúcich katolíkov. Aj Francúzsko zaznamenalo na Veľkú noc rekordný 45-percentný nárast nových konvertitov, pričom väčšinu z 10 384 dospelých konvertitov v krajine tvorili práve mladí ľudia.
Ohľadom týchto povzbudivých skutočností si arcibiskup dovolil zažartovať: „Asi budem potrebovať väčšiu katedrálu!“
Arcibiskup Fisher poukázal tiež na katolícke školy v arcidiecéze a uviedol, že počet žiakov je „najvyšší, aký kedy bol, a stále rastie“.
Svoj prejav predniesol na podujatí 30. mája na tému „Znamenia nádeje v tomto jubilejnom roku“, ktoré zorganizovala arcidiecéza Sydney.
„Možno je ešte priskoro vyhlasovať, že zima už pominula, ale v našej krajine sa objavili kvety,“ povedal arcibiskup Fisher. „Sú tu náznaky nádeje.“
Matej Gavlák
Zdroj: Catholic Herald, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube 7NEWS Australia
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!